Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтича срокът за предложения за наредбата за къмпингуване

Снимка: dnevnik.bg

Срокът за предложения за проектонаредбата за къмпингуване извън регламентираните за това места изтича. (вижте подробности тук) Редица институции и експерти се обявиха против документа, публикуван на страницата на регионалното министерство.

Немалко несъответствия има в проекта за наредбата за къмпингуването по Черноморието, коментира Йоан Каратерзиян, председател на Камарата на геодезистите в България и част от сдружението „Да запазим Корал“. В нея има противоречия с други закони, поясни той:

„Има текстове, които регламентират, че можело да се ограждат, видиш ли, имотите. Пък по Закона за горите огради не могат да се поставят. Трябвало да бъдат на три метра, можело да заемат до 70%  от площта. Като имате предвид, че в зона „А“ строителството не може да бъде на повече от 20% от площта, да речем. Има ето такива глупости, ще ги нарека, без да се свеня, които са недопустими“, коментира той.

Не е спазена и законовата процедура да се изготви и публикува оценка за въздействие от наредбата, добави Йоан Каратерзиян. Именно тя би посочила всички подобни несъответствия.

С проектонаредбата се регламентира въпроса с нелегалното или свободното къмпингуване, посочи кметът на Созопол Тихомир Янакиев. В нея има и редица неясноти за нас, като общинска администрация, предвид контролните и документални функции, които се вменяват, поясни той:

Когато се вменяват нови отговорности и задължения на съответната администрация, тя трябва да има необходимия ресурс, за да може да е адекватна на очакванията, които са към нея и на отговорностите, които са ѝ вменени. Защото ще дойде време, в което ние, като кметове, ако нямаме ресурс да осъществяваме необходимия контрол, ще почнат да валят едни актове срещу нас. Тоест – държавата ще си измие ръцете отново с нас. Ако искат да има такава наредба, по този начин да бъде регламентирана, нека държавата да бъде така добра и да каже откъде ние да вземем ресурса, необходим за контрол. Защото това са едни четири месеца, в които ние трябва да отделим сериозен човешки ресурс, а и не само, за контрол на дейността по тази наредба“, посочи Янакиев.

Той добави, че регламент е необходим, защото много туристи почиват по този начин и спазват правилата, но има и доста такива, които не го правят.

Проектонаредбата е противоконституционна, корупционна и противоречи на смисъла на туризма, коментира Румен Драганов, председател на Института за оценки и анализи в туризма. Той, заедно с представители на още редица институции, се обявиха против документа и поискаха неговото оттегляне.

Корупционни, защото кметовете на общините, които са вносители и инициатори на идеите, които са вътре в тази наредба и техните главни архитекти, се чудят откъде да смъкнат допълнителни пари за всякакви такива практики, от които някой да иска от някой някакво разрешение и някаква бележчица, някакви неща и да се чувства виновен за това, че си живее живота. И това понеже го наблюдаваме години наред и видяхме какви унищожения направиха точно с корупционни схеми същите тези кметове и главни архитекти и никакво доверие по отношение на техните крупни идеи, като това – как да пречат на българския туризъм в частта къмпингувене“, коментира експертът.

За да се реши този проблем, трябва да се помисли като от хора за хора, посочи Румен Драганов. Тоест – да се върви в посока как да бъдат осигурени най-добрите условия за подобен вид туристи, добави той.

Интервюта с тримата можете да чуете в прикачените файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Несебър ще развива подводния туризъм

Община Несебър и Центърът по подводна археология разработват нов туристически продукт – разходка из подводните археологически забележителности на Несебър. За целта са набелязани няколко маршрута до места, на който са идентифицирани интересни за науката обекти, останали потопени  вследствие на покачване на морското равнище. Голяма част от тях са в..

публикувано на 28.06.24 в 14:24

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж, съобщават от Община Бургас.  Събитието ще се проведе на 3 септември от 17:00 часа в залата на Общинския съвет в Културния дом на Нефтохимика. Материалите са качени на сайта на Община Бургас . Стратегическата рамка за развитие определя няколко основни мерки...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Бизнес сътрудничеството между България и Индия беше обсъдено в Бургас

Да бъде подписано сътрудничество за обмен на кадри между България и Индия ще предложи на българското правителство посланикът на азиатската страна у нас Н. Пр. Санджай Рана. Тази година се навършват 70 години от икономическото сътрудничество между двете страни, а началото на събитията, посветени на годишнината даде бизнес среща в Бургас.  В..

обновено на 28.06.24 в 11:46

Липсата на закон и политическата нестабилност са спънка за приемането на еврото

Политическата нестабилност и несигурност са основния препъни камък пред приемането на еврото у нас. Според старши изследователя в Института за пазарна икономика - Петър Ганев, дори страната ни да покрие инфлационните критерии за влизане в еврозоната това няма да е достатъчно. "Като основно предизвикателство е нуждата от закон за регулиране..

публикувано на 28.06.24 в 11:37

В Бургас се провежда двудневно предприемаческо обучение

За четвърта поредна година в Бургас се провежда двудневното предприемаческо обучение ABLE Weekend Activator. То ще се проведе зо 30-ти юни в Младежки международен център - Бургас. В следващите дни са предвидени  интерактивни модули и занимания, с обща продължителност от 12 часа на ден.  Заключителната част на събитието е представянето на..

публикувано на 28.06.24 в 08:40
Министър Росен Карадимов (ляво) и кметът Стефан Радев

Близо 14 млн лв получи Сливен за нова индустриална зона

Близо 14 милиона лева ще бъдат дадени на община Сливен по Плана за възстановяване и развитие за изграждане на довеждаща инфраструктура в новия индустриален парк. Той е планиран да заема площ от 450 декара в района летище „Бършен“. Днес министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов бе в Сливен, за да проведе работна среща по този повод с кмета на..

публикувано на 27.06.24 в 18:00