Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската икономика все повече ще разчита на специалисти от други страни

В любимия ви ресторант сервитьорките са от Украйна, маслото на колата ви сменя македонец, а когато извикатеВодопроводчик, пристига майстор от Молдова. Независимо дали ви харесва или не, съвсем реално е това да се случи в България. При това не в необозримо далечнобъдеще, а в близките 10-15 години. Според икономистите от БАН в следващото десетилетие България ще започне да изпитва не само недостиг на квалифицирани специалисти, но и на работници на всички нива. Причината е, че заради застаряването на населението, ниската раждаемост и емиграцията българите втрудоспособна възраст ще стават все по-малко. На практика проблемът съществува и в момента. Наскоро проучване показа, че всяка втора фирма у нас изпитва трудностипри намирането на персонал. Най-голям е недостигът на инженери, ИТ персонал,квалифицирани работници и мениджъри. Трудно се намират още счетоводители,шофьори, лекари и търговски представители. В близките години дефицитът на кадрище се задълбочи, категорични са специалистите. За разрешаването на предизвикателствотоот няколко години експерти и браншови организации настояват държавата да създадестратегия за целенасочено привличане на имигранти, които ще са нужни наикономиката. Адаптацията  на мигрантите у нас е във фокуса на вниманието на синдикатите. Адриан Илиев, юрист в конфедерацията на труда "Подкрепа" разказва кои са хората, които искат да работят у нас и какви трудности срещат:

„Тук става дума не за бежанци, а за граждани, които по собствена воля желаят да се интегрират в българското общество. Това е свързано и струдови права, става дума за информация за жилищното им настаняване, за здравното им осигуряване, за образованието, признаване на дипломи и свалификации, настаняването им на работа, достъпа им до социално подпомагане и т.н.Ние събираме информация за ключовите им проблеми, даваме възможни решения на тези проблеми, насърчаваме институциите да влязат в мрежово взаимодействие помежду си.

Иначе има хора от доста държави, като акцентът е република Македония, Молдова, Украйна. Много от тези хора са потомствени българи, но по закон те не са български граждани, не са граждани и на Европейския съюз. Следователно срещат същите нормални трудности  при влизането си в ЕС и получаването нас татут – разрешение за пребиваване, за работа и възможности да се реализират.“

На този фон проспериращите компании вБългария засега се спасяват поединично. През 2014 г. 300 работодатели саполучили разрешение от Агенцията по заетостта за наемането на 645 чужденци от45 страни извън ЕС. Работодателите са основно от най-развитите икономическиобласти София, Варна и Бургас. В повечето случаи те са подали документи за вносна чужди ИТ специалисти, инженерно-технически персонал, преподаватели във висшии средни училища, футболисти, професионални спортисти и треньори. Сред тяхпреобладават гражданите от САЩ, Китай, Украйна, Турция, Русия, Сърбия и Македония.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Ямбол затварят част от улица "Русе" от понеделник

От понеделник, 16 декември, ще започнат строителните дейности по изграждането на клон-2 от канализационната мрежа на обект: „Реконструкция на ул. „Георги Гарабчи войвода“ от ул. „Русе“ до ул. „Индже войвода“, гр. Ямбол“. Това е причината също в понеделник да се въведе пълно затваряне на ул. „Русе“ в участъка от входа на автогарата до кръстовището, водещо..

публикувано на 14.12.24 в 15:07

Наградиха участниците в спортен турнир за учители в Сливен

Надпреварата се организира от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Община Сливен. Срещите по футбол, волейбол и стрийтбол се проведоха в ОУ „Елисавета Багряна“. В третото издание се включиха 125 преподаватели от 12 училища, разпределени в 20 отбора. Участниците бяха наградени от заместник-кмета..

публикувано на 14.12.24 в 12:41

В Бургас „Болница за плюшени мечета“ отваря врати днес и утре

„Болница за плюшени мечета“  е национална кампания за здравно образование на деца в България. Студенти по медицина от цялата страна помагат на децата да преодолеят страха от медицинските прегледи, а инициативата се провежда за 12-та поредна година. Събитието се провежда в големите търговски центрове в областните градове и е насочено към деца на възраст..

публикувано на 14.12.24 в 11:36

Бургас е домакин на дискусии за климатичните промени

Бургас е домакин на събитието: „Климатична еволюция: Готови ли сме за новия климат?”. Чрез беседи и лекции присъстващите ще разберат какво да очакват от новия климат, как да реагират по време на климатично бедствие, по какъв начин да предотвратят нова климатична криза и други.  Един от дискусиите е как с велосипед да се преборим срещу промените в..

обновено на 14.12.24 в 11:00

От неделя влиза в сила новият график за движение на влаковете

От утре (15-и декември) влиза в сила новият график за движение на влаковете на „БДЖ - Пътнически превози“ ЕООД. В повечето региони на страната се запазва досега действащият график за движение, а за подобряване на обслужването са осигурени удобни връзки между влаковете с възможности за пътуване между повече населени места. При изготвянето..

публикувано на 14.12.24 в 10:00

Обсъждаха изваждането на имот в Природен парк „Сини камъни"

Обществено обсъждане за изваждането на 12 декара от имот в Природен парк "Сини камъни" се състоя в Областна управа Сливен. В него се намира бившият Алпийски дом, сега частна сграда. Обсъждането бе организирано от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съвместно с Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Стара..

публикувано на 14.12.24 в 09:00

Община Созопол с престижно признание в Европейския парламент

Созопол беше удостоен с престижното отличие „Европейски град на спорта“. Това стана на церемония, която се състоя в сградата на Европейския парламент в Брюксел. Европейските институции оцениха високо стратегическия подход на Община Созопол за насърчаване на активния начин на живот и укрепването на спортната култура като неразделна част от..

публикувано на 14.12.24 в 08:00