Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митко Иванов: 24 май е най, най празникът на България!

| обновено на 24.05.19 в 11:18

Консулско донесение от 1862 година е официалния запазен документ, в който се говори за първи път за отбелязването на 24 май в Бургас, 

със сведения за отбелязване на Светите седмочисленици още преди това. Позицията е на Митко Иванов, автор на биографичната книга за благодетеля на града  Александър Георгиев Коджакафалията и съавтор на „История на Бургас“.

„Отбелязването на празника има пряка връзка с църковните борби. Още първият опит през далечната 1861 година среща тотален отпор от страна на гръцката общност. По това време българска православна църква все още няма, храмът е общ и това е църквата „Св. Богородица“. Там именно през залостените й врати започва отбелязването на празника на светите братя. Това амбицира българите и те събират 10 хиляди гроша за да построят свой храм“

повече може да чуете в звуковия файл:


Според Митко Иванов, в Бургас е имало опит за отбелязване на деня на светите братя още в началото на 19 век в Шумен. Той посочва като източник на тази информация документ писан от арменокатолически представител по нашите земи, който попада през 1813 година на тържество в чест на светите братя. Документът е открит от Агоп Ормаджиян, консултант към изданието „История на Бургас“, в Италия в малка конгрегация.

„В него се посочва, че празненството е в чест на светите братя, създатели на българската азбука. От текста се подразбира, че това не се случва за първи път. Това което българите правят, свидетелят е нарекъл „театро“- годината е 1813 г., а българския театър е възникнал много по – късно! Това на вярно е била някаква първоначална форма със сцена, публика и т.н.!“

Според Митко Иванов, 24 май е най – консенсусния празничен ден, който ни обединява като народ. Той трябва да е националния ни празник:

„Не мога да допусна, че има дори български мюсюлманин, евреи или арменец, чийто сърце да не се отваря при вида на празнично облечени хора, на украсения град и спонтанното настроение в този ден, за това че едва ли повече аргументи са нужни за това 24 май да е националния ни празник. Това е най, най празника на България!“

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Лозово“ отбелязва 105 години с празнична програма и спортни събития

Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..

публикувано на 21.05.25 в 12:30

РИМ – Бургас с близо 8 000 посетители през Европейската нощ на музеите

Близо 8 000 души посетиха експозициите и дворовете на бургаския музей по време на тазгодишната Нощ на музеите, която се проведе на 17 май. Въпреки променливото майско време, граждани и гости на града се стекоха, за да се насладят на богата програма от изложби, концерти и ревюта.  В Етнографската експозиция на РИМ – Бургас беше поставено началото на..

публикувано на 21.05.25 в 12:00

„Слънчев бряг“ АД възстанови владението върху имот, ползван от частен хотел

„Слънчев бряг“ АД влезе във фактическо владение на имот от близо 2 000 кв. м в източната част на курорта, след като повече от десетилетие теренът е бил използван без правно основание от съседен хотел. Действието бе осъществено днес със съдействието на служители на ОДМВР – Бургас. От дружеството уточняват, че имотът е бил ползван за търговска дейност..

публикувано на 21.05.25 в 11:00

Рекордно шествие за 24 май в Бургас

Рекорден брой участници ще се включат в празничното шествие за 24 май в Бургас тази година. Очаква се по улиците на града да преминат 16 500 деца, ученици, студенти, духовници и културни дейци, които ще отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий. Шествието ще започне в 10:30 ч. от пл. „Тройката“, ще премине по ул. „Александровска“ и ул...

публикувано на 21.05.25 в 10:00

Христо Анестиев представя „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ в Бургас

Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ ще бъде открита днес. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването морското биоразнообразие. Снимките са на Христо Анестев. Организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и  „За нашето море“ Откриването е от 11.30 часа..

публикувано на 21.05.25 в 09:39

Сливенският митрополит Арсений забрани икони да участват в нестинарски игри

На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри, които се организират по стар стил на 3 юни в Българи.В навечерието на празника Сливенският митрополит Арсений отправи архипастирско послание до  православните християни, в които ги призова да не участват..

публикувано на 21.05.25 в 08:31

Пет бунгала изгоряха при пожар в местността "Косата" край Поморие

Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община Поморие. Останалите постройки в базата са спасени. Огънят е избухнал по неизяснени към момента причини и е бил овладян от два екипа на пожарната от Поморие и Несебър. Благодарение на бързата реакция..

публикувано на 20.05.25 в 17:02