90 години от рождението на заслужилия артист от близкото минало Цако Дачев се проведе в Бургас. Събитието беше отбелязано с фотоизложба в Културен център „Морско казино”. В зала „Георги Баев“ са подредени пана с над 30 фотографии, лични вещи на обичания творец, сред които театралната му пудра, часовникът, знакът за заслужил артист, бележки, сценарии, както и неговият талисман – Ежка, който е неизменно в гримьорната преди всяко представление. Това е първа изложба за Цако Дачев.
„Трябва да се обръщаме към миналото с уважение и да се опитаме да съхраним паметта на Бургас, културната памет. Нека да говорим за хората преди нас като за живи, защото духът им още витае около нас“, каза в приветствието си към гостите на събитието Диана Саватева - зам.-кмет „Култура, туризъм и спорт“ в Община Бургас.
На срещата специални гости бяха театралите Мария Статулова, Димитрина Тенева, Стоян Памуков и режисьорът Симеон Димитров. Те споделиха емоционални и лични моменти от срещите си с големия актьор, режисьор, човек и учител.
„За него разбрах, когато бях студентка. На среща с големите актьори от Сатиричния театър Хиндо Касимив, Григор Вачков, Митьо Манчев споделих, че ще идвам в Бургаския театър и те ми казаха, че имат голям приятел там - Цакето, който е прекрасен. И наистина, той беше отворен, усмихнат, първият, който ме посрещна с много любов и единственият, който ми викаше Митра“, спомни си актрисата Димитрина Тенева.
„Цако Дачев се отличаваше със съвкупност от интелект, емоционална палитра и силен характер, с което беше пример за всички нас. Когато беше в художествения съвет на театъра, той не каза една лоша дума за колегите си, беше много премерен, коректен“, сподели режисьорът Симеон Димитров.
„Цако Дачев е първият мой учител по театър. Той ме спечели със своите пламтящи очи, добротата, безупречният си изказ. И тогава си казах: И аз ще стана актриса!“ Това сподели голямата актриса Мария Статулова, която пристигна от столицата специално за събитието.
Първата изложба, посветена на Цако Дачев, е инициирана от дъщеря му Елисавета и се реализира с партньорството на Община Бургас.
„Баща ми го носеха на ръце от театъра до вкъщи. Ние живеехме на ул. „Иван Шишман” и след спектаклите „Сако от велур” и „Римска баня” просто идваше една тълпа от хора, която заставаше под прозорците ни с татко, вдигнат над земята. Тогава съм била на 5-6 години и не съм осъзнавала колко е бил харесван, уважаван, признат.”, споделя Елисавета Дачева - дъщеря на актьора. Съпругата му - оперната певица Лилия Дачева, и допълва, че в техния дом винаги е ухаело на цветя, а всеки, който е дал, трябва да бъде честван.
Елисавета живее в Лондон вече 18 години. Там продължава делото на именитите си родители, свързано с културата и сцената.
Пиеса на международно признатия композитор Константин Илиевски ще бъде представена на второто издание на Младежкия музикален фестивал „Солисими“. Произведението е написано специално за двете млади флейтистки, които идват от Турция, каза за БНР Бургас Илиевски. "Като композитор много често композирам музика за по-младата аудитория. Беше..
Уникалното златно съкровище от село Синеморец ще бъде показано в зала Трезор на Общински исторически музей в Царево. Съкровището е открито през 2006 год. в разбита могила край Синеморец в един от най-богатите гробове от периода на елинизма в Европа. Откритието е направено от експедиция „Странджа“, ръководена от Даниела Агре. Гробът..
Вечната история за подлост, прелъстяване, излъгани надежди, проклятие и зловеща развръзка, вплетени в либретото на една от най-известните опери от Джузепе Верди - "Риголето", ще бъде представена на сцената на Бургаската опера на 15 май. Режисурата е на проф. д-р Александър Текелиев. Оперният спектакъл ще започне от 19 часа в залата на Държавна опера..
С концерт на 14 май от 16.30 часа на открита сцена „Охлюва“ “Play, Learn and Grow Together” Община Бургас и Център за подкрепа на личностното развитие ще отбележат 10-годишнината от създаването на общинската програма за ранно чуждоезиково обучение. В него ще вземат участие общо 120 бургаски деца и ученици в 1 клас от групите по английски език...
Тази сутрин в Бургас стартира майсторски клас по флейта, ръководен от световноизвестната флейтистка проф. Айля Улудере. Събитието е част от фестивала „СОлиСиМи“. Родена в България и с международна кариера в Турция и Европа, проф. Улудере е водеща фигура в света на класическата музика – професор в Държавната консерватория на Университета за изящни..
Отменя се 13-ото издание на метъл феста SEA OF BLACK FESTIVAL, съобщават от общината. Организаторите са обявили, че ще си дадат малко почивка и планират да посетят няколко чужди подобни събития, за да почерпят нови идеи. "Благодарим за подкрепата на всичките ни партньори, гости и участници през годините досега! Надяваме се да се завърнем с нещо..
За поредна година Регионалният исторически музей–Бургас се присъединява към инициативата „Нощ на музеите“ на 17 май, събота, от 18:00 ч. до полунощ. Археологическата експозиция ще бъде домакин на три гостуващи изложби. Две от тях илюстрират значимостта на наследството от тракийската култура. Златната маска и пръстен от фонда на..
В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в партньорство с Министерството на..
Бургас е домакин на второто издание на фестивал „СОЛиСиМи“ от днес до 18 май. Събитието събира млади таланти и утвърдени музиканти, които ще представят..
Отменя се 13-ото издание на метъл феста SEA OF BLACK FESTIVAL, съобщават от общината. Организаторите са обявили, че ще си дадат малко почивка и..