В новата ни рубрика за пътешествия по БНР Бургас ви представяме испанския град Кордоба, в област Андалусия.
В дългата си история Кордоба е бил под владичеството на маври, римляни и вестготи. Градът е родно място на много поети и философи, на фламенкото и на най-известния тореадор – Манолете. Един от най-хубавите зехтини се прави от маслините расли тук.
Подобно на Бургас и Кордоба преди няколко години бе кандидат за Европейска столица на културата. Малко не й достигна и през 2016-та късмета се усмихна на Сан Себастиян. Може да няма филмов фестивал, но стария град на Кордоба е изключително живописен и красив, и има защо да е вписан в Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Крепостната стена, която навремето е пазила града от нашествия в по-голямата си част е запазена в първоначалния си вид. През X век, когато е под владичеството на маврите, Кордоба изживява своя разцвет. Тогава е построена една от най-големите джамии в света – Мескита де Кордоба, която после християните превръщат в катедрала. Влиянието на трите религии се вижда най-добре именно тук. Тя е символът на града и се среща както на тениски и магнити, така и картички, на покривки и всякакъв мърчъндайз. Величествената катедрала, която всяка година се посещава от стотици хиляди туристи, е действаща и в нея се отслужват литургии.
Царският дворец е друга основна спирка за всеки посетил Кордоба. Той е бил римска крепост, когато Алфонсо XI поръчва да се построи на негово място дворец. Така в началото на XIV век той става резиденция на християнските монарски. Тук е планирано освобождението на Гранада от арабите и откриването на Америка. Мореплавателят Христофор Колумб е посетил града, за да търси финансиране за своите пътешествия от Исабела Кастилска. Дворецът притежава скъпа колекция от римски мозайки. Любопитно е че в една от залите, която в момента се използва за конгреси, навремето са се извършвали инквизиции. От върха на дворцовите кули пък се открива панорамна гледка към целия град. Дворецът има и красив вътрешен двор с много зеленина и обширни градини, от които се носи типичния за Кордоба аромат на жасмин. В съседство се намират царските конюшни, в които на времето са били настанявани конете от армията на Цезар. И днес тук се отглеждат известните андалуски коне. Няколко пъти в седмицата те участват във фламенко представления.
В Кордоба е запазена и една синагога. Намира се точно срещу музея на еврейското изкуство. Сградата е сравнително малка, но багато украсена и в момента е културен център.
През града минава реката Гуадалкивир, чието име в превод от арабски означава – каменна река. Малките островчета в нея се населяват от различни видове птици. В реката се намира единственият резерват в Европа, който в същото време е и в центъра на града. Около реката са обособени паркове с алеи за отдих и разходка - вечер там е прохладно, а през деня много горещо. Над реката минават шест моста, но най-стария и красив е каменния римски мост. Той започва от портата, зад Мескитата и завършва на другия бряг, където има по-съвременни постройки.
Като град с хилядолетна история в Кордоба има много музеи. Сред тях са Археологическия и Музея на фламенкото. Сега е интерактивен, но преди да стане такъв е бил обикновена страноприемница, в която е отсядал и Сервентес. Кордоба е известен със своите вътрешни дворове наречени патио. Идеята в тях живущите да намират отмора и прохлада. Има дори музей посветен на патио. Улицата на цветята е също много посещавана от туристите. Сгушена между стените на няколко къщи в края й се открива най-красивата гледка към Мескитата. Избягвайте Кордоба през лятото, защото там е наистина горещо.
Като цяло Андалусия е динамично развиващ се регион и известна туристическа дестинация - има прекрасни плажове в Марбеля и Малага и високите планини в Сиера Невада. Най-подходящото време да посетите Андалусия е през пролетта и есента.
Феерия от цветове, изящество и артистизъм поднесоха малките възпитаници на ДГ „Калина Малина“, ДГ „Яна Лъскова“ и ДГ „Моряче“ в Несебър на благотворителния концерт под надслов „Край елхата“. Той се състоя в Артиум център в Несебър. Проявата бе в името на благородна кауза, а събраните средства от спектакъла са в размер на 1700 лв. Акцията бе за дете в..
И тази година на Йордановден на куражлиите ще бъде дадена възможност да се преборят с бурните и ледени води на Черно море и да извадят Светия кръст., съобщават от Община Бургас. Самият ритуал по спасяване на Светия Кръст символизира кръщаването на водата и напомня за това, че Исус Христос е бил кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител...
Новогодишният концерт в Бургас отново ще бъде на площад „Тройката“ от 22.30 часа на 31 декември. За да отброява с бургазлии последните минути до Новата 2025 година, на сцената до празничната елха ще се качи Тино. Веднага след него ще изгубим контрол от добро настроение с хитовете на друг неповторим и любим глас – Миро. След посрещането на Новата..
Акции за почистването на два от плажовете по Южното Черноморие организират неправителствени организации на 28-и и 29 декември, събота и неделя. Инициативата е под мотото „Чистата Коледа“ и се провежда за седма поредна година – разказа един от съорганизаторите, Никола Бобчев. Почистването ще се проведе на плаж Аркутино (28 декември) и в град..
Болярово е в готовност да посрещне зимата, на територията ѝ няма затворени пътища, нито населени места без ток и вода – съобщи кметът на пограничната община Христо Христов. Доставени са 92 куб. метра пясък. 50 куб. м са в град Болярово, а останалото количество е разпределено по населени места и според заявките им. Създадена е организация..
Състоянието на голяма част от храмовете в Ямболската духовна околия, както и и в цялата Сливенска епархия е плачевно, но същевременно продължава изграждането и ремонта на много от църквите, каза митрополит Арсений и допълни, че се надява с помощта на заможни хора и държавата тези Божии домове да бъдат възобновени и да има църковен живот в тях...
24% от българите определят отминаващата 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на"Алфа рисърч". изследването е проведено между 1 и 10 декември сред 1 000 пълнолетни българи. Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да..
Към момента пътят за селата Синеморец и Резово е отворен за движение, съобщи Община Царево. Водите на река Велека са се отдръпнали и..
В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват..