Засегнатите площи с бук, дъб и ела са на територията на седем горски стопанства в Северозападна България. Това са Враца, Берковица, Чипровци, Чупрене, Говежда, Белоградчик и Видин.
Причина за падналите дървета е така нареченият ледолом, пояснява Цветко Цветков, директор на Северозападното държавно предприятие, което стопанисва горския фонд в региона:
При много големите студове получава се обледяване на клонките и те увеличават обема си. След това, падайки върху по-голям обем мокрия сняг, натискът е много голям и самите дървета не могат да издържат и затова се чупят, затова се изкореняват.
Огледът в по-малко от половината засегнати гори показва, че общият обем на падналите дървета е около 150 000 кубически метра. Прогнозата е, че след пълната оценка на щетите този обем ще нарасне двойно.
Правим всичко възможно с подобряване на времето да започнем работа само в такива насаждения. Първо трябва да се усвои тая дървесина, да не се похабява, и след това трябва да помислим в следващите една-две години за възобновяване на пострадалите гори, обясни Цветко Цветков.
Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..