Кризата у нас тепърва започва, ръстът на цената на тока ще засегне и потребителите. Това коментира пред БНР-Бургас ексдепутатът и финансов експерт Мика Зайкова.
Като направихме актуализацията в предишния парламент, още нямаше подобна криза с цената на електоенергията, оставихме буфер, който може да послужи в подобна ситуация. Това посочи доайенът от последните две народни събрания Мика Зайкова, която бе в Бургас на среща с актива на „Има такъв народ“. А кризата сега започва, категорична е тя:
„В т. нар. регулирана цена (на електроенергията – б.а.) има два елемента, които не са регулирани. Да, токът, който идва от централата е евтин. Само че, за да дойде от централата до клиентите, минава през мрежата. Тоест – през Електроразпределителните предприятия (ЕРП) и Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Те имат също разходи. Те купуват енергията, тяхната, технологичната, на свободния пазар“, коментира тя.
И какво се случва? Определя се една прогнозна цена за едногодишен период, но купувайки енергията на свободния пазар, те го правят на свободни цени, продължава Мика Зайкова:
„Разликата между прогнозната и тази, която действително са взели като покупка, се влага в следващата регулирана цена. Сега, в момента, прогнозната цена е 131 лв./мегаватчас. Очаква се, усреднено, за целия период, което не го вярвам, сигурно ще е по-скъпо, да стане 253 лв. Това е 193% ръст. И този ръст, целият, ще влезе в т. нар. регулирана цена. Затова, ако някой чака, че в следващия период ще поевтинее, това не е вярно“, посочи тя.
Затова първото нещо, което трябва да се направи в новия парламент, е да се промени законът за енергетиката, смята Мика Зайкова. И още:
„Инфлацията ще расте. И има няколко неща, които биха могли малко да забавят инфлацията. Би трябвало поне стоките от първа необходимост, малката кошница – хляб, мляко, масло, брашно, захар, сирене, това, което и децата ядат, да извадим от държавния резерв част, да го хвърлим на пазара и тогава ще паднат цените“, смята тя.
Друго, което може да се направи, според Мика Зайкова, е да се изтегли плащането на ДДС във времето. Но за това е нужен работещ парламент, посочва тя.
Подробности можете да чуете в прикачения файл.
Бизнесът и останалите небитови абонати ще получават компенсации за скъпия ток до края на март. При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши правителството, което по този начин одобри обещаната на работодателите и на синдикатите програма. Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира, че така..
Импровизиран ски/зимен базар ще се проведе тази неделя в Бургас. Той ще се случи в паркинг зоната към к ултурно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. Негови организатори са дамите от Coworking Family Burgas. Акцент на събитието ще бъде размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности, ски оборудване,..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Платеното паркиране в града е една от най-горещите и спорни теми в Бургас, тя винаги буди дебати и много коментари. И това се отнася както за цената, така и за самото зониране. Миналата година имаше нови предложения за изменения на зоните и въвеждането на червена, но до обособяването й така и не се стигна. Паркирането беше завишено от 1 лев на 1.30..
Над 6000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали погрешно 9% ДДС вместо 20% след 1 януари, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП). Щетата за бюджета е над 1 милион лева. През първата седмица на новата година фискалните устройства в търговските обекти, където са установени нарушенията, са издали общо 631 391 фискални..
Седемчленна комисия, назначена със заповед на директора на РИОСВ Бургас, взе решение да се увеличи площта на защитена местност "Силистар". П редложението е на Асоциацията на парковете в България. В него бе предложено включването на пет поземлени имоти, съгласно Кадастралната карта и кадастралните регистри на с. Резово община Царево...
До края на януари 2025 година предприятията и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на 2024 година са изплатили на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения, наем или доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ и са удържали авансов данък върху тези доходи, трябва да подадат декларация за дължими данъци по чл. 55,..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите..
До края на януари 2025 година предприятията и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на 2024 година са изплатили на физически лица..
Над 6000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали погрешно 9% ДДС вместо 20% след 1 януари, съобщиха от Националната агенция за приходите..