Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" отварянето на заведенията

Снимка: БГНЕС

Утре се очаква решение кога ще бъдат отворени заведенията и как ще работят. Част от хората в бранша  в бургаски регион са на различни позиции как трябва да се случи това, но са единни в мнението си, че икономическите мерки ,които осигури държавата не са ефективни.

Ключовият момент с отварянето на заведенията е липсата на на адекватна помощ от държавата към бизнеса, заяви общинският съветник и собственик на заведения Димитър Найденов.Здравето на хората е на първо място,подчерта той и уточни, че обектите  трябва да останат  затворени докато не се овладее вируса:

Това отваряне, което е едно псевдоотваряне, то развързва ръцете на правителството да спре да подпомага бизнеса.Защото ние ще бъдем уведомени, че вече можем да работим и да се оправяме сами.Ако сме затворени, имаме някакви легални основания да претендираме за обезщетения.и помощ,както е в целия свят. В момента, в който ни отворят ще кажат- оправяйте се сами. Няма да имаме работа.Какво означава да работим на 50 процента, какво значи  до 22.30 часа? Хората са достатъчно наплашениу, стерсирани от това, което гледа по телевизията като репортажи за заболяването. Те няма да се втурнат да ходят по заведенията, да се смесват с други хора.

В същото време много от хората, които биха посетили заведения, също изпитват финансови затруднения заради паднемията и ще се останат вкъщи. Така заведенията ще работят, но няма да имат  клиенти, обясни Найденов .

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

 Късно е отварянето на ресторанти и клубове  в средата на февруари, ако се има предвид зимния сезон, обясни Костадин Ралев собственик на заведения. Според него, един от основните проблеми е двойният стандарт, който се налага. Работят големите хранителни вериги и детски магазини, заведенията в хотелите, а ощетени са останалите обекти. За Ралев, който има заведение и в зимен курорт:
Добре е да се отвори на първи февруари, февруари и март са два месеца, които може да се работи. В момента, какво се случва в зимните курорти- хотелите през уикендите са пълни. Никой никъде не спазва никакви мерки.Единствено страдат собствениците на заведения, които са извън хотелите. 
За градските заведения всеки ден закъснение е загуба. Защото наемите си вървят.Разходите си вървят. В същото време, така обещаваните и прокламираните помощи закъсняват. Следствие на някакъв по -сериозен натиск започнаха да се получават.

Предложението да се работи до 22.30 ч. на 50 процента от капацитета на заведението не е най-доброто, но е някакво решение, обясни Ралев. Според него, обектите трябва да бъдат отворени до 23.30 часа.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерският съвет защити приемането на еврото в България

Министерският съвет публикува във профила си във Facebook клип, с който защитава избор на България да е член на ЕС и да приеме еврото като официална валута. Това става на фона на разразилите се снощи полемики, след като президентът Румен Радев обяви, че ще внесе в НС искане за провеждане на национално допитване "ЗА" или "ПРОТИВ" приемането на еврото в..

публикувано на 10.05.25 в 09:36

Царево е домакин на международен архитектурен пленер

Община Царево е домакин на архитектурен пленер, днес от 15:30 часа в местното читалище, в който ще бъдат представени разработки на идейни архитектурни проекти.  Някои от задачите, които си е поставила администрацията са: - Разработка на градска мобилност и виждане за реставрация и функция на стария дървен склад на пристанище Царево; - Концепция за..

публикувано на 09.05.25 в 11:10
проф. Локман Хакан Теджар

Опазването на морските треви във фокуса на семинар в Бургас

Мониторниг на плажни ивици в граничните на Черно море страни ще бъде извършен по трансграничен проект. От българска страна той се изпълнява от „Бургаската Регионална Туристическа Асоциация“ в партньорство с организации от Турция, Украйна и Молдова. Основната цел на проекта е запазване на морската растителност в Черно море.    Разпространението,..

публикувано на 08.05.25 в 14:31

РИОСВ и Община Поморие с извънредна проверка на поморийските плажове

Извънредна проверка на поморийските плажове е извършена на 7 май в 16.00 часа от РИОСВ и отдел УТООС към Община Поморие, съобщават от администрацията.  Обходът е обхванал плаж „Поморийска пясъчна коса“, плаж пред „Гардения Бийч Палас“ и Южен плаж в участъка около улица „Чайка“. На плаж „Поморийска пясъчна коса“ е установено наличие на единично..

публикувано на 08.05.25 в 13:39

Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето и предоставяне на данни за морската повърхност

Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето от Морска администрация и ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и ежедневно предоставяне на данни за морската повърхност. Искането е с цел прецизно проследяване на екологичната обстановка в региона. Аргументът на Крумов е, че по този начин ще се осигури още..

публикувано на 07.05.25 в 17:09

Георги Тръпков: Очакваме повече българи и по-малко чужденци това лято

Повече българи и по-малко чужденци очакват хотелиерите през новия туристически сезон по Южното Черноморие. Чуждите туристи ще са главно от страните от бившия соц лагер, коментира хотелиерът от Поморие Георги Тръпков. Неговата прогноза за лято 2025 г.: "Предварителните записвания са много сходни с миналогодишните. Тотално загубихме, според мен..

обновено на 06.05.25 в 11:47

Мазутни петна и на Каваци

БНР Бургас подаде сигнал до РИОСВ за мазута на плажа на Каваци.

обновено на 05.05.25 в 14:19