Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Джамбазки: Предлагат ни половинчати мерки за борба с нелегалната имиграция


Според българския евродепутат и заместник-председател на ВМРО Ангел Джамбазки предложението за въвеждане на квоти и разпределяне на мигранти между държавите-членки е недостатъчна мярка. Съветът и Европейската комисия лансират тази теза като една от мерките за облекчаване на ситуацията с хилядите имигранти, които ежедневно влизат на територията на Европейския съюз.

Джамбазки смята, че решението на проблема не е в квотите.

Считам, че въвеждането на квоти е грешка. Това лекува симптома, а не болестта. Говорим за квоти и как ще разпределяме 20-30 хиляди нелегални имигранти между 28-те държави-членки. А когато тази квота свърши? Тогава какво? Ясно е, че след това пак ще страдат България, Италия, Испания, Гърция. Когато квотите се изчерпят, ние ще бъдем оставени отново да се оправяме сами. Квотите са лицемерие и двоен стандарт. Само в Италия влизат по около 1000 души на ден, само в България границата преминават 100-150 човека на ден. Квотите няма да решат нищо, докато проблемът не бъде решен, обяснява заместник-председателя на ВМРО - Българско национално движение.

Подобна е реакцията и на представители на Великобритания, Франция, Литва, Латвия, Чехия, Полша, Унгария и Испания, които също считат предложението за квоти за неудачно и неработещо.

Предлага ни се пак един либерален модел, който само ще преразпределя вълната. Нещо повече - когато започне операцията срещу трафикантите в Либия, потокът ще се измести на изток и ще залее България и Гърция. Докато региони като Либия не бъдат омиротворени, докато терористите и трафикантите не бъдат изгонени от там, никакви мерки за квоти няма да проработят. Квотите са палеативна мярка, дори много закъсняла като предложение, разяснява евродепутатът.

Според него, ако квотната система се възприеме, то не е ясно по какъв механизъм ще се определя колко и кои имигранти да се разпределят между държавите и колко да останат в държавите, където са влезли. И в момента България е приела в пъти повече лица, отколкото може да си позволи да издържа. Проблемът е и в крайно либералния подход, който се прилага тук, а именно над 2/3 от молбите за статут се одобряват.

Заместник-председателят на ВМРО посочва, че Агенция „Фронтекс" е готова да съдейства на България в сложната ситуация и се подготвя съвместна операция по българо-турската граница. Също така от Агенцията косвено са потвърдили, че изграждането на ограда по гръцко-турската граница е намалило натиска. Той се е пренасочил към България. За това изпълнителният директор на „Фронтекс" информира Джамбазки с писмо.

Позицията на българския представител е, че нелегалната икономическа имиграция от Близкия Изток и Африка не бива да се толерира и вместо да се дават статути на тези мигранти, те трябва да се депортират, както смята да постъпва оттук нататък Франция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ

ГЕРБ прекратява преговорите за съставяне на редовно правителство, съобщиха от партията. "Не беше постигнато съгласие с "Демократична България" за персоналния състав на бъдещо правителство и името на кандидата за министър-председател. Това стана ясно на днешната среща на преговорните екипи на ГЕРБ – СДС, "Демократична България", "БСП – Обединена левица"..

публикувано на 05.01.25 в 18:00

Премиерът разпореди реорганизация на движението по границата при Русе

Служебния премиер Димитър Главчев е разпоредил да бъдат предприети незабавно мерки за реорганизация на движението за безпроблемното преминаване на границата при Русе, така че да бъдат избегнати всякакви затруднения за трафика и да се прилагат стриктно правилата на Шенген, съобщи пресслужбата на Министерския съвет. Той е разговарял  министрите на..

публикувано на 04.01.25 в 09:05
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до 31 март да е в сила законът, заменящ редовния бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 14:37

България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство

Точно в полунощ бариерите на граничен пункт Кулата бяха вдигнати, а служителите на контролните институции напуснаха кабините за проверка и контрол. България вече е в Шенген и по суша.  Церемония на Дунав мост за пълноправното ни членство в Шенген Новата 2025 година дойде на Кулата с шампанско и благодарност за добре свършена работа от служителите..

публикувано на 01.01.25 в 07:35
Стефан Радев, кмет на Община Сливен.

Стефан Радев: Липсата на държавен бюджет усилва нестабилността на общините

Кризата в управлението на централно ниво, липсата на стабилност и предвидимост, се отразява и на общините, каза кметът на Сливен Стефан Радев. Според него отминаващата 2024 година е била година на приключване на проекти и подготовката за нови в новия програмен период. Приоритет пред общината за 2025 година ще бъде реализирането на започнатите проекти..

публикувано на 31.12.24 в 14:17

Изборите през 2024 г. са стрували на държавата почти 240 млн. лв.

Трите кампании за изборите през тази година са стрували на партиите, които участват в тях, около 14 млн. лв. - това са разходите, които са направили. Същевременно държавата е платила почти 240 млн. лв. за организацията на тези три кампании през 2024 г.  Това заяви пред БНР Ива Лазарова - председател на Обществения съвет към ЦИК и председател..

публикувано на 27.12.24 в 10:54
Заседание на служебния кабинет

Служебният кабинет заседава с дневен ред от 16 точки

Служебният кабинет ще заседава днес с дневен ред от 16 точки. Част от тях са за допълнителни разходи за различни институции. Правителството вече внесе в  парламента проектобюджета за следващата година, но заради кратки срокове и много критики той няма да бъде приет до края на 2024-а. Законовите текстове позволяват  ключови социални плащания да се правят..

публикувано на 23.12.24 в 07:18