Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изберете България за Великден и празнувайте в красивия и уникален район на Ивайловград!


На фона на всички примамващи със своите снимки и оферти реклами за Великденските празници, в чужбина за поредна година в предаването за туризъм „Виа Понтика“ преоткриваме за вас нови или малко познати, но изключително богати на красота, история и природа места в нашата страна. За това и тази събота ще ви предложим една такава дестинация – района на източни Родопи и Ивайловград.

Не се знае много за този край, и именно поради някогашният ограничен достъп до него – днес изобилства от запазена природа, гледки и исторически места. За това, ако погледнете в интернет пространството ще се уверите, че е изключително магнетично място, и ако не сте били там – то една от възможностите е да празнувате предстоящите Великденски празници там, и да преоткриете това поредно дивно място от нашата родина. Другата е актуална – целогодишно !

А, пъстротата на местното население в селата около Ивайловград, и интересните обичаи – можете да видите на живо и да се потопите в атмосферата на народната съкровищница запазила обичаите и традициите.

За да научите повече за този край – наш специален гост в предаването за туризъм е Михаела Кирчева – координатор на мрежата „Новото тракийско злато“, от която сега в анонс можете да чуете за пъстротата от хора, села и възможности за почивка в района на Ивайловград.


А, за съхраненото от историята и уникалния римски частен дворец – „Вила Армира“,  ,за духовното богатство с многото възрожденски църкви, манастир- запазило и една от чудодейните свети икони на Божията майка св.Богородица в църквата на с.Свирачи, и още  – ето чуйте в звуковия файл, а цялата среща с Михаела Кирчева – утре след 08:00ч. в ефира на радио Бургас на БНР.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Булевард Демокрация" на 22 април

Темите в предаването днес: За заупокойна литургия за покойния папа Франциск  се събра и бургаската католическа общност в храма "Дева Мария Богородица". Тя беше водена от енорийският свещеник отец Марчин. За посланията на папа Франциск и как приеха в морския град новината за кончината, интервю на Елена Димитрова. Предстои публично обсъждане..

публикувано на 22.04.25 в 15:00

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 22 АПРИЛ:

Добро утро във вторник! Делникът да започнем с усмивка и добро настроение! Екипът ни днес ви желае успешно начало на новата работна  седмица  - звукорежисьор е Ваня Желева, новините представя Християна Йорданова, водещ е Стефка Бакърджиева.   След Великден  започва Светлата седмица.  Нарича се така, защото възкресението на Христос донася..

публикувано на 22.04.25 в 06:30

Булевард Демокрация на 21-ви април

Новите приветствия са лаконични, изчерпват се с ту ту и куку. Меметата в мрежата са толкова колкото и изцепките на един от бившите ни премиери. Компаниите за стикери печелят луди пари, а народния фолклор се обогатява ежедневно. Празник е, за жалост помрачен от кончината на папата, но днес няма да говорим за политика.  Аз съм Калина Енчева и заедно със..

публикувано на 21.04.25 в 14:55

Отвори очи с БНР Бургас на 21 април

Честит Великден, от варяме очи с усмивка в началото на Светлата седмица! В нея се прославят светите апостоли и Св. Богородица. Вторият ден на Великден е известен като "разтурни" понеделник. Свързан е с обичая "размятване на яйца" за предпазване от градушка и за плодородие. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците..

публикувано на 21.04.25 в 07:53

ОЧАКВАЙТЕ В „ИСТОРИИ ЗА ДОБРОТО“ НА 20 АПРИЛ:

Отново сме готови да ви разкажем за положителни примери и каузи в ежедневието ни, да ви срещнем с добри хора и да ви  заредим с положителни емоции. Отворете сърцата си за историите за Доброто, ще ги споделим с вас с любов и надежда. Звукорежисьор ще е Иво Дежев, автор и водещ - Стефка Бакърджиева.  Темите в предаването ни от 17 до 18..

публикувано на 20.04.25 в 15:00

ОЧАКВАЙТЕ В „ЕВА В НЕДЕЛЯ“ НА 20 АПРИЛ!

Христос Воскресе! На Великден стават чудеса! По-специален е и днешният, когато православни, католици и арменци заедно посрещат Христовото възкресение. А в неделния следобед, докато навсякъде ухае на агнешко и козунак, добре дошли времето за уикенд релакс – „Ева в неделя“. Приятни срещи обещаваме в ефира на БНР – Бургас, ето какво ни предстои:..

публикувано на 20.04.25 в 10:17

"Ден до пладне" на Велика събота, 19 април:

Какво трябва да знаем за Великден. Четвъртък беше като петък, петък беше като събота. Събота си остава събота, но продължава до неделя вечерта, защото понеделник ще е неделя.  А какви са темите в предаването, които ще чуем между 9 и 12 часа днес.  - Войната на пътя за поредна седмица бе водеща тема, както и протестите, които продължават за..

публикувано на 19.04.25 в 08:41