Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Ралчев: Ако комуникацията ЕС - Турция не продължи, нещата бързо ще ескалират

Все още няма честен диалог между Брюксел и Анкара. Все още сме на ниво сделка, а при сделката има друг тип мислене, смята преподавателят в УНСС

Бойко Борисов, Доналд Туск, Реджеп Ердоган и Жан-Клод Юнкер дават изявления на съвсестен брифинг на лидерската среща във Варна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако процесът на комуникация между Европейския съюз и Турция не продължи, нещата ще ескалират в негативна посока и то много бързо, прогнозира в предаването "Събота 150" преподавателят от Университета за национално и световно стопанство доц. Пламен Ралчев. По думите му между ЕС и Турция има натрупани много разногласия и трябва да се имат предвид и разликите в ценностните  възприятия. Втора среща ЕС - Турция в рамките на нашето председателство не е нереализируема, но не смятам, че до нея ще бъдат изгладени различията или че ще има съществена промяна в позициите, каза експертът.

„По-скоро виждам тези отношения като един формат на комуникация, в който много дълго време ще трябва да се изясняват различията, да се изговарят различията и евентуално да се стига до някакви компромисни възгледи, но това ще бъде един изключително дълъг процес“, смята Пламен Ралчев.

Според него продължава "баламосването" на Турция, а обещаното членство от турска страна се възприема като една самосбъдваща се реалност - и тук възниква конфликтността. „В средносрочен план Турция трудно може да стигне до пълноправно членство, по-скоро ролята на стратегически партньор на ЕС е тази, която Турция може да играе. Сложно е обаче турските политици да бъдат убедени в това", посочи доц. Ралчев.

Той вижда възможност в умелата дипломация, за да приемат турските политици този компромисен вариант: „За момента няма никакви индикации, че турската страна е склонна да приеме ролята си на стратегически партньор на ЕС, което е най-изгодното за ЕС - Турция да си запази ролята на стратегически партньор, да се осъвремени споразумението за митническия съюз, да има всички предимства от търговията с ЕС и в същото време да изпълнява важната функция на буферна зона или като охрана на външната граница на ЕС.“

Честен диалог между Турция и Европейския съюз все още няма, все още сме на ниво сделка, а при сделката има друг тип мислене, смята доц. Ралчев: „Сделката е възоснова на това Турция да гарантира недопускане на миграционен натиск към ЕС, а ЕС да си плати затова. Това е сделката, тя беше потвърдена, това беше всъщност най-важният резултат от срещата във Варна. Честният диалог между ЕС и Турция изисква много по-голяма откритост, изисква и промяна в начина на говорене, както от европейска, така и от турска страна и аз смятам, е започване на такъв честен диалог ще отнеме много дълго време.“

При положение, че в рамките на ЕС имаме множество държави-членки, които са с много крайни позиции спрямо Турция, а другите са по-умерени и по-компромисни, втората трудност от страна на ЕС ще бъде как да се изработи консенсусът вътре в Съюза по отношение политиката спрямо Турция, подчерта доц. Пламен Ралчев.

ЕС трябва да преодолее настоящата разнопосочност на посланията си, които нанасят щета на имиджа на Съюза, убеден е доц. Пламен Ралчев.

„Подобен род послания, които председателят на Европейската комисия Юнкер отправи спрямо Турция и бъдещото членство, са неуместни от гледна точка на започване на един честен диалог с Турция, тоест, продължава, някои го наричат това "баламосване на Турция“, продължават тези неискрени изказвания на европейски лидери, които обещават на Турция перспективата за пълноправно членство в ЕС“, каза доц. Ралчев.

Според него обаче никой не казва кога и как това би могло хипотетично да се случи това членство: „Ако допуснем хипотезата за членство на Турция в ЕС, това означава да се подготвим за една изцяло нова институционална архитектура на ЕС. Самият ЕС трябва да извърши много сериозни реформи вътре в себе си,  ако искрено говори за присъединяване на Турция. Никой в ЕС в момента не планира такива институционални реформи, така че нека да сложим картите на масата и да бъдем открити с Турция“.

„Да, имаме общи интереси - те са чисто прагматични по отношение на сигурността, противодействие на тероризма, Близкия изток, в сферата на икономиката и търговията. Но реално към настоящия момент и в средносрочен план, да не кажа и в дългосрочен - в следващите 50 години не е реалистично да се очаква Турция да бъде член на ЕС“, смята експертът.

Тази  разнопосочност на европейските послания, на посланията на европейските лидери, всъщност нанася най-голямата щета от гледна точка на проектиране на имиджа на образа на ЕС навън и комуникиране на посланията на ЕС навън, обобщи доц. Ралчев: „И голямата работа, която трябва да се свърши вътре в рамките на ЕС е насочена именно към уеднаквяването или създаването на този консенсус вътре в Съюза, който да позволи ЕС да говори еднакво, по един и същи начин, с един глас, а не да се получава една какафония на посланията навън.“

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44