Мярката е положителна, коментира депутатът от БСП и председател на комисията по икономическа политика Петър Кънев. Особено належащи са подобни действия в тази критична ситуация:
„Да се намери балансът докъде веригите могат да отстъпват монополното си положение и докъде на българския бизнес също трябва да му се помогне. Когато целият свят е потънал в извънредно положение, когато се касае за оцеляването на цели икономики, нямам никакви притеснения, че в рамките на няколко месеца някой ще бъде дискриминиран, за сметка на други. В момента, когато си забранил на седем милиона да излизат от домовете си, не виждам голяма драма в това, че ще наредиш на няколко големи вериги да изпълняват определени функции“
Основният въпрос стои пред продажбата на зеленчуци и плодове, коментира Петър Кънев. Той посочи, че ситуацията, в която големи вериги поставяха неизпълними условия пред производителите, вече е сравнително нормализирана.
От Сдружението за модерна търговия, в което членуват и най-големите вериги, отговориха в своя позиция, публикувана на страницата им, че това постановление е неработещо. Това, според тях, няма да увеличи българската продукция, а неясният му текст ще създаде предпоставки за корупция. В позицията си, те индиректно обвиняват земеделския министър Десислава Танева в лобизъм. Ето и част от текста:
„Ние не носим отговорност за проблемите в селското стопанство, трупани с години – 11 млрд. лв. от европейските фондове са отишли в няколко джоба вместо за обединяване и подпомагане на малките производители. Българско сурово мляко за 90% от пазара в България няма - ще продават на потребителите продукти със сухо или вносно мляко на каквито си искат цени при гарантирани с постановление 90% техни продукти на рафта – ето това е господстващо положение, основано на липсваща в България суровина. Нека журналистите поразровят в полза на чий джоб. И веригите няма да могат да спрат това негарантирано и занижено качество да стигне до потребителите, защото постановлението ни задължава да го продаваме. Чий интерес защитава в млечния сектор министър Танева? На малките фермери или на някой голям олигарх?“, се казва в позицията.
А какво смятат самите производители?
Изискванията на търговските вериги са много високи и ние не можем да ги покрием, посочи зеленчукопроизводителят Николай Недялков.
„Ние сме станали толкова малки, че не можем да отговорим на изискванията на търговските вериги като количество, ритмичност на доставките и най-вече като цена. Това, което произвеждам в момента, го правя с моето семейство в малки мащаби. Търговските вериги искат цена, която да е под тяхната, която е дъмпингова. Никой не гледа какви са доматите. Идват отнякъде някакви стоки на пълна безценица от много години. Консумираме зеленчуци, произведени в други държави“, обясни той.
Не работя с големите вериги и не искам да имам нищо общо с тях. Това коментира Румен Люцканов, председател на Асоциацията на животновъдите в Странджа.
„Условията, които поставят на животновъди, а и на търговци, са просто отвратителни. „Ще ви платим, когато го продадем, въобще – ако го продадем. Ако не го продадем – идвайте и си го взимайте и си гледайте работата“. Има колеги, които се бяха хванали на това хоро, но не изкараха много и приключиха работа с големите вериги. И, в общи линии, това са условия, които, ако искаш да ги изпълниш, трябва да си идиот. Но много хора се хващат на това хоро, не зная кое не разбират“, казва Люцканов.
От тази задължителна мярка няма смисъл, защото веригите ще отговорят, че производителите не искат да работят с тях, смята Румен Люцканов.
Мярката, с която се задължават веригите да продават местна продукция е добра, но закъсняла. Това коментира Михаил Михайлов, собственик на мандра в с. Драчево. Той работи с две български вериги и отчасти е доволен от условията, но има и забележки:
„Моите продукти, които претендирам, че са качествени, по БДС, с рецепти, които са се ползвали от много години, се поставят на щанда с други продукти. Които са лъскави, но са с разни примеси като млекозаместители, като оцветители, антибиотици… И всичко, което води до поевтиняване на продукцията. Но не и здравословна храна“, казва той.
Плащането на продукцията е регулярно, спрямо мен, добави Михаил Михайлов.
Дали мярката ще сработи ще се види в скоро време. Спорен е моментът дали с ограничения и разпоредителен режим ще успеем да възродим търсенето на българската пред по-евтината, но далеч не толкова качествената вносна стока.
Подробности можете да чуете в прикачените файлове.Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози. Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си - е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края..
Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич, ще бъдат обсъждани в Комисията за енергийно и водно регулиране. Регулаторът ще има и друго заседание днес, на което ще се разгледа предложението на Булгаргаз за близо 8-процентно увеличение на природния..
Съветниците на Средец актуализираха днес капиталовата програма на общината за настоящата година.Това бе една от точките в дневния ред на 18-тото заседание.Почти протоколно и без дебати бяха гласувани повечето докладни. Част от тях бяха за п риемане на актуализиран план за интегрирано развитие,п ромяна на годишния план за ползване на дървесина..
500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от Грийнпийс представиха основните параметри на предложението им за обявяването на най-големия морски резерват в страната. Обхватът му ще бъде от нос Агалина до Лозенец, като зона от 2 мили от брега на..
Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината. Внесоха в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват Домакин е кметът Иван Гайков като се очаква да се включат и кметовете на Созопол Тихомир Янакиев и на Царево..
Връщането на 20% ДДС за ресторантьорския бранш ще увеличи цените за крайния потребител, единодушни са от бизнеса. Такава вероятност има, тъй като финансовото ведомство залага тази ставка в бюджета за догодина. В момента ресторантите плащат 9% ДДС, мярка която бе въведена, за да се справят с последиците от ковид кризата. Според Димитър Найденов,..
500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от..
Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината...
Кампанията, позната по цял свят като „Черен петък“ е тази седмица на 29-ти ноември. Официално денят, в който са големите намаления, е..