Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Булевард Демокрация" - на 8 септември

Снимка: архив

Сертификатите за коректни фирми се завръщат с пълна сила. Само че този път ще са държавни.

„Видин, Русе, Бургас и Благоевград вече са поискали да бъдат обявени за общини без корупция. Правителството прие допълнение на Националната стратегия за превенция и противодействие на корупцията. С него в България вече ще бъдат издавани сертификати с работно име "Община без корупция". Специален механизъм ще гарантира на инвеститорите, че в такива общини няма корупция, обясни служебният министър на икономиката Кирил Петков“, цитиран от БНР.

И изникват редица въпроси. Какъв ще е този механизъм? Щото корупцията е малко като мафията. Всички говорят за нея, ама никой не я е виждал. Тя е и като митично същество. Всяко следващо правителство се бори с нея и още не сме я преборили. Отделно, ако една община има сертификат, че е без корупция, това само за общинската администрация ли ще важи или че никой не мята двайсетолевки по патрулките? Или не взима пари за интервю. Щото тя корупцията, ако приемем, че съществува, има много измерения. Отделно, ако тези общини получат тези четири сертификата, това означава ли, че останалите над 250 общини у нас са общини с корупция?

Въобще, работата малко е „Лепи един стикер тука и да си одим“. Ако сте направили някаква аналогия, то такава не съществува. Като корупцията.

Съществува предаването „Булевард Демокрация“. До 18 – със Стефан Генчев и с мен, Мариян Иванов.

Ето и акцентите:

-  Какви тенденции ще очертае преброяването? В темата ни днес – известният писател – демограф Георги Бърдаров

-  Над 100 компании, повече от 40 лектори и над 4000 участници ще събере тазгодишното издание на инициативата „Кошер“. Събитието започва утре в Интер Експо Център в столицата, като част от програмата е достъпна онлайн.

-  В коментарната ни рубрика  - още за преброяването и защо все ни куца електронната работа

-  Във времето за култура: Тони Димитрова и Стефан Илчев представиха новия си дует в родния Бургас.

-  След 17 ч. – бургаски пенсионери ще учат испански като превенция срещу деменция

-  В съвместната ни рубрика с Министерството на транспорта – говорим за системата за управление на корабния трафик

-  И днес – време за вълненията на хората от социалните мрежи, за спорт и за новините в минало време.

-  Телефонът за връзка с нас е 056/82 59 95, можете да ни намерите във Фейсбук, Инстаграм и Туитър. Аз съм Мариян Иванов и ще съм вашата ефирна компания до 18




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Временна организация в Бургас заради ВиК ремонт в „Зорница“ и „Братя Миладинови“

В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация в ж.к. „Братя Миладинови“ и ж.к. „Зорница“, по информация на общинската администрация. В „Братя Миладинови“ временно се затваря ул. „Струма“ в участъка между ул. „Одрин“ и ул. „Дрин“. Ограничението обхваща периода от 13:00 ч. на 14 август..

публикувано на 13.08.25 в 17:00

БЧК - Бургас помага на пострадалите хора от пожара в село Скала (ОБНОВЕНА)

Екип на БЧК - Бургас е оказал първа долекарска помощ и психосоциална подкрепа на евакуираните снощи жители от сунгурларското село Скала. В такива случаи има и логистична подкрепа за пострадалите хора, която е под формата на храна и вода. Това обясни за общественото радио Виолета Радева, директор на областната организация на БЧК. Как се..

обновено на 13.08.25 в 14:36

Премиерът благодари на младежите, помогнали при пожарите край Сунгурларе

Петима младежи, помагали при гасенето на пожарите край Сунгурларе, са били приети днес от министър-председателя Росен Желязков в Министерския съвет. „Това са момчетата, които в тези трудни дни, със своя тих и скромен пример в Сунгурларе се притекоха на помощ по свой начин. Но той стана толкова видим за всички и такъв кураж даде на огнеборците, на..

публикувано на 13.08.25 в 13:00

Богиня Матеева представя в Бургас "Вик за прошка"

На 14 август от 17:30 на „Флората“  в рамките на фестивала „С книга на плажа“ в Бургас гостува известната журналистка Богиня Матеева, за да представи в емоционална среща своята книга с разкази „Вик за прошка“. „Това са разкази за вечната битка между светлата и тъмна страна в човека. Когато тази битка е на територията на душата се появяват..

публикувано на 13.08.25 в 12:31

Първи фермерски пазар "ЗадругатА" ще се проведе в Бургас

Първото издание на фермерския и занаятчийски пазар „ЗадругатА“ предстои утре, 13 август в Бургас.  Производители и занаятчии от различни градове в страната ще представят своята продукция, съобщи един от организаторите Станислава Тодорова: „ Двигателят на идеята е моята приятелка и колежка Велислава. Желанието ни да реализираме..

публикувано на 13.08.25 в 09:00

В Ямбол ремонтират кръстовището до Биков мост

Строителните дейности по изграждане на кръгово кръстовище в района до „Биков мост“ започнаха в Ямбол. От днес  до 22 август ще се  премахва  съществуващата асфалтова настилка. Ще се направят изкопни работи по оформяне на кръговото кръстовище, демонтаж на светофарните уредби и извършване на насипни дейности. С оглед безопасността на всички участници в..

публикувано на 13.08.25 в 08:38

Морето e бурно, спасителите призовават за спазване на флаговата сигнализация

Традиционно през месец август се появяват опасните явления в морето - мъртво вълнение и сологан -когато вятърът образува големи подводни вълни. Тази година обаче те са подранили и от няколко дни на плажа в Бургас е поставен червен флаг на спасителните постове. Червената сигнализацията означава, че влизането в морето е забранено, тъй като има..

публикувано на 13.08.25 в 08:20