Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За и против отделянето на Обзор от община Несебър

| обновено на 12.02.21 в 18:18

На 28-и февруари близо 2 200 жители на Обзор и селата Баня, Приселци, Раковсково, Емона, Паницово и Козница ще гласуват на референдум за отделянето им от община Несебър и обособяването на нова община. Тя ще бъде голяма почти колкото съседната община Бяла, която е със същата територия и същия брой жители. Въпреки, че по Закон за създаването на една община необходимия брой жители е 6 хиляди, Министерският съвет може да разреши провеждането на референдум и обособяването на нова община ако географски, стопански и други причини налагат това. 

От 2 седмици в Обзор и 6-те села, които ще гласуват на референдума се провежда предизборна кампания. За целта са регистрирани 2 инициативни комитета-„за“и “против“ създаването на нова община. 

Според инициаторите на идеята за отделяне, отдалечеността на Обзор от Несебър създава проблеми с административното и здравното обслужване на района. От инициативния комитет обвиняват община Несебър в неглижиране на проблемите на Обзор и селищата около него. Пламен Проданов отбелязва, че оставането на Обзор в Община Несебър няма никакво бъдеще:

 "Обзор има страшно много проблеми, алеята, улиците на Обзор, центърът, разкопките, които се изкопаха и станаха дупки. Няма никакво финансиране. Община Несебър не е зад нас."

Проданов цитира Христо Ботев, че народ, който търпи тиранията на управниците си, не може да се нарече жертва, а съучастник. 

"Ние трябва да решим дали да бъдем съучастници или дейни участници в нашето бъдещо развитие на града."

Град Обзор е бил общински център от 1915 -а до 1979 година. Според местните хора като самостоятелна община морският град ще има по-добри перспективи за развитие.

"Ще гласувам. Аз съм съгласна да станем самостоятелни. Така мисля, че сме по-добре."

"Със сигурност се вижда, че изоставаме. Не се вкарват достатъчно приходи, за да се развиваме."


Обзор не може да съществува самостоятелно пък посочват от инициативния комитет против създаването на нова община, обясни Кольо Божков:

"През последните 10 години направихме един анализ и се вижда, че винаги сме дотирани от 1,5 млн до 2,5 млн лв от Общината. Най-добре е да поддържаме голямата община, да бъдем с тях и заедно като семейство да излезем от кризата.

Има много користни интереси, които искат да командват Обзор. Те ходят, убеждават, заплашват, даже и обещават, за да могат тези хора да управляват вота. Поредица от фирми, които са заинтересовани от това да създават такива поръчки и да си ги печелят", смята Божков.

Разходите на кметство Обзор от 2008-2020 година са 38 млн лв. Това обясни кметът на Община Несебър Николай Димитров. Той допълва, че приходите за същия период са 16 млн лв. 

"Дефицит от 22 млн лв. Нужно ли е аз да убеждавам жителите на Обзор, че някой ги тегли в неизвестна посока. Само капиталовата програма за тези 12 години в Обзор е 12,5 млн лв плюс още 2,6 млн лв за текущи ремонти. 

Те са мъдри хора, имам голям респект от тях, хора с ясна гражданска позиция. Те ще вземат правилното решение", каза Димитров.

 Финансов анализ са подготвили и от програмата „Достъп до правосъдие“, които помагат за провеждането на референдума. Председателят на организацията Мартин Бошков цитира данни на Община Несебър, че за издръжката на Обзор се превеждат 4,5 млн лв. 
"От онова, което се съхранява в сметство Обзор, обаче се вижда, че издръжката е 1,9 млн лв. Като недофинансирани и неплатени остават вторият етап на градския център. Тя все още чака да си получи парите за извършената работа.
Издръжката на града можем да приемем, че е около 2 млн лв. при значително нефинансиране. Дупката в общинския бюджет на Общинския бюджет, съгласно документите, е 16 млн лв дефицит. Общината се наложи да тегли кредит от 6 млн лв, за да може да започне неотложни плащания по стари задължения. 
Някой от кметските наместници в селата Приселци, Ракосково, Паницево са се оплаквали на свои близки, че са подложени на натиск да осигурят не по-малко от 100 гласа против референдума, иначе ще бъдат уволнени."

50 хиляди лева са осигурени за провеждането на референдума за отделянето на град Обзор и още 6 селища от Община Несебър. Средствата са предвидени в общинския бюджет.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30