Земеделските производители да са в център на предвидената реформа в селскостопанската политика, като те да продължат да получават финансова подкрепа, това обаче да става при равнопоставени условия и при облекчени процедури. Това е залегнало в бъдещите планове на общата селскостопанска политика в Европейския съюз. В преходния период земеделската общност може да се възползва от възможността да участва при определянето на приоритетите.
Най – важното за българските земеделски производители е тази политика да бъде съобразена регионално с държавата ни, защото разликата между българските фермери и тези в Германия е огромна. Там фермите са четвъртото, пето, шесто поколение и при тях всичко е създадено и инвестирано, до като при нас тепърва се създават, коментира Илия Проданов председателят сдружението на зърнопроизводителите „Маркели“:
„Най – голямото ни притеснение е озеленяването, до каква степен ще засегне производството. Да не стане така, че да ни е по изгодно да сме без субсидии, отколкото да изпълняваме зелената политика.“
Снежана Благова, пълномощен министър в специален комитет по селско стопанство в постоянното представителство на България в Брюксел, е категорична, че трябва да има плавен преход, без сътресения, и увери, че мерките по ОСП ще се прилагат както досега. Тя коментира, че за българското правителство е ключово по време на преходния период да се подпомагат земеделските производители.
„За нас е много важна конкурентоспособността на стопаните и много важен инструмент в тази посока е обвързаната подкрепа.“
Евродепутатът Асим Адемов, който е заместник-председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) е на мнение че чрез въвеждането на новата дефиниция „активен фермер“, гласувана в Европейския парламент ще се сложи край на порочни бизнес модели, чрез които европейски субсидии получават лица и свързани с тях фирми, които нямат нищо общо със земеделието. Гласуван е и таван на плащанията до 100 хиляди евро на стопанство.
Елси Катайнен, заместник-председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) на ЕП и докладчик по преходните правила на земеделската политика на ЕС е на мнение, че преговорите по новата ОСП ще приключат до края на юни, като подчерта, че много важни ще бъдат подробно разработените от правителството планове за национални цели и приоритети.
8 млрд. евро са предвидени за Общата селскостопанска политика /ОСП/ в ЕС в рамките на двегодишния преходен период 2021-2022 г. От тези средства над 880 млн. евро са за България, като 200 млн. евро са по плана на възстановяване от COVID-19.
повече може да чуете в звуковия файл.Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро. "За да идват още повече туристи е нужно да..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ..
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на..