Турция няма да изтегли войските си от Кипър и ще остане на острова завинаги, заяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Пълното оттегляне на войските на Турци от разделения Кипър е немислимо, те ще останат, освен ако Гърция не се съгласи да изтегли своите военни сили, подчерта Ердоган. Това стана само часове, след като международна конференция в Женева с участието на висши представители на ООН, ЕС и трите страни гаранти на Кипър Великобритания, Гърция и Турция даде надежда за решаване на Кипърския въпрос.
Турция поддържа близо 40-хилядна армия в северните окупирани територии на острова, докато в южната част на острова е разположена гръцка военна част с минимална численост. На острова има и две британски военни бази.
Въпросът за изтеглянето на окупационната турска армия след обединението на Кипър е един от ключовите и най-конфликтни въпроси в преговорите по Кипърския въпрос. Точно главата за сигурността и гаранциите на бъдещата федерация беше в центъра на завършилата тази нощ международна конференция в Женева.
Коментирайки резултатите от нея, турският президент заяви, че гръцката страна за пореден път бяга от решение на Кипърския проблем. Той предупреди, че не трябва да се очаква решение без Турция като гарант.
В същото време на пресконференция в Женева президентът Никос Анастасиадис отново подчерта позицията на Кипър, че бъдещото споразумение трябва да включва оттеглянето на турската армия. Преговорите за обединението на страната трябва да направят радикална промяна в системата ѝ за сигурност, която в момента се гарантира от Гърция, Турция и Великобритания, каза още той. На конференцията той представи 14-страничен документ с визията на Кипър за новата система, която обхваща всички аспекти на сигурността - вътрешна сигурност, външна сигурност и гарантиране на конституционния ред.
Гаранциите от Турция и присъствието на турската армия на острова са от жизненоважно значение за кипърските турци, подчерта външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу по време на конференцията.
Според ООН, под чиято егида текат преговорите по Кипърския въпрос, конференцията в Женева изпрати послание на надежда, че решение на десетилетния конфликт може да се намери.
В Женева продължават двустранни контакти на високо ниво между участниците в международната конференция по Кипърския въпрос, която приключи тази нощ без постигането на споразумение, но с приемането на план за продължаване на диалога за обединяване на..
Преговорите за Кипър в Женева приключиха снощи без постигнато споразумение, но ще продължат на равнище експерти на 18 януари. Няма определена дата за нова среща на гарантите на процеса - това са външните министри на Гърция, Турция и Великобритания...
Кипър може да стане пример за решаването на конфликти и да бъде символ на надежда за света през 2017 г., заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш в изявлението си пред медиите по време на започналата днес в Женева международна конференция за..
Решаването на най-продължителния конфликт в Европа – етническото разделение на Кипър, е на масата на преговорите на историческа международна конференция в Женева, която започна своята работа днес по обед. Първата по рода си среща на високо..
Лидерите на двете общности в етнически разделения Кипър предприеха "историческа" стъпка към споразумение, като днес си размениха карти, очертаващи вижданията им за зоните, които гръцката и турската общност ще контролират в предвижданата бъдеща..
Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени..