Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Фолклорна среща“ – с капанския фолклор в новите записани песни на Даниела Кремов за БНР.


След първите песни, които реализира с оркестъра за народна музика на БНР , един от не многото съвременни пазители на капанския фолклор – народната певица Даниела Кремов, остави за фонда на БНР, още образци, предадени от нейната баба и певиците на родният и капански край.

С тези записи тя стартира своята певческа дейност в народната музика, след не малко изяви в друг музикален жанр – рок и прогресив музиката.Даниела е родена в гр.Ветово, област Русе, но от дълги години живее в Равда. Тя от малка запява песните на своя край, с които влиза и завършва националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“-гр.Котел. Днес тя е преподавател по английски език, но това не пречи да продължава да съхранява и популяризира този фолклорен район комбинирал в себе си , влияние от Добруджа в мелодиката и игривостта на северняшките песни. За това спомага и ролята на БНР, на оркестъра за народна музика и неговия диригент Димитър Христов, както и на музикалния продуцент Ваня Монева – да откриват и записват автентични носители на фолклорни образци, за да останат и за следващите поколения тези богатства, които сме съхранили и предаваме от векове, и които ни отличават като нация.

Тази събота ще поговорим за малко познатия капански фолклор и ще чуем песните, които Даниела Кремов записа, преди месеци в Първо студио на БНР. Всички те са аранжирани от прекрасния музикант, композитор и гъдулар в оркестъра за народна музика – Ангел Добрев., А какво носят те ? Ето във аванс част от разговор с младата изпълнителка



Повече тази събота след новините в 07:00ч. по радио Бургас.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Отвори очи от 7 до 10 с БНР-Бургас“ на 10 октомври! 

Знаете ли какво прави човека здрав, богат и умен – ранното лягане и ранното ставане, казва Бенджамин Франклин. Добро утро в петък! Колкото по-рано започнем със задачите, толкова по-рано ще посрещнем и уикенда… Така, че се впускаме с ентусиазъм към предизвикателствата на 10-ти октомври, а по-важното и цветно от деня събираме в сутрешния ефир на БНР –..

публикувано на 10.10.25 в 06:58

Булевард Демокрация на 9-ти октомври

Първият час на предаването е посветен на здравето. Октомври Комплексния онкологичен център в Бургас организира безплатни прегледи и консултации със специалисти. Директорът на здравното заведение проф. д-р Христо Бозов ще разкаже повече за кампанията за превенция рака на гърдата. В минутите за коментар ще чуем председателят на Българската асоциация на..

публикувано на 09.10.25 в 14:55

Очаквайте в „Акценти“ на 9 октомври:

Бъдете благодарни за хубавите неща в живота си и те ще се увеличават. Навън е прекрасна  сутрин! Добавете й чаша кафе с мляко, лека закуска и добро настроение. Екипът ни днес – звукорежисьор е Теодора Кралева, новините представя Ивайло Пеев, водеще Стефка Бакърджиева. Ето темите в сутрешната ни програма от 7 до 10 часа: -   Продават ли..

публикувано на 09.10.25 в 06:30

"Булевард Демокрация" на 8 октомври

Темите в предаването днес: Продължава разчистването във вилно селище "Елените". Достъпът до ваканционното селище е разрешен само пеша до 17 часа, след което ще бъде преустановен. Още за случващото се там  от  Калина Енчева Камарата на архитектите в България публикува декларация по повод наводненията по българското Черноморие и връзката им с..

публикувано на 08.10.25 в 15:00

„Отвори очи от 7 до 10 с БНР-Бургас“ на 8 октомври!

„Отвори очи от 7 до 10 с БНР-Бургас“ на 8 октомври! Код зелено на хоризонта! Добро утро в сряда! Задава се добра, защото днес дъждът ще е само колкото да ни върви по вода. Иначе, следим всичко по-важно и цветно от деня в сутрешния ефир на БНР – Бургас! Ето какво сме ви приготвили в програмата ни до 10.00 ч. Есенни са и темите в ефира –..

публикувано на 08.10.25 в 07:03

Булевард Демокрация на 7-ми октомври

И днес е в сила предупреждение за обилни валежи по Черноморието. В хода на предаването следим обстановката в най-проблемните участъци. Ще започнем с Лозенец. Кадри на наводнени части от селото обиколиха мрежата. Ще чуем хотелиер, чийто обект е пострадал и кмета на селото. Картината от този район ще допълни зам-кметът на община Царево. Според министърът..

публикувано на 07.10.25 в 15:00

Добро утро с БНР Бургас на 7 октомври!

С напомнянето, че днешният ден е под знака на червения код за опасно време влизаме в утрото на 7 октомври. Спокойно е преминала нощта в Бургаска област, но през деня се очакват интензивни валежи. Областният управител Владимир Крумов ще чуем след новините в 8 часа с последната информация за обстановката в Бургаска област. Как да..

публикувано на 07.10.25 в 06:30