Лекари от над 20 общински болници в страната проведоха едночасов протест по обед. Те поискаха мерки в подкрепа на общинското здравеопазване
В края на 2017-а година проблемите на общинските болници бяха обсъдени на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Още тогава председателят на сдружението д-р Неделчо Тотев заяви пред "Хоризонт“:
Неизплатените задължения на 31 болници, които са членове на сдружението, към края на миналата година, са 24 милиона лева – 12 милиона от тях са просрочени. Според заместник-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков общите задължения на общинските болници са 100 милиона лева, като от тях 46 милиона лева са просрочени, а само задълженията за осигуровки са около 7 милиона лева. Най-съществената причина за тежкото финансово състояние е, че лечебните заведения работят по цени на клинични пътеки от 2006-а година, като през това време минималната работна заплата скача от 180 на 510 лева, а в допълнение има и промяна в цените на консумативите, лекарствата и услугите. От сдружението настояват за целева помощ от държавата от 30 милиона лева, както и за плащане на надлимитната дейност.
Едно от 22-те лечебни заведения, които ще се включат в протеста под надслов "Спрете унищожаването на общинското здравеопазване!", е болницата в Омуртаг.
Болницата обслужва население от 40 000 души от общините Антоново, Омуртаг и Котел. Дълговете са за близо 700 000 лева, като 430 000 от тях са към доставчици на лекарства и консумативи. За да покрие част от сметките в края на миналата година Общинският съвет в Омуртаг отпуска 90 000 лева, обясни директорът д-р Христо Желев и добави:
Дори задълженията ни да са нула, ние сме готови и утре да фалираме, поради огромния обем изисквания към Здравната каса. Ние сме сравнявани с елитни болници, изискванията са като към елитни болници. Блокирани сме.
Тази година е възможно да бъдат закрити 20 общински болници, а догодина още толкова, при липса на допълнително финансиране и нови условия за работа на здравните заведения. Това заяви за "Хоризонт" кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов.
Нерешаването на проблема с болниците ще има трайни последствия, смята още кметът:
Ако сега си позволи държавата да нехае по отношение на общинското здравеопазване и се закрият болници, след това няма откриване. Това не е един медицински център да го създадеш за шест месеца, за една година, това са кадри със специалност, разбягат ли се, след това и трима министри не могат да ни помогнат - заяви кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов.
Лекари и персонал от единствената в Ямболска област общинска болница - "Иван Рилски" в Елхово ще излязат на протест, заради политиката на централната власт. Лечебното заведение обслужва 3 ямболски общини и е част от община Тополовград. Искането на персонала е тяхното лечебно заведение да бъде със защитен статут. Просрочените задължения на болницата в момента са незначителни, а заплатите на целия персонал се изплащат редовно, увериха от ръководството.И медиците от многопрофилната болница в Попово излязоха на протест в подкрепа на своите колеги от Сдружението на общинските болници. Задълженията към доставчиците надхвърлят триста хиляди лева. Болницата в Попово е единствената в региона, която в опит да набира повече средства откри три отделения в Търговище, но независимо от усилията дълговете са значителни, сподели управителят Йовчо Яков:
Не може с тези цени на медицинските услуги да се покрият разходите. Постоянно има недостиг на средства, но оцеляваме благодарение на община Попово, която всяка година ни спонсорира, само и само, за да има здравно заведение на територията на общината и региона.
Медиците от Общинската болница "Свети Иван Рилски" в Горна Оряховица вече излязоха на протест пред лечебното заведение. Те настояват да си получат парите, заработени от надлимитна дейност. Сумата за последната година е над 120 хиляди лева. С толкова са се увеличили и дълговете на болницата, които са вече около един милион лева за лекарства, консумативи и енергия. Засега кредитори не са запорирали сметките на болницата. Горнооряховските медици редовно получават своите заплати.
Над 50 медици протестираха пред входа на общинската болница в Дупница.
Националният протест, организиран от Сдружението на общинските болници, беше подкрепен и от болницата в Димитровград.
Във връзка с тежкото състояние на общинските лечебни заведения и предфалитното състояние на редица от тях от Сдружението на общинските болници настояват за целева субсидия от 30 милиона лева, за спешно изплащане на надлимитната дейност за последните..
Това е четвъртото правителство – второто на ГЕРБ и две служебни, с четирима министри, които ние алармираме от първия им ден, откакто са станали министри, че има сериозен проблем в общинското здравеопазване и в здравеопазването като цяло, заяви в..
Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени..