Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опазването на рибния ресурс в Черно море – на фокус в ЕП

Проблемите на Черно море бяха представени пред Европейския парламент за първи път от 10 години насам, коментира евродепутатът Иво Христов. Българският представител посочи наскоро в пленарната зала редица предизвикателства за опазване на рибния ресурс във водния басейн:

Черно море е специфично море. То е затворено, ниско – солено, с крехки рибни запаси, които, поради свръхексплоатацията си, се намират на критичната граница на възпроизводството. Само един вид риба – цацата, се лови устойчиво. Всички останали видове се експлоатират прекомерно и запасите намаляват. Обезсоляването на морето също оказва натиск върху традиционните видове. Друг проблем е този, че само две от крайбрежните страни – България и Румъния, са членки на Европейския съюз, което означава, че риболовната политика на съюза не ангажира останалите държави“, посочи той.

Нужно е да се работи в посока опазване на рибния ресурс, но и да бъде съхранен поминъкът на рибарите, посочва Иво Христов. Трябва да бъдат облекчени и изискванията към малките рибари, а рибарските общности да са обект и на социална политика.

Според Йордан Господинов от асоциацията БГ ФИШ ситуацията с рибния ресурс не е чак толкова тежка. Има видове, които намаляват, като черната мида, но причините са чисто биологични и са свързани с рапаните. Нужни са инвестиции в проучвания, които да изследват редица процеси в Черно море, коментира той. Един от проблемите, които се отнася до рибния ресурс в морето е, че само България и Румъния сме членове на ЕС и другите страни не спазват европейските правила, каза Господинов и добави:

Промяната на климата, някои други действия, които се провеждат в Черно море… В него се търси петрол, търси се газ, провеждат се военни учения. Това неминуемо дава някакво отражение. Промени се биохимията на морето. Повиши се явно температурата, защото виждаме, че видовете започват по-рано да се размножават. Изобщо има мното теми за науката. Науката се занимава с много изследвания, но явно не ѝ стигат парите и тя се занимава с някакви теми, които не винаги покриват очакванията и изискванията на бизнеса“, добави той.  

Целият отрасъл е свързан с морето, затова трябва да се изследват по-задълбочено процесите в него, посочи Йордан Господинов

Подробности ще чуете в прикачения файл. 


#РестартирайЕвропа






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември

Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози.  Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.

публикувано на 28.11.24 в 10:45

От 30 ноември до 31 декември: Родителите може да подадат заявления за данъчни облекчения за деца

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си - е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края..

публикувано на 28.11.24 в 10:24

КЕВР обсъжда цените на ВиК услугите за 2025 година

Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич, ще бъдат обсъждани в Комисията за енергийно и водно регулиране. Регулаторът ще има и друго заседание днес, на което ще се разгледа предложението на Булгаргаз за близо 8-процентно увеличение на природния..

публикувано на 28.11.24 в 08:10

Актуализираха капиталовата програма на община Средец

Съветниците на Средец актуализираха днес капиталовата програма на общината за настоящата година.Това бе една от точките в дневния ред на 18-тото заседание.Почти протоколно и без дебати бяха гласувани повечето докладни. Част от тях бяха за п риемане на актуализиран план за интегрирано развитие,п ромяна на годишния план за ползване на дървесина..

публикувано на 27.11.24 в 17:04

Кметове, рибари и туристически бранш са против поддържан резерват "Маслен нос"

500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от Грийнпийс представиха основните параметри на предложението им за обявяването на най-големия морски резерват в страната.  Обхватът му ще бъде от нос Агалина до Лозенец, като зона от 2 мили от брега на..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Среща в Приморско на кметове и рибари с Грийнпийс по искането за морски резерват

Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината. Внесоха в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват Домакин е кметът Иван Гайков като се очаква да се включат и кметовете на Созопол Тихомир Янакиев и на Царево..

публикувано на 27.11.24 в 12:51

Връщането на 20% ДДС за ресторантите ще увеличи цените, смятат от бранша

Връщането на 20% ДДС за ресторантьорския бранш ще увеличи цените за крайния потребител, единодушни са от бизнеса. Такава вероятност има, тъй като финансовото ведомство залага тази ставка в бюджета за догодина. В момента ресторантите плащат 9% ДДС, мярка която бе въведена, за да се справят с последиците от ковид кризата.  Според Димитър Найденов,..

публикувано на 27.11.24 в 11:05