Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стане ли плажът „Корал“ защитена морска местност

Плажът „Корал“
Снимка: Ася Чанева



Ще стане ли акваторията пред екоплаж „Корал“ морска защитена местност? А пясъчните дюни и сухоземната част на плажа ще бъде ли също обявени за защитена територия? Тези 2 казуса предстои да бъдат разисквани.  

Засега на 15 юни се събира комисия от представители на различни министерства и кмета на Царево Георги Лапчев, която ще реши дали ще има нова морска защитена зона, какви ще бъдат границите и, както и какъв ще бъде режимът на защита. 


Предложението за обявяване на морска защитена територия „Корал“ в землището на село Лозенец е на сдружението "Да запазим Корал". 1 250 дка трябва да обхване тази нова защитена територия. Към документите е приложен и проект на Заповед на министъра на околната среда и водите, според която в границите на морската защитена територия ще бъдат забранени риболовът, замърсяването с нефтени продукти и други отпадъци. Също така се посочва, че акваторията е постоянно местообитание на видовете афала, делфин и есетрови риби. А какво стои зад идеята и кога ще се обсъжда обявяването и на сухоземната част на плаж "Корал" за защитена зона, обяснява Атанас Русев, председател на екосдружението, внесло за обсъждане тези предложения:

"Цели се да бъде защитено морето и животинския и растителен свят. Зоната е малка и прекалено близо до брега, по принцип там няма риболов през последните 20-30 години. Пуснали сме предложения и сушата-плаж "Корал" да е част от защитената територия, защото там има ценни растителни и животински видове, уникални за България. Това е един от последните девствени оазиси по нашето Черноморие." 

Кметът на Царево Георги Лапчев, както и представители на 3 министерства, Изпълнителната агенция по горите и областната управа в Бургас са поканени за участие в комисията, която на 15 юни се събира, за да обсъди предложението и да вземе решение дали морската територия пред плаж „Корал“ да бъде обявена за защитена. Кметът Лапчев има възражения по темата и смята, че отношението на еколозите към местните хора е обидно. От общината изтъкват, че към документите е приложен и проект на Заповед на министъра на околната среда и водите, съгласно която в границите на защитена местност „Корал“ са забранени следните дейности: риболов; замърсяване на обекта с нефтени продукти и други отпадъци; екстензивно и интензивно отглеждане на аквакултури. Инженер Лапчев коментира:

"Няма нищо по-хубаво от това да опазим природата за вечни времена, но когато това се случва трябва да има широк дебат, защото целта е да има равнопоставеност на нуждите на местните хора и нуждите на природата. За сушата на "Корал", например, са засегнати над 300 имота-собствениците дори не знаят, че става защитена територия. Сега говорим за акваторията пред плаж "Корал" след като има хора, които изкарват хляба си с риболов, а именно част от тази територия представлява и тяхната риболовна акватория. В разработката е записано, че видовете изчезват заради ниската екологична култура на местното население  Не мисля, че местното население няма екологична култура!"  

От Община Царево изразяват несъгласие с подход по приемане на нова защитена зона или разширяване на съществуваща, без участие на заинтересованите страни – местните и рибарски общности и без широк експертен дебат. Оттам твърдят, че решенията за обявяването на защитени територии трябва да се вземат след широк обществен дебат. А сега решението на комисията, която ще заседава на 15-и юни, ще се вземе с обикновено мнозинство. Ако решението се приеме, се подготвя проект на заповед за обявяването на нова морска защитена територия.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пешеходна алея ще има на обновения вълнолом в Бургас

Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..

обновено на 20.05.25 в 16:07

Над 50 000 вече обявиха доходите си пред НАП Бургас

Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..

публикувано на 20.05.25 в 14:20

Пчеларите са притеснени за добива на манов мед в Странджа

Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..

публикувано на 20.05.25 в 10:30

Започва рехабилитация на стария вълнолом в Бургас

Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде  старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..

обновено на 20.05.25 в 08:50

Национална конференция за здравен туризъм започва в Бургас

В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..

публикувано на 20.05.25 в 08:25
Тихомир Янакиев, кмет на община Созопол

Тихомир Янакиев: Предизвикателствата това лято пред община Созопол ще са паркирането, чистотата и сигурността

На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев.  „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..

публикувано на 19.05.25 в 14:00

НС: Либерализацията на тока за бита се отлага за неопределено време

Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..

публикувано на 17.05.25 в 09:54