Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверката на РИОСВ все още не е приключила

Иван Алексиев за дюните на "Смокиня": Почистваме и подравняваме

Снимки в социалните мрежи на разораната плажна ивица на "Смокини Север" предизвикаха гневна реакция на граждани. Те са убедени, че отново има засегнати и унищожени дюни. Според концесионера Иван Алексиев в момента се извършва подравняване на предпазните диги и хигиенизация на плажа. Започна проверка за извършено нарушение на бургаската екоинспекция. А казусът за поредна година преди началото на сезона поставя въпроса, как се стопанисват плажовете, предпазват или разрушават ивицата дигите, които се правят през зимата.

16 години не са били премествани заведенията на плаж "Смокини Север", под тях са се натрупали боклуци, а заради бурите през зимата, обектите и предпазните диги са претърпели щети, разказа дългогодишният концесионер на терена Иван Алексиев. Според него са предприети действия не да се рушат дюни, а да се опази плажът:

От това място само сме изхвърлили 6-7 "Ифи" с боклук. На дълбочина два метра са закопани фекални шахти, отпадъчни и помийни ями. Всичко това нямаше как да го извадим и извикахме трактор .Излезе и канализация от 80-те години, чугунена, която се пръсна из плажа. Чистихме и нея. Извикахме геодезист, това са колчетата на фирма" Шуменски кадастър", с която имаме договор. Тя ни изготви новите скици за заведенията. Оттам ни набиха колчетата. Те са на 2.50 - 3 метра от началото на дюните.Трактористът ни е инструктиран за извършване на СМР. Инструктиран е, че няма право до дюните да допира. Когато това място се разчистваше, присъстваше кадастърът, двама технически сътрудници, които замерваха. Сега това място като се изравни и подравни, то се оказа широко и голямо.Хората мислят, че ние крадем пясък.

Иван Алексиев показа документи, според които са налице  всички нужни разрешения и уведомления за дейностите. Те са от 13-ти март и 9-ти април.

Според еколога от БФБ Радостина Ценова, която днес бе на ивицата, само еконспекцията може да каже дали има нарушение:

Изглеждат разрушени, въпросът е, че се стига все по навътре. Явно идеята е, първата линия на сградите, да стане и първа линия на морето. В момента на плажа наистина е много страшно и много тревожно.

Един от активните граждани на Созопол Аспасия Порожанова допълни, че този тип диги и заравняване са незаконосъобразни. Тя уточни, че е виждала само на снимка настоящите дейности на плажа:

Тази вакханалия, която съществува сега по нашето Черноморие, да разораваме, защото не знам си какво правим, никъде го няма. Нито в концесионните договори, нито в закона за Черноморието.

Кметът на Созопол Тихомир Янакиев е написал няколко писма до всички отговорни институции още през 2020 година и е получил само един отговор  за това как и кой трябва да  стопанисва ивиците.Според него е нужна радикална промяна:

Общините нямат никакви правомощия в такива случаи. Ние констатираме едни неща, на които не можем да реагираме, тъй като законът не ни вменява права за действия. Гражданите първосигнално си казват- къде е общината. Ако искат нещо да се промени, могат да дадат, примерно, стопанисването на плажовете на общините. Излизам с лицето си и казвам - хора, аз съм го разрешил това нещо поради тази и тази причина. За мен, големият проблем е не в това, дали в момента ще се окаже нещо законно или  незаконно е. Има една размита отговорност между министерства, включвам  и нас като община. Най-големият проблем е да се дефинира тук-кой носи отговорност.

 На наше запитване днес до екониспекцията, какво се случва с проверката на плажната ивица, от пресценътра уточниха, че тя все още продължава, няма яснота кога ще приключи, но едва след това ще има официално становище по случая

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

КНСБ настоява за 15% ръст на заплатите в националните медии и други сектори

КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..

публикувано на 10.04.25 в 14:30
снимката е илюстративна

Боршош и Световният съвет за туризъм обсъждат здравен спа форум у нас

Министърът на туризма Мирослав Боршош обсъди с президента на Световния съвет за пътуване и туризъм Джулия Симпсън възможностите за стратегическо партньорство и съвместни инициативи за развитие на сектора у нас. Акцент в разговора беше организирането на международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм. По думите на..

публикувано на 10.04.25 в 11:30
Архив

Между 600 и 800 лв. на декар са загубите от измръзналите овошки в Югоизточна България

Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева от Асоциацията на овощарите в България. Над 100 са засегнатите стопани от общините Бургас, Карнобат, Айтос, Руен и районите около Сливен и Ямбол.  За 1- ви път от 25 години овощните градини в..

публикувано на 10.04.25 в 09:48

Двама министри откриват в Бургас "световното“ състезание на вината от сорта Совиньон блан

Министрите на туризма Мирослав Боршош, на земеделието и храните Георги Тахов и кметът на Бургас Димитър Николов ще открият 16-то „световно“ състезание на вината от сорта Совиньон блан. От 11 до 13 април морският град ще е домакин на престижния международен Concours Mondial de Bruxelles (CMB), на който за медали ще се състезават над 1000..

публикувано на 09.04.25 в 17:00
Георги Тахов

Държавата ще компенсира земеделците заради измръзналите овошки

Държавата ще компенсира земеделските производители заради измръзналата продукция, заяви министър Георги Тахов. Условието за покриване на загубите е за 100% пропаднали площи. Компенсацията ще е за 80% от извършените разходи, съгласно технологичните карти на Министерство на земеделието и храните, обяви Тахов по време на брифинг в Министерски съвет...

публикувано на 09.04.25 в 15:18

Здравко Василев: Не сме доволни от работата на летището, ще протестираме

За целогодишна експлоатация на летище Бургас с ясен ангажимент за възстановяване на редовните полети и устойчива стратегия за развитие. Това ще поиска протест на 12 април пред Областната управа в Бургас. Инициативата е на Гражданското обединение „Бургазлии“.  Летището не можа да възстанови нивото си на работа от преди Ковид 19, посочи един от..

обновено на 08.04.25 в 17:41

Входират в АПИ проект за ремонт на пътя Бургас–Долно Езерово

Изготвеният от Община Бургас технически проект за цялостна реконструкция на участък от третокласния държавен път 9008, между Бургас и Долно Езерово ще бъде входиран в София от регионалния директор на АПИ инж. Митко Порязов още тази седмица. Това стана ясно след среща днес на кмета Димитър Николов и инж. Порязов.  Започна подписка с..

публикувано на 08.04.25 в 15:59