Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът се обърна към Конституционния съд за казуса "Шивиков"

Държавният глава Росен Плевнелиев счита, че всекивоеннослужещ трябва да се ползва от закрилата на Конституцията. 
По тази причина президентът сезира Конституционния съдс искане за установяване на противоконституционност на разпоредби от Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ).

Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗКИ едно от изискванията заполучаване на разрешение за достъп до класифицирана информация е срещу лицето да няма образувано съдебно или досъдебно производство за умишлено престъпление от общ характер. 
Според държавния глава тази норма влиза в противоречие с правилото на чл. 31, ал. 3 от Конституцията на Република България, която предвижда, че обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязла в сила присъда, посочват от президентството и припомнят още Хартата на основните права на Европейския съюз и Конвенцията за защита на правата на човека.

Отказът за издаване и отнемането на разрешението за достъп до класифицирана информация, поради образувано наказателно производство, има за последица прекратяване на договора и освобождаване от военна служба на военнослужещия съгласно чл. 165, т. 7 от ЗОВСРБ.

По този начин се ограничава и конституционно установеното право на труд. ЗЗКИ не позволява да се прецени дали образуваното наказателно производство се отразява върху надеждността на лицето за работа с класифицирана информация, както и дали се застрашава националната сигурност.

По тази причина военнослужещият не разполага с ефективна защита, даваща му възможност да обори тези заключения, а търпи негативни последици от прекратяване на договора и освобождаването му от военна служба. Създаването на законови необорими презумпции, с които се ограничават конституционни права, каквото е и правото на труд, е недопустимо, според държавният глава Росен Плевнелиев, който прави и заключението, че Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България не предвижда ефективна защита и не дава възможност за възстановяване на длъжност на военнослужещия, дори ако наказателното производство срещу него бъде прекратено или той да бъде оправдан.

Според президента това противоречи и на принципа, че Република България е правова държава, прогласен в чл.4, ал.1 от Конституцията на Република България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тошко Йорданов: Ако няма промени, БНР не може да функционира по начина отпреди 1989 г.

Дори да се увеличи бюджетът на БНР, ако МФ намери пари отнякъде, проблемът следващата година ще е същият. Защото, ако няма промени, Радиото не може да функционира по начина от преди 1989 г., във всичките му аспекти. Хубаво е да се модернизира и оптимизира, препоръча председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тошко Йорданов в интервю за..

обновено на 18.05.25 в 13:43

Петър Москов: Автотранспортните линии да се отдадат на частни оператори

През следващата седмица в столичния общински съвет групите на „Синя България“ и „Да, България!“ ще подпишат съвместна декларация за формирането на дясно мнозинство. Това обяви лидерът на КОД Петър Москов в Ямбол , където Синя България учреди местната си структура.   Първата инициатива на новото обединение ще е предложение автотранспортните линии да се..

публикувано на 17.05.25 в 13:36

Приеха бюджета на община Болярово

Бюджетът на Община Болярово за 2025 година бе приет единодушно днес от местния съвет. Общата му рамка  е в размер на 16 770 000 лева. Той е ориентиран към социална отговорност и устойчиво развитие. Предвиждат се инвестиции в ключови сектори, сред които образование и социални услуги, инфраструктура и благоустройство, местно икономическо развитие и..

публикувано на 16.05.25 в 17:35

Приеха бюджета на община Сливен

Бюджет 2025 на Община Сливен бе приет от местния парламент с 24 гласа „за“, 4 „против“ и 12 „въздържал се“. Според кметът Стефан Радев бюджетът е рекорден и той ще реши редица въпроси, макар и да е закъснял. От опозицията обявиха, че този бюджет не е добре балансиран и малките населени места и техните проблеми ще останат нерешени.  Като политическо..

обновено на 15.05.25 в 16:50
Росен Желязков

Премиерът и вицепремиерите отчитат изпълнението на управленската програма

Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, ще отчетат изпълнението на управленската програма на кабинета до момента. Докладът за състоянието на администрацията през миналата 2024 година ще приеме кабинетът.  Данните сочат, че близо 99 хиляди са заетите в администрацията на..

публикувано на 14.05.25 в 08:45

Временната комисия за пътната безопасност прие да бъде предвидена лихва върху глобите

Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..

обновено на 13.05.25 в 21:31

Президентът: Новото мнозинство погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на НС

Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността, заявява президентът Румен Радев позиция във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което тя отказва да внесе за разглеждане в Народното събрание предложението на държавния глава за произвеждане на национален..

публикувано на 13.05.25 в 19:00