Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четвърт век "Син флаг" се вее на плажовете в България

Изискване на големите туроператори става причина за създаването на движението у нас


Четвърт век, от както първият „Син флаг“ се развява на български плаж, се навършат тази година. България е и първата страна от соцлагера, която е приета в международната организация, чиято основна задача е да отличава чистите плажове и яхтени пристанища. "Синият флаг" е ориентир за туристите за еднакво качество навсякъде по света.

Изискванията на големите туроператори стават причина за основаването на движението „Син флаг“ у нас, разказва експерт на движението и еколог на курортен комплекс „Слънчев бряг“ инженер Николина Манчева. Немските „ТУИ“ и „Некерман“ се обръщат с писма към Комитета по туризъм, в които посочват, че ако България държи да заеме достойно място в международния морски туризъм, трябва да се включи в кампанията „Син флаг“, ръководена от Европейската фондация за европейско образование със седалище Копенхаген. Първата стъпка е създаването на национална организация.

Началото не е лесно. 1 200 писма са изпратени до директори на туристически комплекси, кметове на морски общини, еколози, представители на научни организации. Изготвен е устав, за който основната заслуга е на Апостол Апостолов, тогава директор "Екология" в община Бургас. Той е избран за секретар на движението. Историческото учредително събрание е в залата на бар-вариете в Слънчев бряг. Инициатор е инженер Симеон Мицов, един от създателите на курорта Слънчев бряг, дългогодишен ръководител на лесопарк Несебър-Слънчев бряг и директор на "Капитално строителство и околна среда". Той е избран за председател. Датата е 26 юни 1993 година. В офис на движението се превръща оранжерията на Слънчев бряг. В инициативата се включват курортите „Слънчев бряг“, „Русалка“, „Златни пясъци“, „Ривиера“ и „Албена“.

Септември същата година у нас пристига Аксел Байер, изпълнителен директор на Немското общество за опзване на околната среда. Показани са му наши плажове. Обиколката на 6 км ивица в Слънчев бряг става със скутер.  За получаването на истински „Син флаг“ обаче е необходимо 5- годишно стажуване. Страната ни покрива критериите и е поканена три години по-рано в конкурса. През март 1995 година седем българска плажа кандидатстват за екоотличието. В същото време Гърция има 176 флага, отдавна членове са Испания и Франция.„Син флаг“ е присъден само на Слънчев бряг. Церемонията е на 4 юли 1995 година. Голямото синьо знаме със знака на кампанията, пилотно за България, се развява на плажа в курорта.Покрити са множество критерии, а документацията по тях е обемиста, припомня инженер Манчева. Стриктна е работата при вземането на проби от морската вода, Слънчев бряг използва станцията на НИМХ в Бургас. Освен анализи на водата, чиято тежест е най-голяма, се вземат проби от въздуха по 4 показателя. Измерван е и радиационния фон. Данните се поместват на табло до синия флаг на плажа. Сключени са договори с Институтите по гората и по ботаника към БАН. Кандидатурата на Слънчев бряг изпъква сред другите ивици заради работата, свързана с екологичното образование на подрастващите. Това и до днес е приоритет в дейността на организацията.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Готови са документите на три важни за региона пътни трасета

Кметът Димитър Николов предаде днес на държавната пътна агенция готовата документация на три важни за региона пътни трасета, които да станат четирилентови. Това са Бургас–Айтос, с обход на кв. „Ветрен“; Бургас-Средец, с всички пътни развръзки; Бургас–Малко Търново и в посока границата между България и Турция. Това съобщи той във Фейсбук...

публикувано на 26.06.24 в 17:05

Да отпадне 15% таван на надценката на хляба

15% таван на надценката на хляба трябва да отпадне, тя е въведена от предишния Парламент в ущърб на конкуренцията, смятат от сдружение "Модерна търговия". Ако реално тази седмица депутатите не ревизират решението на предшествениците си, мярката ще влезе в сила от 1 юли, а целият  бизнес е обединен против и се надява тя да отпадна. От сдружението..

публикувано на 25.06.24 в 14:24

Ямболски производители протестират срещу освобождаване на длъжностно лице от дирекция "Земеделие"

Земеделски производители в област Ямбол протестират по повод поредното освобождаване на длъжностно лице в Областна дирекция „Земеделие“. Последният директор е освободен от длъжност само 8 месеца след назначаването му. Според земеделците честите промени в ръководния състав създават нестабилност и затрудняват нормалното функциониране на местната..

публикувано на 24.06.24 в 12:59

И в Ахтопол очакват силен сезон

И в Ахтопол очакват силно лято като повечето туристи традиционно избират тази дестинация през юли и август. Тони Димитрова е акцентът в културната програма на Ахтопол, допълни кметът Станислав Димитров. "На гости ще ни бъдат най-силните мъже на 10 август, отново ще имаме галерия на открито с тема "Море докоснато от Странджа". Много са мероприятията..

публикувано на 24.06.24 в 11:05

Възобновяват безплатните туристически обиколки в Бургас

Отново започват безплатните туристически обиколки в Бургас. Началото е от днес.   Доброволци - ученици и студенти, на възраст между 16 и 25 години ще показват и разказват за красотата и забележителностите в града.  Туровете са на български, английски и немски и преминават през 13 стоп-места. До 1 юли обиколките ще се провеждат само в събота и..

публикувано на 22.06.24 в 13:29

Фестивалът "Биле фест" ще е три дни на остров "Света Анастасия"

Тридневен „Биле Фест“ ще се проведе на остров „Света Анастасия“ тази седмицата. Началото му е в събота /22 юни/ и ще продължи до 24 юни – Еньовден.   Традицията и фолклора ще са в основата на събитията във вълшебния фестивал на билките. Ще има и базар и миди на тенекия, разказа управителят на туристическия комплекс Павлин Димитров:..

обновено на 22.06.24 в 09:25

Община Созопол подписа споразумение за ремонт на общински път

Кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев подписа с министъра на МРРБ Виолета Коритарова-Касабова споразумение за изпълнение на общински проект, който е свързан с рехабилитацията на общински път BGS 1213 /III 7908, Присад-Димчево, в участък от село Зидарово до с. Вършило, общ. Созопол. Финансирането е осигурено от държавния бюджет, като обектът е..

публикувано на 21.06.24 в 15:05