Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще стане ли плажът „Корал“ защитена морска местност

Плажът „Корал“
Снимка: Ася Чанева



Ще стане ли акваторията пред екоплаж „Корал“ морска защитена местност? А пясъчните дюни и сухоземната част на плажа ще бъде ли също обявени за защитена територия? Тези 2 казуса предстои да бъдат разисквани.  

Засега на 15 юни се събира комисия от представители на различни министерства и кмета на Царево Георги Лапчев, която ще реши дали ще има нова морска защитена зона, какви ще бъдат границите и, както и какъв ще бъде режимът на защита. 


Предложението за обявяване на морска защитена територия „Корал“ в землището на село Лозенец е на сдружението "Да запазим Корал". 1 250 дка трябва да обхване тази нова защитена територия. Към документите е приложен и проект на Заповед на министъра на околната среда и водите, според която в границите на морската защитена територия ще бъдат забранени риболовът, замърсяването с нефтени продукти и други отпадъци. Също така се посочва, че акваторията е постоянно местообитание на видовете афала, делфин и есетрови риби. А какво стои зад идеята и кога ще се обсъжда обявяването и на сухоземната част на плаж "Корал" за защитена зона, обяснява Атанас Русев, председател на екосдружението, внесло за обсъждане тези предложения:

"Цели се да бъде защитено морето и животинския и растителен свят. Зоната е малка и прекалено близо до брега, по принцип там няма риболов през последните 20-30 години. Пуснали сме предложения и сушата-плаж "Корал" да е част от защитената територия, защото там има ценни растителни и животински видове, уникални за България. Това е един от последните девствени оазиси по нашето Черноморие." 

Кметът на Царево Георги Лапчев, както и представители на 3 министерства, Изпълнителната агенция по горите и областната управа в Бургас са поканени за участие в комисията, която на 15 юни се събира, за да обсъди предложението и да вземе решение дали морската територия пред плаж „Корал“ да бъде обявена за защитена. Кметът Лапчев има възражения по темата и смята, че отношението на еколозите към местните хора е обидно. От общината изтъкват, че към документите е приложен и проект на Заповед на министъра на околната среда и водите, съгласно която в границите на защитена местност „Корал“ са забранени следните дейности: риболов; замърсяване на обекта с нефтени продукти и други отпадъци; екстензивно и интензивно отглеждане на аквакултури. Инженер Лапчев коментира:

"Няма нищо по-хубаво от това да опазим природата за вечни времена, но когато това се случва трябва да има широк дебат, защото целта е да има равнопоставеност на нуждите на местните хора и нуждите на природата. За сушата на "Корал", например, са засегнати над 300 имота-собствениците дори не знаят, че става защитена територия. Сега говорим за акваторията пред плаж "Корал" след като има хора, които изкарват хляба си с риболов, а именно част от тази територия представлява и тяхната риболовна акватория. В разработката е записано, че видовете изчезват заради ниската екологична култура на местното население  Не мисля, че местното население няма екологична култура!"  

От Община Царево изразяват несъгласие с подход по приемане на нова защитена зона или разширяване на съществуваща, без участие на заинтересованите страни – местните и рибарски общности и без широк експертен дебат. Оттам твърдят, че решенията за обявяването на защитени територии трябва да се вземат след широк обществен дебат. А сега решението на комисията, която ще заседава на 15-и юни, ще се вземе с обикновено мнозинство. Ако решението се приеме, се подготвя проект на заповед за обявяването на нова морска защитена територия.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25