Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нелегалният улов на диви миди затруднява бранша

Снимка: freepic

За нерегламентиран улов на диви миди сигнализират от Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ. Те посочват, че по този начин браншът ще да бъде компрометиран и има риск за здравето на хората. Според тях институциите трябва да предприемат мерки. Те са притеснени, че ако проблемът се задълбочи може да бъде спрян износът на България на миди и рапани към Западна Европа.

„Трябва да бъдат класифицирани зоните в морето, от които се добиват диви миди. Това е задължение на  Българската агенция по безопасност на храните“, обясни Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ. Той допълни, че в момента само фермите имат трайна маркировка, нанесени са на карта и се извършва и се извършва мониторинг върху тях. „Миналата година отново предупредихме БАБХ да предприемат действия по класификация на зоните и по дооборудване на лабораторията“, посочи Господинов.

Той допълни, че останалите миди, които се продават, са рискови за здравето на хората. „В морето се развъжда планктон, влизат от реките наносни води, фекални колиформи, салмонели. Има регламент, в който е описано какво не трябва да има в мидите. Когато тези миди влизат в ресторантите и магазините те могат да създадат риск за здравето на хората. Нещо повече, те компрометират реалния сектор“, посочи Господинов.

До Асоциацията са изпратени редица  сигнали за незаконен улов на черни миди под формата на снимки и видео материали. Според Господинов компетентните институциите трябва да предприемат мерки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поскъпват хранителните стоки на едро у нас

Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..

публикувано на 05.01.25 в 10:16

Туроператорите очакват добра година

Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил  Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.  През 2025 г...

публикувано на 04.01.25 в 13:58

НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск

След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..

публикувано на 02.01.25 в 15:19

Готов е проектът на музея на мановия мед в Царево

Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател  на пчеларско сдружение..

публикувано на 02.01.25 в 13:56
снимката е илюстративна

НОИ: Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари

Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..

публикувано на 02.01.25 в 13:20

Пречиствателната станция на язовир „Ясна поляна“ ще заработи през март

Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център.  Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..

публикувано на 01.01.25 в 13:26

Дефицитът в хазната е 3,69 милиарда лева към края на ноември

Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв.  Принос за това основно имат по-високите постъпления от..

публикувано на 31.12.24 в 15:45