Покачването на цената на газа и на квотите въглеродни емисии са сред причините да се повиши цената на електроенергията и у нас. Процесът трябва да бъде овладян, преди да рефлектира и пряко върху потребителите, посочва експертът Жечо Станков.
Той се случи на два етапа, казва бившият заместник-министър на енергетиката и ексдепутат Жечо Станков. Първият бе само при нас, когато в Европа цените бяха спокойни и нищо не показваше, че главоломно ще започнат да растат. Тогава министерството на енергетиката допусна грешка, че не активира необходимите национални мощности, смята той. И за пример посочва, че от осем блока в ТЕЦ „Марица – изток 2“, реално са работели блок и половина. Това беше поправено и цената се балансира, поясни Станков. След това обаче цената на природния газ на някои места в Европа започна да се покачва главоломно, коментира експертът:
„В България, около 10% от мощностите, които произвеждат електроенергия, са на природен газ. Топлофикациите, чрез когенерация, произвеждат електроенергия. Но има една свързаност, между цената на газа и цената на електроенергията, на общоевропейско ниво. Защото при нас, ако е 10%, в Румъния е 20, в Унгария е 30 и т.н. Има държави, в които над 40-50% от електроенергията се произвежда от газ“, посочи Станков.
Голямо влияние е оказало и повишаването на цените на квотите въглеродни емисии. Това създаде несигурност и у производителите, и в търговците, коментира Станков.
Ако не се справим с тази криза, от 1 януари това ще се отрази вече и директно в сметката на потребителите, не само с повишаването на цените на стоки и услуги, смята Жечо Станков. Това е така, защото в края на годината държавната комисия трябва да вземе решение за цените на тока, водата и топлоенергията. Проблемът може да бъде решен лесно, смята той:
„Трябва да дадем шанс на бизнеса и на гражданите да изградят собствени мощности за производство на електроенергия. Това ще разтовари мрежата. Това ще намали и физическото търсене на електроенергия и по естествен начин цената ще падне. Предвид факта, че сме опростили законодателството и сме намалили административната тежест до 1 мегават, това са 1000 киловата, не е небоходимо строително разрешение. В Плана за възстановяване и устойчивост заложихме средства, които са до 200 000 евро за бизнеса. Което означава, в рамките на 500 киловата, всяко едно предприятие на покрива или в двора си, да си направи собствена инсталирана мощност“, посочи Станков.
Санирането също трябва да продължи, защото и то оказва ефект за по-ниско потребление на електроенергия и оттам – и върху това, което плащат хората, подчерта Жечо Станков. Ако продължа с политиката, ще улесним и това една фирма да може да продава на друга електроенергия, ако има в излишък, посочи той. Притеснителното е, че дори сега да бъде изпратен плана за възстановяване в Брюксел, парите от него може и да не дойдат до края на годината, коментира още Жечо Станков.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022..