Възпитаниците на Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Бургас ще имат възможност да изучават японски език. Въвеждането на шестия най-използван език в света е възможно благодарение на спечелен пилотен проект за организиране на обучение по японски език към “Japan Foundation” и програмата Support program for Organization in Japanese Language Education (Special program in response to COVID-19). Езикът ще се изучава като факултативни учебни часове (свободно-избираем предмет), а начало на обучението ще бъде дадено в следващите седмици.
Директорът на гимназията Жаклин Нейчева не скри удовлетворението си от това, че увеличават „екзотичните“ езици, до които възпитаниците на гимназията ще имат достъп.
„Това е един много важен за нас проект, с който ще дадем възможност на желаещите ученици да се докоснат до един от най-мистичните езици на света, до древната култура, история и традиции на Япония. Имаме амбициозната задача да разширяваме все повече възможностите, които гимназията предоставя на своите възпитаници и този проект е стъпка в тази посока. Ангажимент на училището не е само да даде качествено образование, но и да разширява кръгозора на младите хора, които са го избрали, да им дава шанс за развитие и откриване на нови интереси, да ги подкрепя в изграждането им като личности и в крайна сметка- да ги подготви по най-добрия начин за живота след гимназията. Благодаря на Община Бургас за предложената възможност по време на срещата с представители от Японското посолство и СУ “ Св. Климент Охридски“ преди 2 месеца. В резултат на проведеното проучване имахме сериозна мотивация да направим всичко по силите си, за да увенчаем с успех кандидатурата си. Благодаря за оказаната помощ лично от г-н Ясуюки Ебата, заместник-началник на мисията и съветник в посолството на Япония в република България.“
С въвеждането на японски език, изучаваните чужди езици в АЕГ „Гео Милев“ в Бургас стават 7, като три от тях са азиатски. В елитната гимназия се изучават както задължителния английски език, така и немски, руски, португалски, корейски и китайски езици. През миналата учебна година обучението по китайски език бе обособено в три от профилираните паралелки като втори чужд език и вече 156 ученици усилено изучават езика на Конфуций.
Професор Сотир Сотиров бе избран за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Той ще довърши мандата на професор Христо Бозов, който тази година навършва пределната възраст, до която по закон може да заема постта. Професор Сотиров бе избран в оспорваната надпревара на още трима кандидати и след балотаж с декана на..
Община Бургас е в процес на придобиване на терен за разширяване на детска градина „Пинокио“ в най-големия жилищен комплекс „Меден рудник“. С предложение до Общинския съвет, кметът Димитър Николов иска съгласие за закупуване на 4807 кв. м. от имот, собственост на голяма хранителна верига в близост до съществуващата сграда на детската градина...
В 9 часа днес ще започне балотажът за избор на нов ректор на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров". Четирима бяха вчера кандидатите - проф. д-р Ирена Марковска, проф. д-р Румяна Янкова-Аврамова, проф. д-р Севдалина Турманова, и проф. Сотир Сотиров. Четирима са кандидатите за ректор на БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Проведоха се и срещи..
Община Бургас спечели проект „Моят свят на интереси“ по програма „Образование“, насочен към развитие на личностни и граждански умения у деца, родители и педагози. В партньорство с Община Средец и две детски градини, ще бъдат създадени 5 клуба с общо 19 групи по интереси, обхващащи 237 участници. Сред дейностите са тематични срещи, работилници,..
Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области са включени тази учебна година в пилотния старт на педагогическа практика "Утринна история". Тя е създадена по инициатива на Министерството на образованието и науката. В иновативната програма участват медицински и педагогически специалисти. В основата е увлекателна история, на базата на която се..
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският национален отбор спечели 3 сребърни и 3 бронзови медала, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Два от тях са на учениците от бургаската природо-математическа гимназия..
В 9 часа днес ще започне балотажът за избор на нов ректор на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров". Четирима бяха вчера кандидатите -..
Професор Сотир Сотиров бе избран за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Той ще довърши мандата на професор Христо..
Община Бургас е в процес на придобиване на терен за разширяване на детска градина „Пинокио“ в най-големия жилищен комплекс „Меден рудник“. С..