Състоянието на останалата част от моста се влошава през годините Единственият останал здрав до днес свод видимо се разпада и може да рухне, разказа Владимир Димитрова от "Зелена Странджа":
"Често организираме походи до това място в планината и всеки път виждаме, че мостът все повече се руши. И на снимките, които правим това е видно. Облицовката, камъните от единствено запазения свод падат, самата конструкция се руши и в един момент ще рухне."
Според сдружение „Зелена Странджа“ въпреки, че отдавна не се ползва по предназначение, легендарният мост все още е жив символ на единството и разбирателството между хората в Странджа. И доказателство за това е срещата преди 5 години на природолюбители и туристи от България и Турция от двете страни на границата, като на мястото са се събрали близо 300 души.
"Имаше изразени намерения и от двете страни, че може мостът да се възстанови и да стане интересно място за посещения. но нещата за сега остават само на думи. Мостът е легендарен и няма такова място в района около Бургас, което вече повече от 200 години да е преплетено с историята на Странджа. Той е символ на разбирателството и дружбата и има нужда да бъде запазен и разработен като интересен туристически обект"
Ще бъде ли спасена историческата забележителност и може ли Вълчанов мост отново да е символ на духовната връзка между хората в региона? Въпросът се нуждае от спешен отговор, защото съоръжението е пред разруха!
повече може да чуете в звуковия файл:
видео от срещата на 27.03.2016 г. от двете страни на моста:
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..
Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено. Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са..
14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025 ще се проведе днес и утре в Малко Търново . По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..
Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли. За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник". Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители..