С чартърни полети от Германия и Великобритания на 17 юни се очакват първите туристи по Южното Черноморие. Това ще се случи, ако извънредното положение в страната не бъде удължено. На 23 юни Слънчев бряг се готви да посрещне първите чешки групи. По изчисления на регионалните туристически организации, ако сезонът започне в средата на юни, през това лято ще бъде отбелязан 75% спад на туристите.
Песимистичната прогноза за морския туризъм е сезонът да започне след 15 юли. Според анализи при този вариант един милион по-малко чуждестранни граждани ще посетят страната ни.
Много от чуждестранните туроператори вече отменят резервациите за лято 2020. Израелски туристи по всяка вероятност това лято няма да има, каза почетният консул на Израел в Бургас Орлин Мандов.
"Като гледаме как протичат нещата, може би няма да има. Това, което е на пазара в Израел в момента - анулирани са всички полети, съответно за април, за май и за юни. Юли месец, август месец, септември месец все още стоят планирани полети. Това се прави с цел, ако нещо се промени, ако има благоприятно разрешение с вируса, да може по-бързо и по-лесно да се вдигнат полетите и да имаме все пак някакъв сезон", поясни Орлин Мандов.
Никакви реклами, мобилни приложения и туристически портали няма да помогнат на туристическия бранш този сезон, категоричен е председателят на Регионалната туристическа камара в Бургас Иван Иванов. Изготвените мерки от Министерството на туризма той определя като неефективни. Ресорното министерство трябва да разработи политика и стратегия както за предстоящото лято, така и за 2021 година, подчерта той.
Какво показват данните към момента? "Аз съм го изчислил: ако започнем сезонът втората половина на месец юни и приключи през месец август, България няма да бъде посетена от около 850 хиляди чуждестранни граждани. Този процент е 75%. Ако обаче сезонът започне 15-20 юли, тази бройка ще скочи на около 1 милион", посочи Иван Иванов.
За нов модел на работа се подготвят хотелиерите. Неяснотите около предстоящия туристически сезон правят бранша предпазлив и не се бърза с откриването на почивните бази.
Георги Тръпков е председател на сдружението на хотелиерите в Поморие. Той и неговият син Антон управляват един от известните хотели в морския град.
"Самата наша дейност ще се прекрои, тя няма да е същата. Формата на обслужване ще бъде друга. Може би ще има изисквания. Ако няма изисквания, то ще има неща, които ние сами ще си наложим като норми, като начин на поведение, като форма на обслужване", коментира Георги Тръпков.
Хотелиерите проучват мерките, които предприемат чуждестранни асоциации, допълни той.
"Голяма е неяснотата, то оттам произхождат и страховете на голяма част от бранша. Тъй като много лесно е да се каже от дата Х отваряме, можете да работите. Всъщност нашите страхове са свързани с осигуряване безопасността на служителите, на гостите", коментира Антон Тръпков.
50% намаляване на таксите и наемите за плажове, което да е обвързано със също такъв процент безплатна зона на ивиците. Това е едно от решенията, за да подпогнем бранша за лятото, коментира пък Георги Николчев, председател на Българската асоциация на собствениците в туризм. Много от хотелите, особено големите, изобщо няма да отворят, посочва Николчев. И той препоръчва да не се дават пари на ръка, а това да е под формата на ваучери. Относно направените предложения и от партии, и от бранша, той коментира, че има доста логични сред тях:
„Като започнем от това за туроператорите, които изпитват изключителен проблем със средствата, които трябва да върнат за своите заявки на туристи, а пък те вече са преведени отдавна. Реално се иска удължаване с една година на връщането на средствата. Гратисен период от една година или пренасочване на самите почивки – до една година, да се ползват на други дати“
Хотелиерите искат яснота под каква форма ще могат евентуално да работят, посочи Николчев. Ваучери за почивка, в различни форми и на различна стойност, временно намаляване на туристическия данък, занижаване до 9% на ДДС за целия бранш, са част от предложенията на НФСБ, внесени в парламента. От ВМРО предлагат и 30% субсидиране на чартърите, както премахване на визите за руснаци.
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане. Всеки, който желае, може да направи предложение. Причините, с които се мотивират измененията на и нфраструктурни и екологични. В проекта се акцентира на това, че нуждата от паркоместа нараства, а..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане...
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното..