Родители на зависими към наркотиците сигнализираха за проблем при настаняването в единственото държавно здравно заведение в Югоизточна България, което е предназначено за лекуване на зависими – Центъра за психично здраве в Бургас.
Те разказват, че се налага да прибягват до прокуратурата, за да може с полиция децата им да бъдат намерени на улицата и да бъдат закарани до Центъра за психично здраве. Там обаче, им се дава избор дали да се лекуват доброволно или не. Ако изберат първия вариант, от лечебното заведение ги пускат на свободен режим и ако си взимат редовно лекарствата, могат да скитат из града. Това обаче ги излага на риск да продължат да приемат стимуланти, заедно с медикаментите. А последиците от това може да бъдат фатални.
Управителят д-р Надя Желязкова обяснява, че такава е практиката в цял свят.
„Дейността на лечебното заведение е подчинено на Закона за здравето, на Закона за лечебните заведения, на правата на човека, на правилника за устройството и дейността на вътрешния ред, който се утвърждава от Министъра. Всеки злоупотребяващ или зависим към алкохол и психоактивни вещества може да постъпи за лечение при нас доброволно. Прокуратурата разпорежда да се извърши преглед на лицето. Тя не разпорежда някой да бъде доведен, заключен, осъден или настанен някъде. Прокурорската преписка разпорежда лицето да бъде прегледано от специалист дали поведението на това лице е психотично мотивиран. И ако е на лице такава психоза, това налага принудително настаняване за лечение.“
А какво става с бъдещия пациент, който е доведен принудително с полиция, след прокурорско решение и откаже да се лекува?
„Ако няма психоза, това означава, че лицето осъзнава свойството и значението на постъпките си и може да ги ръководи, поради което и избора за оставане е негов.“
Това означава, че в колкото и тежка форма на зависимост да е, ако няма психоза, той не може да прекара абстиненцията си в здравословна, медицинска затворена среда.
Д-р Надя Желязкова ни информира, че зависимите, приети за лечение през миналата година в Бургас са 287, като само за тази година са 162-ма. Колко от тях са изкарали лечението си до край и колко са избягалите, такава статистика не се води.
Родителите на зависими пациенти задават въпроса как да помогнат на децата си? Защото те са с криминални досиета, опасни за себе си и околните, имат нужда от лечение, водят ги с полиция и в единственото здравно заведение в региона ги питат дали искат да се лекуват и употребяващите наркотици имат правото да откажат.
Потърсихме за коментар управителя на Центъра за психично здраве д-р Надя Желязкова, но се оказа, че не е в България. Имахме уговорено интервю със завеждащия отделението за зависимости д-р Андрей Стоянов, който категорично..
Не при всеки случай институциите могат да помогнат на зависими пациенти, поради законови ограничения. Това каза за БНР Бургас Росица Димова, председател на Общински съвет по наркотични вещества - Бургас. Тя коментира исканията на родители на..
20 процента от населението на страната или почти всеки пети, е с прекъснати здравноосигурителни права - това се посочва в анализ на Центъра за защита правата в здравеопазването. В него се цитират данни на Националната здравноосигурителна каса, според..
Министерството на здравеопазването стартира лятна национална кампания за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното ни здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекции , с техническото съдействие на..
Медицинският хеликоптер транспортира пациент с изгаряния от сливенската болница до Пловдив, съобщават от болницата. Пациентът е пострадал при пожар и с над 20% изгаряния. И 75-годишният мъж е пострадал при пожар днес преди обяд в дома си в..
Фондация „Нана Гладуиш – Една от 8“ и РЗИ Бургас правят обща инициатива за профилактика на женското здраве в Бургас. Събитието е на 27 юни от 18 часа в конферентния център на хотел „България“. Неправителствената организация инициира нова..
Нова мамографска система вече функционира в ДКЦ „Св. Георги Победоносец“ в Бургас. Апаратурата е от ново поколение и ще осигури по-високо качество при мамографските изследвания, както и ще подобри ранната диагностика на заболяванията на гърдата...
Общинският съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационният център организират Ден на отворените врати в Бургас на 26 юни по повод Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотици. Инициативата, част от националната..
Еньовден освен ден на билките и магичните обреди, е и професионалният празник на фармацевтите. Те играят ключова роля в нашето общество, като осигуряват достъп до лекарства и предоставят съвети за правилното им използване. Ежегодно Управителният..