Мярката е положителна, коментира депутатът от БСП и председател на комисията по икономическа политика Петър Кънев. Особено належащи са подобни действия в тази критична ситуация:
„Да се намери балансът докъде веригите могат да отстъпват монополното си положение и докъде на българския бизнес също трябва да му се помогне. Когато целият свят е потънал в извънредно положение, когато се касае за оцеляването на цели икономики, нямам никакви притеснения, че в рамките на няколко месеца някой ще бъде дискриминиран, за сметка на други. В момента, когато си забранил на седем милиона да излизат от домовете си, не виждам голяма драма в това, че ще наредиш на няколко големи вериги да изпълняват определени функции“
Основният въпрос стои пред продажбата на зеленчуци и плодове, коментира Петър Кънев. Той посочи, че ситуацията, в която големи вериги поставяха неизпълними условия пред производителите, вече е сравнително нормализирана.
От Сдружението за модерна търговия, в което членуват и най-големите вериги, отговориха в своя позиция, публикувана на страницата им, че това постановление е неработещо. Това, според тях, няма да увеличи българската продукция, а неясният му текст ще създаде предпоставки за корупция. В позицията си, те индиректно обвиняват земеделския министър Десислава Танева в лобизъм. Ето и част от текста:
„Ние не носим отговорност за проблемите в селското стопанство, трупани с години – 11 млрд. лв. от европейските фондове са отишли в няколко джоба вместо за обединяване и подпомагане на малките производители. Българско сурово мляко за 90% от пазара в България няма - ще продават на потребителите продукти със сухо или вносно мляко на каквито си искат цени при гарантирани с постановление 90% техни продукти на рафта – ето това е господстващо положение, основано на липсваща в България суровина. Нека журналистите поразровят в полза на чий джоб. И веригите няма да могат да спрат това негарантирано и занижено качество да стигне до потребителите, защото постановлението ни задължава да го продаваме. Чий интерес защитава в млечния сектор министър Танева? На малките фермери или на някой голям олигарх?“, се казва в позицията.
А какво смятат самите производители?
Изискванията на търговските вериги са много високи и ние не можем да ги покрием, посочи зеленчукопроизводителят Николай Недялков.
„Ние сме станали толкова малки, че не можем да отговорим на изискванията на търговските вериги като количество, ритмичност на доставките и най-вече като цена. Това, което произвеждам в момента, го правя с моето семейство в малки мащаби. Търговските вериги искат цена, която да е под тяхната, която е дъмпингова. Никой не гледа какви са доматите. Идват отнякъде някакви стоки на пълна безценица от много години. Консумираме зеленчуци, произведени в други държави“, обясни той.
Не работя с големите вериги и не искам да имам нищо общо с тях. Това коментира Румен Люцканов, председател на Асоциацията на животновъдите в Странджа.
„Условията, които поставят на животновъди, а и на търговци, са просто отвратителни. „Ще ви платим, когато го продадем, въобще – ако го продадем. Ако не го продадем – идвайте и си го взимайте и си гледайте работата“. Има колеги, които се бяха хванали на това хоро, но не изкараха много и приключиха работа с големите вериги. И, в общи линии, това са условия, които, ако искаш да ги изпълниш, трябва да си идиот. Но много хора се хващат на това хоро, не зная кое не разбират“, казва Люцканов.
От тази задължителна мярка няма смисъл, защото веригите ще отговорят, че производителите не искат да работят с тях, смята Румен Люцканов.
Мярката, с която се задължават веригите да продават местна продукция е добра, но закъсняла. Това коментира Михаил Михайлов, собственик на мандра в с. Драчево. Той работи с две български вериги и отчасти е доволен от условията, но има и забележки:
„Моите продукти, които претендирам, че са качествени, по БДС, с рецепти, които са се ползвали от много години, се поставят на щанда с други продукти. Които са лъскави, но са с разни примеси като млекозаместители, като оцветители, антибиотици… И всичко, което води до поевтиняване на продукцията. Но не и здравословна храна“, казва той.
Плащането на продукцията е регулярно, спрямо мен, добави Михаил Михайлов.
Дали мярката ще сработи ще се види в скоро време. Спорен е моментът дали с ограничения и разпоредителен режим ще успеем да възродим търсенето на българската пред по-евтината, но далеч не толкова качествената вносна стока.
Подробности можете да чуете в прикачените файлове.Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите..
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на..