Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общинските съветници в спор дали да се изграждат фотоволтаици край "Меден рудник"

Снимка: Добрина Добрева, БНР

Докладната записка за изграждане на фотоволтаици в Бургас предизвика дебат в Общинския съвет. Местната администрация предлага това да се случи в района на местността „Шилото“ край комплекс „Меден рудник“. Причината е, че значително са се повишили сметки за ток. 

Общинският съветник Даниела Божинова постави няколко въпроса при разглеждането на предложението - трябва ли на Община Бургас фотоволтаична централа, как ще бъде реализирана, ще има ли концесионер и какво бъде захранвано с нея. Според нея и процедурата по провеждане на общественото обсъждане на предложението не е спазена.

Зам.-кметът Чанка Коралска посочи, че тя не е нарушена. Сроковете са кратки, но са в рамките на закона, поясни тя.  Коралска допълни, че заради енергийната криза, Общината е започнала да търси варианти как да се справи с този проблем. Районът около "Меден Рудник" е подходящ , защото наблизо има електрическа подстанции, посочи тя и допълни, че до реализацията на самото предложение има дълга процедура.

Кметът Димитър Николов обясни, че Общината се опитва да намери дългосрочно решение на проблема с високите сметки за ток  - в момента за Общината те са завишени с 6 млн. лв, а за дружествата с 5 млн. лв.  

В момента се прави оглед на 6-7 терена, където е възможно да бъдат изградени фотоволтаици. „Ние обсъждаме терени, които са близо до подстанции, които са близо до трафопостове, защото става по-лесно присъединяването към EVN. Оказа се, че понякога цената на по-далечна точка струва повече от самото изграждане на такъв парк. Затова сме идентифицирали терени, които са близо до електропеносната мрежа и ще се случи много по-евтино прикачването към мрежата. Следващият терен, който мисля, че е по-напреднал е един южен терен, който е в Промишлената зона в Българово. Той вече е с променено предназначение. Там също има трафопост и подстанция в близост. Такива теерени обследване в кв. „Черно море“ , кв. „Рудник“ и Индустриалните ни зони“, обясни кметът Димитър Николов. Не се предвижда тези паркове да бъдат отдавани на концесия, а ще се търси външно финансиране чрез грантове. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Карнобат все още очаква средства от държавата за гаровия площад

Община Карнобат все още очаква от държавата пари, за да се разплати с фирмата-изпълнител на ремонта на гаровия площад, каза кмета Георги Димитров. Държавата бави плащания по ключови проекти в Карнобат "Получихме един аванс от 180 хил. лева с ДДС, а площада е пред завършване. Фирмата направи искане за междинно плащане, около  350 хил...

публикувано на 17.12.24 в 16:17
НАП в Бургас

Изтича срокът, в който да се заяват данъчните облекчения за деца чрез работодателя

Остават осем работни дни, в които родителите могат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си. За целта е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. Размерите на..

публикувано на 17.12.24 в 15:30

България остава последна в ЕС по материално благосъстояние и БВП

И през 2023 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) беше с 30% под средното за Съюза (или 70% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 36% над средноевропейското (или 136% от осредненото ниво), показват последните..

публикувано на 17.12.24 в 12:56

Такса смет да скочи от 1.3 на 2 промила, иска администрацията в Бургас

Такса смет за бургазлии да поскъпне от 1.3 на 2 промила за 2025-та година, предлага администрацията в морската община.  Сред мотивите са ръстът на минималната работна заплата от догодина и острият дефицит на средства, които не могат да покрият разходите. Целта е да се изпълнят предвижданията по План-сметката за дейностите по събиране, извозване,..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Без напояване има риск България да излезе от картата за производство на земеделска продукция

"Недоволни сме, защото  след 2 години протести и ясно заявяване от наша страна какво е необходимо за сектора, за да стои здраво на краката си, се върнахме в изходна позиция. “ С тези думи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и член на Управителния съвет на националната асоциация Радостина Жекова обясни стачната..

публикувано на 16.12.24 в 09:50

Държавата възстанови разходите на хотелите за настанените украинци за второто тримесечие на 2024 г.

Министерството на туризма изплати 4,063 млн. лева на хотелите и почивните бази, които са настанили украински граждани, получили временна закрила в България, и осигурили им подслон и храна. Средствата покриват разходите им за месеците март, април, май и юни 2024 г. Те са по Програмата  за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с..

публикувано на 13.12.24 в 13:09
Сградата на НАП в Бургас.

Земеделците избират как да бъдат облагани доходите им за 5 г. напред

Регистрираните като земеделски стопани имат право да изберат как да бъдат облагани доходите за дейността им, напомни Националната агенция за приходите 13 работни дни преди изтичането на срока. До края на декември те могат да заявят това чрез декларация, която ще важи не само за 2025 година, но за пет последователни данъчни години. Декларацията е по чл...

публикувано на 13.12.24 в 12:48