Концерт - спектакъла "Наследници: С песен и любов за Нина Матева" в навечерието на Деня на народните будители организира Народно читалище "Любен Каравелов 1940". Той ще се проведе на 30 октомври 2018 г., от 18.30 ч., в Културен дом на нефтохимика. На него ще бъде почетен един бургаски творец, посветил се на откриването, развиването и популяризирането на детския музикален потенциал.
В спектакъла ще участват Фолклорна формация "Тракийче", създадена от Нина Матева през 1991 г. към Народно читалище "Любен Каравелов 1940", с днешен ръководител Пенка Петрова, Даниела Матева-Станкова - дъщеря на Нина Матева, мениджър на музикална компания "D Stars" - София и ръководител на Трио "ы", творческите формации към читалище "Л. Каравелов 1940", възпитаници, приятели и колеги на музикалния педагог от няколко поколения:
* Цветелина Стойчева, Ирена Станкова, Лазар Налбантов, Екатерина Радева, Петко Янгьозов, Катерина Парашкевова;
* Вокален ансамбъл "Морски бриз" с р-л Емануил Арнаудов;
* Литературно студио "Митични птици" с р-л Роза Боянова;
* Пиано - Ива Тошева
* Танцова формация към ОУ "Любен Каравелов" с р-л Ваня Маврова;
* Танцово студио "ДЮН" с р-л Петя Стойкова;
* Фолклорен танцов ансамбъл "Никола Гинов" с р-л Димитър Гинов;
* Детски фолклорен ансамбъл "Трите пъти" с р-л Марио Егов;
* Оркестър "Жарава";
* Режисьор на концерт-спектакъла: Христо Симеонов;
Концерт-спектакълът поставя началото на дарителска кампания за ремонтиране и именуване на музикалната зала, в която е преподавала Нина Матева (днес в нея продължават да репетират последователите й) и откриване на публичен архив с нейни лични вещи в читалище "Л. Каравелов 1940", ул. "Цар Калоян" 24.
Нина Матева е родена през 1935 г. в гр. Карнобат. Завършва полувисш институт за учители със специалност "Музика", свири на пиано и цигулка. Преподавателската си дейност започва през 1956 г. като учител по музика. В дългогодишната си преподавателска практика Нина Матева става проводник на множество нововъведения в урочното съдържание, които описва в книгите си "Инструменталната музика и децата" и "Децата пеят". Първият й труд влиза в програмата на МОН в направление "Музикално образование".
Дейността си като художествен ръководител започва през 1958 г., като диригент на пионерски хор при Дом на културата "Христо Ботев". През 1982 г. създава и ръководи Група за политически песни към същия дом. Междувременно води любителски колективи към Пионерски дом и Профсъюзен дом на културата.
През 1989 г. Нина Матева поставя началото на Група за автентичен фолклор към Народно читалище "Любен Каравелов 1940". През 1991 г. основава детска Фолклорна формация "Тракийче" към същото читалище и работи с деца и младежи до късна възраст. Успоредно с това вокалният педагог Н. Матева се занимава с талантливи деца от Черноморец и Созопол, там е ръководител и на група за стари градски песни.
Натрупаният опит и неуморните й творчески търсения я издигат до една от водещите личности в музикалното изкуство в Бургас. Нейни колективи са носители на златни медали от всички национални надпявания. Само Фолклорна формация "Тракийче" е носител на призови отличия от най-големите фестивали и конкурси в България: "Копривщица" - 1995, 2000, 2005; "Странджа пее" - 1995, 2000, 2005; "С песните на Петкана Захариева" - Стара Загора; "Орфеево изворче" - Стара Загора; "С песните на капитан Петко войвода" - Варна и Бургас; "Божура" - Средец, "Върбова свирка" - Болярово и др. Талантливите "тракийчета" са участвали в международни фестивали в Турция, Гърция, Италия и Полша.
Формацията и нейните солисти имат десетки записи за Радио София, направени в студио и по време на конкурси, участия в преки предавания на БНР, СКАТ ТВ, Rent TV; клипове за СКАТ ТВ; записи за радио Стара Загора, радио Пловдив и други. През 2000 г. ФФ "Тракийче" записа самостоятелен албум с народни песни "Странджански славеи".
Нина Матева е учител по музика и народно пеене на десетки талантливи изпълнители на народни песни, отличили се през годините като професионалисти, сред тях са Стоян и Красимир Физиеви, Сашка Димитрова, Цветелина Стойкова, Петко Янгьозов, Лазар Налбантов, Ирена Станкова, сестри Балбазанови и др. Освен обичан учител, Нина Матева е и утвърден общественик: 4 мандата е член на Настоятелството на читалище "Л. Каравелов", член е женско дружество "Самосъзнание", на сдружение "Кварц" и на Националния музикално-фолклорен съюз. Отличена е с медал "Капитан Петко войвода" от Националния съвет на тракийските дружества в България, носител на почетния знак на Община Бургас.
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът, поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения, ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата. Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...
Музика и танци обещават създателите на песента "Море и земя", в изпълнение на Димитър Лазаров, която е сред финалистите на националния конкурс „Бургас и морето“. Самата песен е в латино стилистиката, обясни Илияна Атанасова, която пише музиката заедно с Александър Табаков. "Идеята за "Море и земя" дойде от нашия вдъхновител Иван Тенев. Той ни..
Християна Лоизу, която стана майка преди близо година, много бързо се завърна към музикалната сцена. А конкурса „Бургас и морето“ определи, като един от най-обичаните от публиката.
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и..
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название..
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно –..