Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За и против отделянето на Обзор от община Несебър

| обновено на 12.02.21 в 18:18

На 28-и февруари близо 2 200 жители на Обзор и селата Баня, Приселци, Раковсково, Емона, Паницово и Козница ще гласуват на референдум за отделянето им от община Несебър и обособяването на нова община. Тя ще бъде голяма почти колкото съседната община Бяла, която е със същата територия и същия брой жители. Въпреки, че по Закон за създаването на една община необходимия брой жители е 6 хиляди, Министерският съвет може да разреши провеждането на референдум и обособяването на нова община ако географски, стопански и други причини налагат това. 

От 2 седмици в Обзор и 6-те села, които ще гласуват на референдума се провежда предизборна кампания. За целта са регистрирани 2 инициативни комитета-„за“и “против“ създаването на нова община. 

Според инициаторите на идеята за отделяне, отдалечеността на Обзор от Несебър създава проблеми с административното и здравното обслужване на района. От инициативния комитет обвиняват община Несебър в неглижиране на проблемите на Обзор и селищата около него. Пламен Проданов отбелязва, че оставането на Обзор в Община Несебър няма никакво бъдеще:

 "Обзор има страшно много проблеми, алеята, улиците на Обзор, центърът, разкопките, които се изкопаха и станаха дупки. Няма никакво финансиране. Община Несебър не е зад нас."

Проданов цитира Христо Ботев, че народ, който търпи тиранията на управниците си, не може да се нарече жертва, а съучастник. 

"Ние трябва да решим дали да бъдем съучастници или дейни участници в нашето бъдещо развитие на града."

Град Обзор е бил общински център от 1915 -а до 1979 година. Според местните хора като самостоятелна община морският град ще има по-добри перспективи за развитие.

"Ще гласувам. Аз съм съгласна да станем самостоятелни. Така мисля, че сме по-добре."

"Със сигурност се вижда, че изоставаме. Не се вкарват достатъчно приходи, за да се развиваме."


Обзор не може да съществува самостоятелно пък посочват от инициативния комитет против създаването на нова община, обясни Кольо Божков:

"През последните 10 години направихме един анализ и се вижда, че винаги сме дотирани от 1,5 млн до 2,5 млн лв от Общината. Най-добре е да поддържаме голямата община, да бъдем с тях и заедно като семейство да излезем от кризата.

Има много користни интереси, които искат да командват Обзор. Те ходят, убеждават, заплашват, даже и обещават, за да могат тези хора да управляват вота. Поредица от фирми, които са заинтересовани от това да създават такива поръчки и да си ги печелят", смята Божков.

Разходите на кметство Обзор от 2008-2020 година са 38 млн лв. Това обясни кметът на Община Несебър Николай Димитров. Той допълва, че приходите за същия период са 16 млн лв. 

"Дефицит от 22 млн лв. Нужно ли е аз да убеждавам жителите на Обзор, че някой ги тегли в неизвестна посока. Само капиталовата програма за тези 12 години в Обзор е 12,5 млн лв плюс още 2,6 млн лв за текущи ремонти. 

Те са мъдри хора, имам голям респект от тях, хора с ясна гражданска позиция. Те ще вземат правилното решение", каза Димитров.

 Финансов анализ са подготвили и от програмата „Достъп до правосъдие“, които помагат за провеждането на референдума. Председателят на организацията Мартин Бошков цитира данни на Община Несебър, че за издръжката на Обзор се превеждат 4,5 млн лв. 
"От онова, което се съхранява в сметство Обзор, обаче се вижда, че издръжката е 1,9 млн лв. Като недофинансирани и неплатени остават вторият етап на градския център. Тя все още чака да си получи парите за извършената работа.
Издръжката на града можем да приемем, че е около 2 млн лв. при значително нефинансиране. Дупката в общинския бюджет на Общинския бюджет, съгласно документите, е 16 млн лв дефицит. Общината се наложи да тегли кредит от 6 млн лв, за да може да започне неотложни плащания по стари задължения. 
Някой от кметските наместници в селата Приселци, Ракосково, Паницево са се оплаквали на свои близки, че са подложени на натиск да осигурят не по-малко от 100 гласа против референдума, иначе ще бъдат уволнени."

50 хиляди лева са осигурени за провеждането на референдума за отделянето на град Обзор и още 6 селища от Община Несебър. Средствата са предвидени в общинския бюджет.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Изкуство против дрогата“ провокира младежи да говорят открито за зависимостите

Младежи разказват истински истории в борбата срещу наркоманиите в конкурса „Изкуство против дрогата“. Започна 12-то издание на Международната литературна надпревара, която се организира през година под егидата на Областния управител на област Бургас. Целта е превенция на употребата на психоактивни вещества и развитието на наркотични зависимости..

публикувано на 20.02.25 в 13:30

Вторият бойкот и студа не опразниха магазините в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по- малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат.  „Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да направят..

публикувано на 20.02.25 в 12:00

Движението на автомобили в област Бургас се осъществява при зимни условия (ОБНОВЕНА)

От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона.   Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...

обновено на 20.02.25 в 10:52

В Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини

Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..

публикувано на 20.02.25 в 09:35
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

обновено на 20.02.25 в 09:03

Масирани проверки в хранителните магазини започват от БАБХ, НАП и КЗП

От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП).  Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28