Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общата селскостопанска политика в ЕС и българските фермери - планове и очаквания

| обновено на 12.04.21 в 09:48

Земеделските производители да са в център на предвидената реформа в селскостопанската политика, като те да продължат да получават финансова подкрепа, това обаче да става при равнопоставени условия и при облекчени процедури. Това е залегнало в бъдещите планове на общата селскостопанска политика в Европейския съюз. В преходния период земеделската общност може да се възползва от възможността да участва при определянето на приоритетите.

Най – важното за българските земеделски производители е тази политика да бъде съобразена регионално с държавата ни, защото разликата между българските фермери и тези в Германия е огромна. Там фермите са четвъртото, пето, шесто поколение и при тях всичко е създадено и инвестирано, до като при нас тепърва се създават, коментира Илия Проданов председателят сдружението на зърнопроизводителите „Маркели“:

Най – голямото ни притеснение е озеленяването, до каква степен ще засегне производството. Да не стане така, че да ни е по изгодно да сме без субсидии, отколкото да изпълняваме зелената политика.“

Снежана Благова, пълномощен министър в специален комитет по селско стопанство в постоянното представителство на България в Брюксел, е категорична, че трябва да има плавен преход, без сътресения, и увери, че мерките по ОСП ще се прилагат както досега. Тя коментира, че за българското правителство е ключово по време на преходния период да се подпомагат земеделските производители.

„За нас е много важна  конкурентоспособността на стопаните и много важен инструмент в тази посока е обвързаната подкрепа.“

Евродепутатът Асим Адемов, който е заместник-председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) е на мнение че чрез въвеждането на новата дефиниция  „активен фермер“, гласувана в Европейския парламент ще се сложи край на порочни бизнес модели, чрез които европейски субсидии получават лица и свързани с тях фирми, които нямат нищо общо със земеделието. Гласуван е и таван на плащанията до 100 хиляди евро на стопанство.

Елси Катайнен, заместник-председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) на ЕП и докладчик по преходните правила на земеделската политика на ЕС е на мнение, че преговорите по новата ОСП ще приключат до края на юни, като подчерта, че много важни ще бъдат подробно разработените от правителството планове за национални цели и приоритети.

8 млрд. евро са предвидени за Общата селскостопанска политика /ОСП/ в ЕС в рамките на двегодишния преходен период 2021-2022 г. От тези средства над 880 млн. евро са за България, като 200 млн. евро са по плана на възстановяване от COVID-19.

повече може да чуете в звуковия файл.

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туроператорите отчитат увеличение на туристите през летния сезон

Увеличение на туристите през летния сезон отчитат туроператорите, които организират входящия туризъм за България. Добри са прогнозите и за предстоящия зимен сезон.  Най-много са били туристите от Румъния, Полша, Чехия, Великобритания и Германия, каза Иван Грошев - председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. "Английският пазар показва..

публикувано на 05.10.24 в 14:19

Сдружението за модерна търговия: Големите вериги са готови за еврото

В значителна степен големите търговски вериги са готови за въвеждане на еврото, отчетоха от Сдружението за модерна търговия, което обединява 750 обекта за продажба на хранителни и битови стоки в цялата страна. Пред журналисти във Враца от сдружението прогнозираха, че след обявяване на евентуална дата за приемане на страната ни в еврозоната, за веригите..

публикувано на 05.10.24 в 08:17

Обсъдиха проблемите с водата в Крушаре

Проблемите с водоподаването в село Крушаре бяха обсъдени днес по време на среща при кмета Стефан Радев в Община Сливен с директора на ВиК Пламен Трифонов, кмета на Крушаре Димо Станков и жители на селото. Заради честите аварии по старата водопреносна мрежа в Крушаре често няма вода, разрушава се инфраструктурата и това е проблем за живеещите там...

публикувано на 04.10.24 в 14:56
Морска гара Бургас

Начало на морска пътническа линия Истанбул - Бургас

Турска корабна компания започва да осъществява пътническа линия от Истанбул до Бургас. Плаването ще се извършва с луксозен катамаран. Първият курс е планиран за 11-и октомври. Основните пътници, който се очакват на първото плаване, са турски граждани. До края на годината са предвидени 6 пробни плавания на промоционални цени от 60 евро в двете..

публикувано на 04.10.24 в 06:56

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32