Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слушател сигнализира за превишени норми на фини прахови частици в Бургас

| обновено на 18.04.22 в 15:49




За високи нива на фини прахови частици във въздуха  на Бургас през миналата седмица сигнализира слушател на БНР Бургас. Ежедневната информация, публикувана в сайта IQAir е показала завишение на нивата от фини прахови частици, във времето между 10:30 часа и 12:00 часа, като най-високи са били те на 14 април. Това каза Ангел Байрактаров:



„Индексът, който е посочен в IQAir показва завишените нива на фини прахови частици PM 2.5 във въздуха. Информацията откъде идват тези прахови частици не е посочена в сайта. За съжаление тези данни не се проверяват от държавните институции, но това не е проблем само в Бургас, а в цялата страна. Завишените норми са отчетени в периода, когато хората са по-активни,  от 8:00 часа сутринта до полунощ. Между 02:00 часа и 6:00 сутринта има нормализиране на нормите. Това е наблюдението ми за последните две седмици, но зависи и от посоката на вятъра. 

Данните посочени от държавните институции,  са различни от тези, които са отчетени в IQAir. 

Последствията от замърсения въздух са върху хората.  Високите показатели макар и не постоянно във времето влияят негативно върху здравето на гражданите", обясни още Ангел Байрактаров. Данните за посочения период можете да видите тук.  


Сайтът, отчитащ чистотата и замърсяванията на въздуха в градовете в целия свят,  е посочил че на 14 април е имало завишение на нормите на фини прахови частици. Важно е да се уточни каква е била посоката на вятъра, в коя част на Бургас са отчетени тези данни е мнението на общинския съветник Стоян Грозев, който е и член на постоянната комисия по опазване на околната среда, в Общинския съвет. За изпратените данни и становище за замърсения въздух от Ангел Байрактаров  - Стоян Грозев коментира така:



„Специално с това становище на Вашия слушател  не съм запознат. Напълно е възможно да има такова завишение, с оглед времето, в което още се намираме, както и в това, че все още не сме н топъл сезон, в комбинация с  най-големия промишлен замърсител с фини прахови частици, на територията на община Бургас от дървообработващото предприятие, напълно е възможно да е имало такова  завишение на нормите. Въпросът е друг, дали това замърсяване е регистрирано в определен район на града или е средна стойност за Бургас. Ако е било с определена локация, вероятно е да е имало в посоченото време извършване на специфични дейности, довели до тези показатели. Ако са се извършвали строително-монтажни дейности или товаро-разтоварни, като самият датчик е бил там и това е причината да е отчетено завишение, твърде вероятно е да е само локално. 

По отношения на мониторинга и на замърсителите, силно се надявам до края на лятото Бургас да има всички необходими уреди и сензори за замерване на всички замърсители, които са във въздуха на общината.  Не е тайна, че има и такива към момента, които не се замерват, а те са указани много ясно в техническото задание, което изготвиха от университет „Проф.д-р Асен Златаров", свързано с подписка срещу предприятието преработващо дървесина. 

Вече е започната процедура по модернизация на мобилната общинска лаборатория, като в края на лятото ще имаме всички необходими уреди за замерването на тези замърсители. Тогава се очаквам да получаваме по-достоверни стойности. 

Има и станции, които са на физически лица, отчитащи също стойности, като е необходимо също да се взимат под внимание.", допълни Стоян Грозев. 

До момента от пресцентъра на Общината в Бургас отговориха, че Регионалната инспекция по околната среда и водите имат и следят всички станции, с изключение на общинската мобилна станция, която е с по-малък капацитет.  
От РИОСВ  все още няма отговор. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Здравен час край морето“ събира бургаски деца на уроци под открито небе

В Здравния кът на открито до Пантеона в Бургас стартира новата инициатива на Община Бургас – „Здравен час край морето“. Тя е насочена към деца и ученици на възраст от 4 до 17 години от детските градини, училищата и социалните услуги в града. Идеята е в свободното си време децата да имат достъп до полезни знания за здравето, представени по интересен и..

публикувано на 30.04.25 в 16:00

Д-р Маджуров: Болниците имат по-важни проблеми, отколкото таксата за престой

По-ниската такса за болничен престой няма да се отрази на малки частни болници като нашата, коментира пред БНР Бургас д-р Александър Маджуров , собственик на многопрофилна болница в града. Припомняме, че с министерско постановление сумата, която пациентите вече заплащат е 1 лев, вместо досегашните 5,80 лева на ден. МБАЛ Айтос: Намалената..

публикувано на 30.04.25 в 08:30

Подобрява се мъжът, пострадал при инцидент в лунапарк в Ямбол

Подобрява се състоянието на мъжът, който пострада при инцидент в лунапарк в Ямбол, отчитат лекуващите лекари. Проверките по случая продължават, очакват се резултати за техническата изправност на съоръжението и причината за скъсването на люлката по време на движение. 25-годишният Михаил Митев вече е в съзнание, но остава на лечение в областната..

публикувано на 29.04.25 в 16:20

Ученици и студенти в Бургас организират три каузи в помощ на малки пациенти

Три благотворителни събития през май ще подкрепят лечението на най-малките пациенти в УМБАЛ Бургас. Организатори са ученици и студенти, обединени от желанието да подобрят условията за престой на деца и родители в най-голямата болница в Югоизточна България, както и обучението на бъдещи медици. На 1 май от 18:30 ч. в Дома на нефтохимика ще се състои..

публикувано на 29.04.25 в 13:00
Снимката е илюстративна

Намалената такса за престой ще се отрази негативно на общинските болници

Намаляването на таксата за болничен престой ще се отрази негативно на приходите на общинските лечебни заведения , заяви управителят на МБАЛ Айтос Златина Иванова. Досега пациентите заплащаха по 5,80 лева на ден, но след решение на Министерския съвет таксата вече е 1 лев дневно. „Ние, като болница нямаме други приходи от пациентите, освен..

обновено на 28.04.25 в 16:35
Снимка: Стоян Радев

РЗИ: Започна Европейската имунизационна седмица

Ежегодно, през последната седмица на месец април европейските държави отбелязват Европейската имунизационна седмица (инициатива на Световна здравна организация). Целта е да се насърчи използването на ваксини за защита на хората от всички възрасти срещу инфекциозни болести. Чрез ваксини може да се предотвратят 28 тежки заразни заболявания, а..

публикувано на 28.04.25 в 15:25

Проф. Чорбанов: Ваксината срещу варицела трябва да е задължителна  

Глобализацията е едно от предизвикателствата пред здравните власти, които трябва да са готови да се справят с екзотични на пръв поглед заболявания . Мнението е на имунологът проф. Андрей Чорбанов, който изнесе лекция за ваксините през 21 век в Държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас.  Професор Чорбанов е ръководител на..

публикувано на 28.04.25 в 13:06