Продължаващата война на Русия срещу Украйна налага скорошна реализация на нефтопровода „Бургас-Александруполис“, но в обратна посока – „Александруполис-Бургас“, с което страната ни да съхрани възможността за бързи и надеждни доставки на енергийни ресурси и за свързаност в региона. Това коментира президентът Румен Радев по време на участието си в конференцията „Черно море: по-Близкият изток“, организирана от Института за икономика и международни отношения и фондация „Фридрих Еберт“.
„Динамиката, която възникна през последните години в търсене на потенциал за подобряване на енергийните, икономическите, транспортните връзки и икономическото развитие в региона, беше прекъсната от войната в Украйна“, посочи още държавният глава. Румен Радев напомни, че тепърва ще се измерват мащабите на деструктивното влияние на този конфликт върху икономиката на България и региона. Това налага и преосмисляне на някои подходи на ЕС за справяне с енергийната криза, така че да не се стига до деиндустриализация, изнасяне на капитали и отслабване на свързаността и икономическото сътрудничество в Европа.
Като предизвикателство пред България държавният глава открои изтичането в близко бъдеще на постигнатото отлагане на забраната за внос на петрол от Русия до края на 2024 г. Дефицитът на суров петрол ще доведе до спиране на работата на рафинерията в Бургас и сериозно ще се отрази върху цените на горивата в страната ни и региона.
Държавният глава посочи, че България има ангажимент за възстановяване и укрепване на мира в Черноморския регион, който от все по-рисков трябва да се превърне в регион на развитие, икономическа и енергийна свързаност. Това заяви президентът Румен Радев по време на участието си в конференцията „Черно море: по-Близкият изток“, организирана от Института за икономика и международни отношения и фондация „Фридрих Еберт“.
Във форума участваха дипломати, международни анализатори, икономисти, представители на научната общност и студенти.
Председателите на три от постоянните комисии към Общинския съвет в Бургас бяха сменени, като на тяхно място застанаха техни колеги от ГЕРБ. Рокадите в средата на мандата предизвикаха дебат сред съветниците на днешното заседание. Промяната засяга комисиите по бюджет и финанси, по образование и по култура. Предложението бе на председателя на..
Парламентарната комисия по бюджет и финанси ще разгледа на второ четене промените в Закона за еврото, които Народното събрание прие миналата седмица, предаде репортер на БНР. За недобросъвестни търговци са предвидени глоби от 5000 до 1 милион лева. Според внесените предложения глобите за недобросъвестно формиране на цените в периода от 8 август тази..
Общинският съвет в Бургас ще разгледа Подробен устройствен план за улична регулация и водопровод в селищно образование „Острицата“, където преди две седмици пожар изпепели 30 къщи. В дневния ред са включени още 53 докладни и осем питания. Сред по-важните от тях са поемене на дългосрочен дълг за съфинансиране на проекти в размер до 19 114 000..
Общинският съвет в Болярово прие докладна записка, свързана с последствията от мащабния горски пожар, обхванал през юли 2024 г. около 450 дка общински гори в землището на с. Воден. Съветниците единодушно одобриха Допълнителен годишен план за ползване на дървесина през 2025 г., който включва принудителни сечи в пострадалите отдели. Общото..
Четири хеликоптера от Чехия, Словакия, Унгария и Франция и два самолета от Швеция ще се включат в гасенето на пожари на територията на България. Това съобщи министър-председателят Росен Желязков. България ще получи помощ за потушаване на пожарите по Механизма на ЕС за гражданска защита, който беше задействан вчера. Премиерът подчерта, че е..
Делян Пеевски ще предложи закриване на Комисията за противодействие на корупцията, съобщиха от пресцентъра на ДПС. Според него сегашната КПК се използва от корумпирани политици за спасителни "ПР-кампании". Тя трябва да бъде закрита, за да престанат "фалшивите драматургии, че била "бухалка срещу тях", пише лидерът на ДПС, като визира "Продължаваме..
Закриват две от комисиите към Общинския съвет в Бургас. Това са „Морско дело и рибарство“ и „Международно сътрудничество и връзки с гражданското общество“. Тяхната дейност ще бъде прехвърлена към вече действащи комисии. В същото време се създава нова структура – „Етична комисия“ . Вносител на предложението за промени в Правилника за..
Общинският съвет в Бургас ще разгледа Подробен устройствен план за улична регулация и водопровод в селищно образование „Острицата“, където преди две..
Председателите на три от постоянните комисии към Общинския съвет в Бургас бяха сменени, като на тяхно място застанаха техни колеги от ГЕРБ. Рокадите в..
Парламентарната комисия по бюджет и финанси ще разгледа на второ четене промените в Закона за еврото, които Народното събрание прие миналата седмица,..