Общински съветници от две партии оспорват взетите решения на последната сесия на общинския съвет в Бургас. Причината са сериозни технически проблеми по време на дискусията и гласуванията по време на заседанието, което се проведе онлайн. Жалбата на Стоян Грозев е подкрепена от неговите съпартийци от Движение „България на гражданите“ и „Средна европейска класа“, а пред БНР-Бургас Грозев коментира:
„Гласуванията по някои от точките, които лично аз съм извършил, са следствие на неинформиран избор или на грешна преценка. Тъй като върви дебат по една точка, на мен ми се предоставя да гласувам по друга, която още не е „отворена“. Получих няколко обаждания от колеги и ми казват „Вие наистина ли искате сега да го оспорите и да анулирате сесията?“ Казвам им „Да, защото това е правилното“. В крайна сметка, вотът, който ние дадохме на тази сесия, решенията, които взехме, в голямата си част бяха в следствие на подвеждаща информация във връзка с това лошо обезпечаване и не мога да ги счета за легитимни“, посочи Стоян Грозев.
Ако областният управител сметне взетите решения за незаконосъобразни, той може да ги върне за ново гласуване или да ги атакува пред административния съд. Жалба относно лошото техническо обезпечаване на онлайн-сесията е подадена и от Даниела Божинова от „Демократична България“.
Междувременно, от ВМРО също настояват за проверка, с писмо до кмета Димитър Николов. Те сигнализират за скандални несъответствия между проведени гласувания и отчетения от системата резултат от тях. Ето част от тяхното писмо:
“Това установихме при проверка на произволен въпрос, а именно т.9 от дневния ред.
Това е докладна записка 08 - 00 12395/17.01.2022 г. от кмета на община Бургас относно “Отдаване под наем на недвижим имот - общинска собственост, представляващ арт-кафе, ситуирано в югоизточния край на ул. "Алеко Константинов" на ъгъла с ул. "Св. Св. Кирил и Методий", гр. Бургас, за срок от пет години, чрез провеждане на публичен търг с тайно наддаване.“
В приложената от нас разпечатка от системата с резултат от гласуването, е отбелязано, че по докладната са гласували 36 души, от които 33 гласа „за“, 1 „въздържал се“ и 2 „против“, като е отбелязано поименно кой как е гласувал. Съвсем различен обаче, е реалният резултат от гласуването, в което всеки може да се убеди от видеозаписа от заседанието. Гласуването по т.9 започва от 1:51:50 ч. и продължава около минута, като председателстващият г-н Д. Грудев обявява като резултат 26 гласа „за“, 1 „против“ и 7 „въздържали се“. Тъй като, по същото време на екрана се вижда и кой от съветниците как е гласувал, установихме следните фрапиращи разлики между видеозаписа и отчетения от системата за електронно гласуване резултат:
Съветниците А. Душепеев, В. Пренеров, С. Сотиров, Д. Георгиев и И. Вагенщайн не са участвали в гласуването, но в системата е отбелязано, че са гласували „ЗА“;
Съветниците К. Андонов, К. Калудов и Хр. Секлемова са гласували „въздържали се“, но в системата е отбелязано, че са гласували „ЗА“;
Самите ние (Г. Дракалиев и Николай Стоянов) сме гласували „въздържали се“, но системата е отбелязала, че изобщо не сме гласували.
Г-н кмете, изнесените данни действително говорят за едно опорочаване на процеса на вземане на решения, които при това засягат града и общината, и всява сериозни съмнения в законосъобразността им.
Ето защо, настояваме да възложите спешна вътрешна проверка на системата и на резултатите, не само от гласуването по споменатата т.9, а и от всички точки от проведеното заседание на общинския съвет. В случай, че бъде установена незаконосъобразност при приемането на някои от тях, настояваме да изпълните дадените ви правомощия, съгласно чл.45 ал.5 от ЗМСМА, и да ги върнете на Общинския съвет за ново обсъждане!", пише в писмото на ВМРО.
Народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие на правителството на премиера Росен Желязков, внесен от парламентарните групи на МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" за провал в борбата с корупцията. Предложението беше подкрепено от 71 депутати, а 131 гласуваха против. Политологът Светлин Тачев: Правителството изглежда още по-стабилно..
В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Какво още включва програмата на парламента. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, този път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати...
Депутатите решиха да започнат работа с дебатите по внесения от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията. В приетия дневен ред за тази седмица са включени 4 изслушвания на министри. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отказа да подложи на гласуване искането..
Вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков влиза за обсъждане в пленарна зала. Той е внесен с подписите на депутатите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" и е за провал в борбата с корупцията. Очаква се дебатът по втория вот на недоверие да е точка първа в дневния ред на Народното събрание, а гласуването да се състои в четвъртък...
Като балансиран и реалистичен определи бюджет 2025 на община Средец кметът Иван Кичев при представянето му пред жители в сградата на общината. Макрорамката му е малко над 36,6 млн. лева. Заложени са най-важните и неотложни проекти, след заявките на кметове и кметски наместници на всичките 33 села в общината, отбеляза Кичев...
Проектобюджет от над 36,6 млн. лева предлага кметът на община Средец Иван Кичев за 2025 година. Той ще бъде представен днес от 16 часа в Зала 1 на сградата на общинската администрация. Близо 22 млн. са приходите от държавни дейности, останалите малко над 14 млн и 700 хиляди лева са от местни дейности. В капиталовата програма са..
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Какво още включва програмата на парламента. Парламентарната аритметика сочи, че..
Народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие на правителството на премиера Росен Желязков, внесен от парламентарните групи на МЕЧ, "Величие"..