НФСБ предлага промени в Закона за регионалното развитие, които въвеждат термина „приоритетна зона за въздействие“. Поправката идва след сигнали на граждани от трите области Бургас, Варна и Добрич, че там, където няма приети Общи устройствени планове, не могат да се възползват от земите си. Един от вносителите бургаският депутат Християн Митев поясни:
„Предлага се създаването на специални зони за развитие във връзка с възможността собственици на ниви от пета до десета категория, които попадат в обхвата на Черноморското крайбрежие след като получат съгласователни положителни становища от МОСВ и от Института по биоразнообразие към БАН и след решение, взето с квалифицирано мнозинство от общинските съветници в тези общини, в които няма приет ОУП, да могат евентуално да реализират свои обекти и инвестиционни намерения."
Според Митев идеята е да се получи баланс- там, където трябва да бъдат защитени съответните животински и растителни видове, това да бъде направено и съответно, собствениците няма да получат в този случай разрешение за осъществяване на каквито и да е намерения, но ако няма ОУП и са изпълнени останалите изисквания, да не се спира развитието на черноморския регион. Приоритетните зони за въздействие ще са тези, които имат най-голям потенциал да повлияят върху социално-икономическото развитие на общината. Предлага се да не заплаща такса при промяна предназначението на земеделска земя с начин на трайно ползване нива, която е от пета до десета категория, когато попада в обхвата на приоритетната зона.
„На този етап над 130 малки и големи общини у нас все още нямат влязъл в сила ОУП. Това спъва развитието на инфраструктурата, на бизнеса, на строителството, на предприемачеството и не позволява развитието на икономическите процеси в тях“, посочват вносителите. Според патриотите тези процеси се задълбочават и от негативното влияние на COVID пандемията.
Очаква се Комисиите по регионално развитие и по околната среда и водите да се произнесат по законопроекта. Еколозите се обявиха против промените.
Предложението отваря вратичка за ново строителство по морето. Това е становището на гражданското сдружение „Да защитим Карадере“. Оттам изразяват недоумение, че лидерът на НФСБ Валери Симеонов, който инициира борба с шума и премахването на т.нар. временни конструкции по плажовете, застава зад подобна идея. Люба Батембергска от неправителствената организация определи внесената поправка като "лобистка":
"Тази поправка дава възможност навсякъде, където има неурбанизирани зони да се направи нещо абсолютно на парче - Силистар, Синеморец, Поморие, където се работи по ОУП. Това са приоритетни зони на въздействие, които все пак трябва да бъдат гласувани на Общински съвет. Ако някой няма достатъчно много средства или влияние, тази възможност няма да бъде подходяща за него."
От екосдружението призовават депутатите да отхвърлят поправката и да съдействат на общините по-бързо да приемат Общи устройствени планове.Повече чуйте в звуковите файлове.
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от властта. "Делян..
Рибарското селище „Ченгене скеле“ край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на „Да, България“. Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за продажба на..
С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни причини или..
Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица". "Пред мен стои..
Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект ще се..
След 9 часа дебати и гласувания депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите обаче..
Средствата за саниране на жилищни блокове ще бъдат осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. "Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, които са за енергийно обновяване на еднофамилни жилища, са спасени. Една част от тях ще останат в Министерството на..