Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започнаха археологическите разкопки в бургаския кв. "Крайморие"

СНИМКИ: Регионален исторически музей Бургас
Започнаха проучванията на археологическия обект от II – I в. пр. Хр. при н. Чироза, между кв. бургаския Крайморие и Рибарското селище „Ченгене скеле“. През 2020 г. тук бяха открити голяма каменна стена, обграждаща обекта, и дълбок ров пред нея. Открити бяха многобройни фрагменти гръцка и тракийска керамика, както и луксозна керамика с релефни изображения от гр. Пергам в Мала Азия. От кратките проучвания през 2020 г. археолозите стигнаха до извода, че археологическият обект е или резиденция на местен тракийски аристократ, или светилище, чиято територия е ритуално отделена в пространството от стена и ров. Проучванията през 2021 г. ще дадат нова информация и ще потвърдят или отхвърлят съществуващите хипотези.

През 2020 г. бяха проведени и подводни проучвания при нос Чироза, които се увенчаха с голям успех – беше открито корабокрушение от 18-19 в., както и много материали от 5-1 в. пр. Хр., римската епоха и средните векове.

Проучванията при нос Чироза са изцяло финансирани от община Бургас. Те се изпълняват от Регионален исторически музей – гр. Бургас под ръководството на проф. д-р Иван Христов, заместник-директор на Националния исторически музей – София, и д-р Милен Николов от РИМ - Бургас.

Предстои провеждането и на подводни проучвания в акваторията на н. Чироза, отново финансирани от община Бургас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Майки за донорството" с онлайн базар в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми

Фондация „Майки за донорството“, чрез благотворителен онлайн базар , набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Тя е неправителствена организация, учредена преди 10 години от жени станали донори на репродуктивен материал. Целта й е да се информира обществото за необходимостта от даряване на яйцеклетки и сперматозоиди...

публикувано на 02.02.25 в 17:00

Група "Черно Фередже" гостуват тази събота в Бургас

Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас. Музикантите, заедно с Фънки обещават да покажат най-нестандартното от себе си и да накарат публиката да пее заедно с тях, песни познати на голяма част от аудиторията още от детството. Е дин от..

обновено на 01.02.25 в 16:33

Бургазлии отбелязаха Китайската нова година с фестивал на пролетта

Много бургазлии се събраха, въпреки мрачното и прохладно време, пред сградата на Културен дом НХК, за да участват в работилницата, посветена на Китайската лунна нова година. Фестивалът на пролетта започна от обяд и продължава до 16 часа. В работилницата хората можеха да си направят хартиен китайски фенер, да си изтеглят специално..

публикувано на 01.02.25 в 14:32

Визуализация на мечтите в творческа работилница в Бургас

В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас.  На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година.  Организатор..

обновено на 01.02.25 в 12:35

Каваклии с поредна награда от фестивала за маскарадни игри "Сурва"

Кукерската група „Каваклии“ от Долно Езерово получиха специалната награда на областния управител на Перник от фестивала „Сурва 2025“. Това беше 31 – то му издание в което участваха над 12 хиляди души и 22 чуждестранни групи от Гърция, Испания, Република Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Словакия, Словения и Италия. Каваклии са..

публикувано на 01.02.25 в 10:30

Кукерите от Камено с отличие за най - атрактивна група от фестивала "Сурва 2025" (СНИМКИ)

Кукерската група "Каменовски традиции'', към община Камено спечелиха златен медал на  Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва 2025".  Отличието е в категорията  „най-атрактивна група“, съобщи ръководителят й Атанас Статев: „ Нашите персонажи са бабата, дядото, мечката, мечкадарина, имаме си и дявол! Пресъздаваме..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

„Седмица на брака“ с XIV издание в България

Любов, брак, деца…но какво, ако искрата угасне?! Инициативата „Седмица на брака“ цели именно да възвърне и заздрави връзката на двама влюбени. Събития, предизвикателства, семинари и дори конкурс за двойки са част от едноседмичното приключение за семейни и несемейни. Инициативата е стартирала преди 28 години във Великобритания. У нас се..

публикувано на 28.01.25 в 13:07