На извънредно заседание депутатите ще гледат на второ четене промените в Закона за здравното осигуряване, които са част от предлаганата от здравния министър Петър Москов реформа. Ключовите текстове в проекта са свързани с разделянето на здравните услуги в три пакета – основен, допълнителен и спешен.
Законът трябваше да бъде гледан на заседание на парламента на 5 юни, но то се провали поради липса на кворум.
Идеята на Москов е пакетът, покриван от здравната каса да се раздели на две – базов и допълнителен. В базовия трябва да попаднат всички тежки и социално значими заболявания и към тяхното лечение да се насочи основният финансов ресурс, така че пациентите да имат бърз и напълно безплатен достъп до лечение.
В допълнителния пакет трябва да попаднат болести, които не застрашават живота и лечението им търпи отлагане. Финансовият ресурс за тях ще е ограничен, което означава, че за достъп до безплатно лечение, покривано от НЗОК, ще се чака. Ако човек не желае да е в листа на чакащите и иска незабавно лечение, ще трябва да си го плати или да разчита на допълнително здравно осигуряване.
Трети - спешен пакет, финансиран от държавата, ще гарантира лечението на спешните случаи, независимо дали са осигурени или не.
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от властта. "Делян..
Рибарското селище „Ченгене скеле“ край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на „Да, България“. Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за продажба на..
С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни причини или..
Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица". "Пред мен стои..
Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект ще се..
След 9 часа дебати и гласувания депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите обаче..
Средствата за саниране на жилищни блокове ще бъдат осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. "Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, които са за енергийно обновяване на еднофамилни жилища, са спасени. Една част от тях ще останат в Министерството на..
Рибарското селище „Ченгене скеле“ край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала..
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената..