Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опазването на рибния ресурс в Черно море – на фокус в ЕП

Проблемите на Черно море бяха представени пред Европейския парламент за първи път от 10 години насам, коментира евродепутатът Иво Христов. Българският представител посочи наскоро в пленарната зала редица предизвикателства за опазване на рибния ресурс във водния басейн:

Черно море е специфично море. То е затворено, ниско – солено, с крехки рибни запаси, които, поради свръхексплоатацията си, се намират на критичната граница на възпроизводството. Само един вид риба – цацата, се лови устойчиво. Всички останали видове се експлоатират прекомерно и запасите намаляват. Обезсоляването на морето също оказва натиск върху традиционните видове. Друг проблем е този, че само две от крайбрежните страни – България и Румъния, са членки на Европейския съюз, което означава, че риболовната политика на съюза не ангажира останалите държави“, посочи той.

Нужно е да се работи в посока опазване на рибния ресурс, но и да бъде съхранен поминъкът на рибарите, посочва Иво Христов. Трябва да бъдат облекчени и изискванията към малките рибари, а рибарските общности да са обект и на социална политика.

Според Йордан Господинов от асоциацията БГ ФИШ ситуацията с рибния ресурс не е чак толкова тежка. Има видове, които намаляват, като черната мида, но причините са чисто биологични и са свързани с рапаните. Нужни са инвестиции в проучвания, които да изследват редица процеси в Черно море, коментира той. Един от проблемите, които се отнася до рибния ресурс в морето е, че само България и Румъния сме членове на ЕС и другите страни не спазват европейските правила, каза Господинов и добави:

Промяната на климата, някои други действия, които се провеждат в Черно море… В него се търси петрол, търси се газ, провеждат се военни учения. Това неминуемо дава някакво отражение. Промени се биохимията на морето. Повиши се явно температурата, защото виждаме, че видовете започват по-рано да се размножават. Изобщо има мното теми за науката. Науката се занимава с много изследвания, но явно не ѝ стигат парите и тя се занимава с някакви теми, които не винаги покриват очакванията и изискванията на бизнеса“, добави той.  

Целият отрасъл е свързан с морето, затова трябва да се изследват по-задълбочено процесите в него, посочи Йордан Господинов

Подробности ще чуете в прикачения файл. 


#РестартирайЕвропа






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25

Ретро уикенд от 5 до 7 юли в Бургас

Ретро уикенд ще предложи Община Бургас в края на седмицата. Поредното тематично събитие ще се проведе в периода 5-7 юли, а програмата му включва ден на китайската култура с много активности, киноложка изложба, Гръцка вечер на остров Света Анастасия, както и интересни събития, свързани с духовността и изкуството на Изтока - тридневното събитие в КЦ..

публикувано на 01.07.24 в 11:24
Сниката е илюстративна

Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието

Националната агенция за приходите започва лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. В нея ще се включват и командировани фискални инспектори от вътрешността на страната. До края на сезона предстоят над 6 000 проверки на ресторанти, нощни заведения, магазини, атракциони, паркинги и..

публикувано на 01.07.24 в 10:19