Предложението е внесено от 25 общински съветници. Сред тях е председателят на местния парламент Севдалина Турманова (ГЕРБ) и други 14 съветници от партията. Освен тях докладната е подкрепена от на БСП – Христо Панайотов, Живко Господинов, Маделен Мутафян, Стоян Коларов и Георги Георгиев. Георгиев е нов общински съветник, който зае мястото на напусналия през месец май Йордан Георгиев. Към момента той има внесени, заедно с група общински съветници, 2 докладни записки и едно питане в местния парламент. Сред другите внесли докладната е Шерефет Мехмед (ДПС), Боян Дяков (НФСБ), Диян Георгиев (който беше от „Възраждане“, но от 2020 г. е независим), Иво Баев (Демократична България) и новият общински съветник Иван Иванов (СЕК).
Общинският съветник Даниела Божинова посочи, че с изненада е установила, че кмет на голяма община, каквато е Бургас, получава около 2000 лв. „За мен въпросът дали е адекватна в момента заплатата на кмет на голяма община на дейността и отговорностите му, не стои въобще. Заплатата на кмета е обвързана с много други заплати и ние не знаем какъв ще е ефектът с оглед повишаване и на другите, свързани с кмета заплати. Доколкото 54 % от заплатата на председателя на Общинския съвет, която е 90 % от тази на кмета, е заплатата на общински съветник, аз имам етичен проблем да гласувам по тази точка. Вярвам и съм почитател на 27 –та поправка на Американската конституция, която гласи, че никой мандат не би следвало да решава заплатата си, а да взима решения за следващия мандат. моите убеждения са такива“, обясни тя.
„Ако заплатата на кмета е обвързана с процент от тази на министър, която се променя на всяко тримесечие, то означава ли, че това ще се случва автоматично“, попита Божинова. Според нея това би било „ужас за счетоводството“, тъй като ще се налага промяна и на всички останали възнаграждения, обвързани с това на кмета.
Според общинския съветник Станимир Апостолов това няма да е проблем за счетоводството на Общината. „Бюджетът на Община Бургас е по-голям от този на някои министерства, така че е съвсем нормално е да бъде обвързана тази заплата с министерската. Отговорностите на кмет на голяма община съвсем не са по-малки от тези на един министър“, коментира той.
Зам.-кметът Красимир Стойчев обясни, че е трябвало отдавна да се реши въпросът за заплатата на кмета, тъй като тя би дала възможност да се отпушат „заплатите на пирамидата в администрацията“. „Много от служителите получават много по-високи заплати от управителите в общинските дружества. Приехме план за борба с корупцията, взехме такива мерки. Няма да се даде възможност човек да гледа в ляво или в дясно, когато получава една нормална заплата. В момента заплатата на един министър е 6 600 лв. Автоматично не се увеличават заплатите, а всякакви решения, които трябва да се взимат, ще стават със санкция на Общинския съвет“, поясни той.
Докладната записка беше приета с 40 гласа „за“ и 2 „въздържал се“. На сесията присъства бившият съветник Живко Табаков.
„Бургас стана рекордьор по получаване на възнаграждения на своето местно самоуправление. Сесията започна в 9.00 ч. и приключи в 11.00 ч., т.е. за 2 часа нашите общински съветници ще получават 850 лв. за работата си. Един народен представител в България получава около 100 лв. на час. В началото на годината се очаква една заплата на министър да бъде около 7000 лв. В нашия случай, кметът на Община Бургас ще получава 50 % или 3 500 лв., председателят на Общинския съвет ще получава 90 % от нея или 3 150 лв. Всеки един общински съветник ще получава 1700 лв“, поясни той.
Според Табаков въпросът е морален, а общинският бюджет ще бъде утежнен с над 600 000 лв. на година. „В рамките на 3 години не наблюдавам да имат приемни дни, да посещават малките населени места. Обикновено това се случва преди избори. Няма никаква активност от страна на общинските съветници. По принцип в местното самоуправление, голяма част от инициативите трябва да идват от политическите партии, които са в Общинския съвет. Днес от 44 точки в дневния ред, имаше 42 точки внесени от администрацията или управителите на общинските дружества. Смятам, че това вече е един орган, който само легитимира работата на общинската администрация“, коментира той.
Табаков допълни, че предстои групата на Движение България на гражданите в местния парламент да внесе предложение, заплатите на съветниците да не бъдат обвързани с тази на кмета.
На международна туристическа борса в Унгария се промотира община Царево. Там се представят забележителностите в региона и възможностите за туризъм и закупуване на ваканционен имот. От общината отправят благодарност към Невена Стоянов, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси - Будапеща. Предстои участие на Царево и във..
Димо Колев от туристическо сдружение "Насам-натам" е готов с втората част на пътеводителя си за Странджа. Той надгражда първата и включва основна информация за 14 населени места, предимно в Малко Търново и Царево, както и всички маршрути и забележителности достъпни пеша и с велосипед. Всяка забележителност е придружена със снимки и информация,..
За втори път Федерацията на потребителите, Съюзът на пенсионерите, "Системата ни убива" и Сдружението за достъпна и качествена храна призовават потребителите за бойкот на големите търговски вериги. Седмица след 13 февруари апелът отново е гражданите да се насочат към малките квартални магазини. Да се купуват български стоки и храни. За нас..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови..