Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По проекта „Нашата Европа“:

БНР - Бургас проведе дискусия „Туризъм. Възможности за реализация. Нови правила“

Проявата е част от инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“на Европейския съюз


Ръст на туристите очаква бранша за летния сезон по Южното Черноморие. Първоначалните записвания показват, че ще се завърнат традиционни за страната ни пазари, които заради пандемията отсъстваха през изминалите 2 години. Това стана ясно по време на дискусията „Туризъм. Възможности за реализаация. Нови правила“ организирана от БНР – Бургас по проекта „Нашата Европа“ част от инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“, която се реализира съвместно с Бюрото на Европейския парламент в България.

Основните участници в дискусията бяха:  Савина Недялкова - държавен експерт в дирекция "Стратегическо планиране и продуктова политика" в Министерството на туризма и представител на министерството в Консултативния комитет към Европейската комисия; проф. Милен Балтов - зам.ректор на Бургаския свободен университет; доц. Златина Караджова-Преподавател в университет “Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, лицензиран екскурзовод, член на ЮСЕ „ Ваня Райкова“; Христина Славова, член на УС на Бургаската регионална туристическа камара; Николай Димитров -член на Асоциацията на стопаните на морски плажове, концесионер на плаж „Крайморие“; Елена Иванова – член на УС на Съюза на частните собственици в Слънчев бряг;  Антон Тръпков – хотелиер, ученици 12-ти клас от Професионалната гимназия по туризъм.


Очакваме да се завърнат туристите от Великобритания, Германия, Чехия, Русия и др., но всичко  зависи и от това как ще се развива пандемия и какви ще се ограничителните  мерки, това коментира Христина Славова, Член на УС на Бургаската регионална туристическа камара:

" Първоначалните записвания сочат, че ще има увеличаване на посещенията от Полша, Чехия, Словакия, Румъния, Франция, Белгия и др. Началото на сезона ще е в края на май, началото на юни. Първите туристи ще са от Израел." 

Хотелиери и туроператори припомнят, че в сектора остават проблеми като липсата на кадри, прилагането на единни правила относно посрещането и обслужването на туристи в условията на ковид пандемията, подпомагането на сектора и др.  

„Този сезон, относно рестрикциите за пътувания, се очаква да бъде по – спокоен, което ще позволи провеждането на една целенасочена и последователна рекламна кампания на традиционните ни пазари“, коментира Савина Недялкова - държавен експерт в дирекция "Туристическа политика" в Министерството на туризма  Тя посочи, че в сектора ще се работи според указанията за мерки за безопасност при обслужване на туристите, разработени от Министерството на туризма. Предстои въвеждането като стандарт и у нас на протокол за всички туристически услуги, разработен на европейско ниво.


Участниците се обединиха около извода, че туризмът в условия на пандемия вече се случва на регионален принцип и усилията за привличане на туристи трябва да е в тази посока. Има промяна при провеждането на туристическа политика и тя ще бъде насочена към предоставянето на „стойност“. Туристите вече търсят персонализиран, дигитализиран туристически продукт  и България може да го предостави, в тази посока трябва да бъдат насочени усилията на бранша и държавата. 

Дискусията  „Туризъм. Възможности за реализиация. Нови правила“ организирана от БНР – Бургас  се проведе в Конферентната зала на „Център за съвременно изкуство и библиотека Бургас“ при спазване на противоепидемичните мерки. 

#КонференцияЕвропа #OurEU #БНРБургас

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За "Син флаг" се борят 30 български плажа, предимно от Южното Черноморие

Наградата „Син флаг” е най-утвърденият еко-етикет и стандарт в туризма с 38-годишна история, с който са удостоени отлични световни плажове, яхтени пристанища и туристически плавателни съдове, сред които и тези на изявени български курорти. Благодарение на Българско Движение „Син флаг” сини флагове се веят по българските плажове от 1995 година. През..

публикувано на 27.02.25 в 15:08

Приемаме в България еврото и какво...? БНБ с отговорите на десетки важни въпроси

Българската народна банка (БНБ) отговори на десетки въпроси, свързани с еврото, превалутирането на лева и функциите на централната банка след влизането в еврозоната. БНБ подчерта, че официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс от 1,95583 лв. за 1 евро . С оглед на това, превалутирането от левове в..

публикувано на 25.02.25 в 19:00

Среща с работодатели в сферата на туризма организира бюрото по труда в Бургас

Дирекция „Бюро по труда“ – Бургас организира "Среща с работодатели" в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството. Трудовата борса ще се проведе на 12 март 2025 г. от 10:00 часа в сградата на ДНА в град Бургас, ул. „Христо Ботев“ № 48. Събитието ще предостави възможност за запознаване с дейността на водещи компании в бранша,..

публикувано на 25.02.25 в 16:00

Община Бургас иска от държавата терен за буферен паркинг в промишлена зона „Север"

Община Бургас ще поиска от държавата терен в промишлена зона „Север“, за да изгради буферен паркинг за тежкотоварни автомобили. Промишлената зона е изключително развита, там има много складове и бази на фирми и предприятия, но липсват обособени зони за престой на тежкотоварните автомобили. Затова Община Бургас търси..

публикувано на 25.02.25 в 13:08

Морски общини се включиха в туристическите изложения в Букурещ и Будапеща

България се представи в международните изложения   TTR в Букурещ и Travel+ 2025 в Будапеща, които са сред най-важните туристически събития в региона и събират новите предложения от туристически агенции, туроператори, хотели, курорти и доставчици на  услуги. Изложението TTR  в Румъния  се организира за 51-ви път. България  участва в..

публикувано на 25.02.25 в 12:04
Васил Атанасов, директор на Летище Бургас

Три самолета на българска авиокомпания ще летят от Бургас

През март тази година предстои ремонт на настилката на пистата на летището в Бургас. Това няма да се отрази на трафика, посочи директорът на аеропорта Васил Атанасов. Припомняме, че цялостен ремонт на пистата ще бъде направен през зимния сезон на тази и началото на следващата година: „Този цялостен ремонт е нужен, защото може би..

публикувано на 25.02.25 в 10:30

Призив за нов бойкот - на търговските вериги и на банките

Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Този път, освен големите хранителни магазини,..

публикувано на 24.02.25 в 14:30