Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: Мария Пеева
Московски спира обществени поръчки в транспорта, пише "Капитал дейли" и допълва, че община Варна е обявила отново спрения от премиера търг за изграждане на пречиствателна станция на "Златни пясъци". Вестникът коментира, че поръчката пък е за 24 милиона и 500 хиляди лева, с почти същите параметри, но не става ясно какво ще се случи с този търг, ако кандидатите, заради които той беше отменен, са същите. Една от причините за отмяна на поръчката беше, че те се свързват с Делян Пеевски, уточнява изданието.
   
След кратък застой измамата на таксиметровите шофьори с раздута сметка отново е в ход, информира "Телеграф". Така наречените "помпи" към брояча се командват дистанционно чрез смартфон. Дължимата от клиента сума е с около 20 на сто по-висока от реалната, за да не буди подозрение.

Заради обществения натиск в учебните програми се връща баладата за Балканджи Йово и "История славянобългарска", пише вестник "Сега". Освен това отпада терминът "съжителство", когато се учи историята на Османската империя. Темата е водеща за днешния брой на "Дума". Изданието допълва, че няма да има промяна в начина на провеждане на зрелостните изпити.

"24 часа" също избира вчерашното представяне на учебни програми за заглавно и пояснява, че за турското робство ще се учи в часовете по литература, а за османското владичество в часовете по история.

Хлебопроизводители отново искат диференциран ДДС, според вестник "Земя", те настояват за ставка от 5%. Мотивите им са, че само у нас и в Дания данъкът "Добавена стойност" е толкова висок, а именно – 20 на сто.

"Цветан Василев иска да е сърбин", пише "Стандарт" на първа страница. Бившият банкер се опитва да избегне връщането у нас, пояснява изданието по повод вчерашното заседание на Висшия съд в Белград за екстрадицията на Василев.

В рубриката си "Наблюдател" вестник "Сега" публикува коментар, озаглавен "Милион и шестотин хиляди неразкрити и ненаказани престъпления са срамът на прехода". Не само съдебната система, но и МВР, и парламентът, и правителството всички са виновни, че толкова бандитски прояви остават без последствие.

Осми ден издирват 39-годишната Таня Боцева, съобщава "24 часа" и уточнява, че жената е счетоводителка на покойния вече бизнесмен Младен Мутафчийски, известен най-вече като търговец на оръжие.

В интервю за "Стандарт" Златка Пандикова от Националната дирекция "Полиция" съобщава, че и гърците страдат от нашите телефонни измамници и съветва да прекъснем обаждане, ако ни звъннат с информация за пострадал роднина или спечелена награда.

В друго интервю в "Монитор" криминалният психолог Емил Пенов констатира: "Все повече хора се включват в "бизнеса" с обирите. Ако ви нападнат, не се самоотбранявайте, стремете се да избягате", съветва той.

Отлив на наши туристи от Гърция, за Великден е регистриран спад от 30 на сто, пише "Монитор". Причината е кризата с мигрантите в южната ни съседка. По-малко ще са българите и през лятото там, уточнява изданието.
 
СЕМ не може да бъде и морален регулатор, заявява членът на Съвета за електронни медии Мария Стоянова в интервю за "Труд", според нея, оттеглянето на председателя Георги Лозанов е шанс за ново начало на регулаторния орган.

"Новинар" избира за водеща тема идеята "Топлофикация" да гори софийския боклук и така да топли 30 хиляди домакинства в столицата след четири години, по примера на Виена.

Шуменец уши рокля на Кейт Мидълтън, пише "Труд". Има снимка на първа страница с роклята, ушита от 33-годишния Петър Петров, който от години работи в Лондон.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44