Колоритна музейна експозиция е озаглавена „По шевиците ще ги познаете“ и разказва какво е било значението на облеклото и как са разбирали едно време какъв е бил статусът на притежателят ѝ.
Гостува Регоналният историчеси музей - Шумен, с невероятно цветна и разнообразна форма на шевиците, както и още две експозиции - Смолян и Пловдив. За тях и за цялата пъстрота на везаните шевици, обяснява уредникът на Етнографския музей в Бургас Пламена Кирова
„В тази изложба участват и още няколко музея освен този от Шумен. Нашият, с представителна извадка на всички етнографски групи от Бургаско. Останалите музеи, които участват в тази изложба са Регионален етнографски музей Пловдив и Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян. Изложбата е интересна, защото са показани разнообразни шевици, не само като вид по облеклото къде се намират, както и като бодове. Голяма част от тях са оригинали. С изключение на експонатите от РЕМ Пловдив, които са копия , правени от Елена Тодорова, която се занимава с шевици. За района на Шумен характерното е, че е с по-тъмни цветове самата шевица. Самото заглавие на изложбата го показва „По шевиците ще ги познаете“. Характерни са повече геометричните форми квадрати, правоъгълници, точки. Докато в експонатите от смоляанския музей се забелязва повече червеният цвят, сърмената украса, флоралните елементи, подобни на тези от нашия регион. Разпознавали са в миналото именно по облеклото дали една жена е мома, омъжена, годеница или вдовица. Експонатите са вече над 100 години. Дарени са във фонда на музея, цветовете не са променени с времето…“
Изложбата може да бъде разгледана всеки ден до края на септември от 10 до 19 часа.
Иван Кръстев композира и симфонична музика. Зад гърба си има две опери – детската „Ани в царството на цветята“ и „Хористката“, чието либрето е написано от самия Парашкев Хаджиев.
За трета поредна година се провежда „Село Баня фест“. От 25 до 27юли едноименното несебърско село става притегателен център за кино, музика, цирк, работилници и базари.Тридневният форум е по инициатива на местните културни дейци. Провежда се с подкрепата на Община Несебър. Изключително богата програма съпътства дните на феста. Ще има работилница по..
Документалният филм „Роден в Бургас“, посветен на бургаския творец Руси Стоянов, ще бъде представен на 30 юли в двора на галерия „Георги Баев“ . Прожекцията е от 20:30 часа. Руси Стоянов е наричан „Бургаския Леонардо“ заради смелостта си да твори с широк размах, а идеите му често изпреварват времето, в което е роден. Проектите му са свързани с..
Писателят Мартин Колев представя в Бургас популярната поредица „Софийски магьосници“ и новия си сборник с разкази „Рижият котарак“. Събитието е част от програмата на ежегодния уъркшоп по творческо писане, провеждан към Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“. Мартин Колев ще бъде лектор в уъркшопа. "По принцип дисциплината "творческо..
За писателя фантаст, роден в Бургас, Агоп Мелконян си спомняме днес. Той напуска този свят на 23 юли през 2006 г. едва на 57 години, но оставя ярка следа в родната фантастика. Освен писател фантаст Агоп Мъгърдич Мелконян е преводач, журналист, университетски преподавател и книгоиздател. Роден е на 10 март 1949 г. в Бургас. Дипломиран..
Равда ще отбележи своя празник на 26 юли - Деня на св. Параскева с два концерта. В 21 часа жителите и гостите на курортното селище могат да се насладят на изявата на сестри Мария и Магдалена Филатови, която ще се състои на площада пред кметството. Час по-късно на същото място певицата Тони Димитрова ще зарадва присъстващите със своите..
Равда ще отбележи своя празник на 26 юли - Деня на св. Параскева с два концерта. В 21 часа жителите и гостите на курортното селище могат да се..
За писателя фантаст, роден в Бургас, Агоп Мелконян си спомняме днес. Той напуска този свят на 23 юли през 2006 г. едва на 57 години, но оставя ярка..