54% от големите ученици в Бургаска област днес се обучават присъствено в клас. С тест или зелен сертификат са допуснати 12 850 деца.
В общините Айтос, Несебър, Приморско, Руен и Сунгурларе децата влизат в часовете без тест, тъй като заболяемостта там е под 250 на 100 000 души. Там се обучават 5 554 деца.
"В останалите общини, които са над тази заболяемост и които тестват учениците общия брой е 18 212, а са тествани или със сертификат 12 850, което е доста над 50 на сто", коментира вр. и. д. началник на регионалното управление на образованието Лиляна Иванова.
По думите й проблем с количествата тестове в областта засега няма.
"В момента сме раздали на директорите до 13-и декември включително. И днес пътуват към Бургас още 44 250 броя. Те ще стигнат до излизането на учениците в коледна ваканция"
Броят на желаещите да се върнат ученици непрекъснато расте, посочва Иванова. Количеството на нужните тестове зависи и от нивото на заболяемост в общините – при минаване на границата от 250 на 100 000 души се въвежда тестване. От днес на изследване подлежат и децата от община М. Търново, където заболяемостта от под 250 рязко е скочила на 548 на 100 хиляди население.
Ново изследване на Института за пазарна икономика показва, че 10% от зрелостниците постигат резултат под "среден 3" на матурата по български език и литература. Анализът използва данни за последните три години, от които става ясно, че за около 22% от училищата в страната проблемът е системен. Зрелостниците от повече от 200 училища в страната за трета..
Трима възпитаници на ППМГ получиха почетното отличие „Национална диплома”. Това са Александра Чавдарова Николова, Боряна Иванова Никова и Йоана Орлинова Младенова. Като ученици от XII клас на ППМГ „Акад. Никола Обрешков” — Бургас през учебната 2024/2025 година те са завършили средното си образование през учебната 2024/2025 година и са постигнали..
Бургас започва учебната 2025/2026 година с впечатляващ ръст на учениците и децата в детските градини и яслите, сподели кмета Димитър Николов в социалните мрежи. „24 540 са били учениците през 2023 г., 24 996 през 2024 г., а в понеделник ще прекрачат прага 28 190 деца!“, написа Николов. Същото се отнася и за първокласниците – от 2 037 през 2023 г...
В близо 250 училища ремонтните дейности ще продължат и след началото на новата учебна година. В 22 от тях се извършват цялостни ремонти, заради което учениците ще бъдат преместени на друго място. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев. През това лято 1500 училища са били ремонтирани, като в по-голямата част се правят частични..
Доц. д-р Георги Бърдаров застава начело на Филиал - Бургас на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Общината. Той поема ръководството на първата структура на Алма Матер извън София с опита на учен и общественик. Доцент Бърдаров е преподавател в Катедра „Социално-икономическа география“ на Геолого-географския факултет на СУ,..
Библиотеката в Строителната гимназия „Кольо Фичето“ – Бургас ще бъде трансформирана в кабинет по литература, носещ името на най-дългогодишния директор на учебното заведение Веселин Пъйнев. Той управлява училището 24 години и си отиде от този свят в навечерието на миналата учебна година. През целия си път като учител и ръководител се посвещава..
Жалбите срещу новите правила за националното външно оценяване след седми клас се множат. Още един родител съобщи, че е поискал от съда да отмени заповедта на министъра на образованието, с която се въвеждат промените, които предвиждат изпитът по математика да включва и задачи по природни науки. Иван Радев е родител, който е подал жалба с такова..
В близо 250 училища ремонтните дейности ще продължат и след началото на новата учебна година. В 22 от тях се извършват цялостни ремонти, заради което..
Жалбите срещу новите правила за националното външно оценяване след седми клас се множат. Още един родител съобщи, че е поискал от съда да отмени..
Бургас започва учебната 2025/2026 година с впечатляващ ръст на учениците и децата в детските градини и яслите, сподели кмета Димитър Николов в социалните..