Ценна находка откриха археолозите при проучването на средновековната крепост Русокастро. Намерен е добре запазен керамичен съд с изображение на барс – снежен леопард, животно, което е било държавен символ на Волжка България.
Изображението е върху голямо блюдо, изпълнено е в техниката сграфито и барсът е изключително детайлно представен, съобщи ръководителят на разкопките и директор на РИМ - Бургас Милен Николов:
„ Художникът е бил наистина невероятен! Фигурата е дълга 16 и висока 14 см. Рисунакът е съвършен, всяка една гънка по гривата, муцуната, петната по тялото, лапите всичко се вижда. В самия съд не се вижда нищо друго освен това изображение, то просто грабва погледа. Чинията е пракрасно запазена, просто невероятен шанс. Плакахме когато я открихме!“
Находката се датира от от третата четвърт на 14 век. Археолозите не изключват това да е и местно производство, защото глината от която е направен с варовикови примеси, което е характерно за нашите земи.
Без съмнение, новооткритата находка е от световна величина.
Първоначално археолозите, проучващи средновековния град, са приели, че изображението е на т.нар. „леопардов лъв“. Тези образи са характерни за сграфито-съдовете от Византия; подобен е открит и в царската цитадела в Царевец, във Велико Търново. Те представляват изображения на лъвове, но с петна като на леопарди. Все пак, благодарение на мнението на проф. д. изк. Константин Тотев – дългогодишен консултант на археологическия екип и тесен специалист по средновековно приложно изкуство, те са ревизирали становището си в полза на барс.
Барс е изобразен и върху щита на Калояновия пръстен, принадлежал на висш аристократ от семейството на Асеневци, но който вероятно няма нищо общо със самия цар Калоян. Този пръстен е световно известен и поради факта, че върху него е изобразено именно това свещено животно.
Все пак най-близко като аналог е едно изображение на барс върху оловен печат на цар Симеон Велики, от началото на Х в., което забеляза българският нумизмат Васил Мутафов, който е и част от проучвателския екип. Днес печатът се съхранява в частна колекция в САЩ.
Барсът е животно, което е легендарно и е емблема на някои от народите от Централна Азия. Той живее в най-високите планини на Средна Азия – Алтай, Хиндукуш, Хималаите, Иранското плато. Изобразен е и върху герба на съвременната Република Татарстан.
Барсът е бил и държавен символ на великата Волжско-Камска България.
Все пак е възможно барсът като образ да навлиза и от западните държави. Благодарение на кръстоносните походи френските, италианските и британските рицари са възприели това животно като хералдически символ.
Проучванията и в трите посоки – византийска, източна и западна, продължават.
Археолозите, проучващи средновековния град Русокастро, припомнят, че и друга голяма котка – лъвът, е символ на Царство България от времето на цар Иван Шишман. Нещо повече, изправен лъв има върху една емисия монети на този български владетел, а златни висулки с изображение на трите царски лъва са открити и при разкопките на хълма Трапезица в средновековната българска столица.
При проучванията на средновековния град Русокастро е открита и медна пластина с изображение на разярен лъв, който тепърва ще се анализира и ще се представи пред публика. Намерени са и два средновековни шлема, които също се реставрират.
Археологическите проучвания тук продължават, те са финансирани от Община Камено и Министерството на културата.
За днес е обявен оранжев код за жеги, а експертите съветват хората да стоят на сянка, да пият повече вода и да се разхлаждат. Същото е в сила и за животните. На обитателите на бургаския зоопарк се осигуряват много начини за справяне с горещите дни. Сред тях са иновативна система с пръскачки, ледени близалки и повече вода. Система над..
С фокус върху западната крепостна стена започнаха тазгодишните археологически проучвания на средновековния град Русокастро. Дейностите се организират от Регионалния исторически музей – Бургас, а финансирането е осигурено от няколко институции, включително Община Камено, Министерството на културата и Министерския съвет. Община Камено ще..
14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025 ще се проведе на 26 и 27 юли /събота и неделя/, в Малко Търново . Предстои среща с времето на интересно място. По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена..
П ристанът на яхтеното пристанище в Несебър ще се превърне в пристан на модата следващия петък, 11 юли. Събитието, което се организира от Модна агенция Интер Моделс Бургас съчетава морската романтика на лятото с последните модни тенденции, представени от водещи български дизайнери и марки. Водещи на първото издание на Marina Yacht Fashion..
Несебърски артефакти са част от временна експозиция „По вълните на Черно море през хилядолетията“, която ще бъде представена по време на 47-та сесия на Комитета за световно културно наследство на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж. Събитието във френската столица е организирано от Република България и е достъпна за посетители в периода 6-16..
Първата в Бургас градска интерактивна игра Play БНР Бургас е достъпна до края на август. Вълнуващото приключение е създадено от БНР Бургас и платформата „Вътрешен глас“. Познавателната игра е посветена на 90 години БНР и 13-тата годишнината на радиото в Бургас. Първото й издание премина с изключителен успех - 25 отбора с над 100 играчи приеха..
Ретро парад на автомобили ще се проведе тази събота, 5 юли на алеята пред експоцентър „Флора“ в Бургас. Това е 18 издание на изложението, което се организира от Бургаския авто-мото клуб „Ретро“ със съдействието на Община Бургас. Тази година събитието отново ще предложи на вниманието на посетителите десетки ретро автомобили и..
За днес е обявен оранжев код за жеги, а експертите съветват хората да стоят на сянка, да пият повече вода и да се разхлаждат. Същото е в сила и за..