Кметът на Пазарджик Тодор Попов ще бъде глобен с 3000 лева заради непочистените корита на реките Марица и Тополница, както и терените към тях. С по 1400 лева са санкционирани и кметовете на селата Звъничево, Огняново и Черногорово.
Наказателните постановления са от регионалната екоинспекция, а санкциите са заради неизпълнени предписания от февруари тази година.
Още тогава бяха констатирани замърсявания по поречията на реките Марица, Тополница, Чепинска, Яденица, Луда Яна и притоците й, както и на отводнителните канали в 12-те общини на областта и 19 кметства.
Отличници в изпълнението на предписанията са общините Велинград и Ракитово. Добри резултати в почистването са отчетени в общините Панагюрище, Лесичево, Сърница, Пещера и Стрелча.
По предписания на РИОСВ освен замърсявания с отпадъци, от речните легла и прилежащите им територии са отстранени дървета и храсти, с което вече се осигурява оптималната проводимост на речните корита.
Въпреки наложените санкции глобените кметове ще трябва да изпълнят екопредписанията до месец.
Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..