Преди година Живка Стоянова решава да обособи земеделския си терен край Ахелой като парко място за кемпери и каравани. Мястото се намира на метри от морето, но все още няма ток и вода. Според жената създаването на система за категоризация на този вид туризъм ще помогне на хората по-добре да се информират и да изберат мястото си за почивка. „Някои туристи са с по-малки възможности, други са с по-големи. Трябва да има за всеки. На този етап аз предлагам по-скромни условия. Има къмпинги с повече условия, със заведения, с отделен ток. Всеки има право да избира“, обясни тя. Обособяването на подобно място за туризъм обаче има и своите трудности. „Беше необходим много ръчен труд, но това, което бях замислила се получи. Подала съм декларация за патент, защото все пак като живеем в тази държава, трябва да спазваме правилата“, посочи Стоянова.
От 20 години Николай Милушев и Хубена Георгиева предпочитат да летуват на палатки сред природата. Тази година обаче са избрали да прекарат почивката си край морето с каравана. Според тях е добре да има категоризация на къмпингите.
„Например в тези категоризации, според мен, трябва да се отбележи дали къмпингите имат най-необходимото – вода, тоалетни, ток“, посочи Хубена Георгиева. Жената допълни, че най-голямото предимство да летуваш с каравана е, че човек е по-близо до природата. „Приготвяш си храна и когато прецениш тогава ходиш на плаж. Доста по-евтино е“, поясни тя.
От Асоциацията на къмпингите посочват, че проектът за категоризация ще бъде предложен и на Министерството на туризма. По данни на организацията къмпингите в България са около 130, като 45% от тях са по Черноморието.
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...