„Бургас е любимият ми български град и ако един ден, надявам се, се върна в България, то ще бъде тук“- признанието е на Теодор Ушев, който със специална прожекция в морския град представи дебютния си пълнометражен филм „φ1.618“ . Мартина Апостолова, актрисата в главната женска роля, бе заедно с него за срещата с публиката в Дома на НХК, а започналата снощи дискусия от сцената продължи в студиото на БНР-Бургас, където режисьорът бе гост.
Бруталната приказка на Владислав Тодоров „Пумпал“ по чийто сценарий е филмът, Ушев превръща в поетична история за книгите, паметта и любовта с много пластове на възприемане и стийм пънк визуализация. Коментарът на режисьора:
„Мисля, че това се дължи на факта, че 70% от филма е сниман в Бургас. Първоначалната идея беше да е сред бруталистка архитектура и паметници. Заради ковид не беше възможно да пътуваме до Сърбия, където тези паметници са запазени, тъй като в България са в безобразно състояние. Дори Бузлуджа трябваше да го пресъздаваме на 3D. Намерихме интересни места за снимане около Бургас и това подведе нещата към една поетична трактовка, а не към сива и грозна, такава, каквато беше заложена в книгата. Един режисьор работи с това, което има, а около мен бяха невероятно красиви гледки, спиращи дъха и нямаше как да не се възползвам.“
Действието в ключови сцени се развива в Солниците. Снимачен декор е и замъкът в Равадиново, а част от кадрите са снимани и в бургаския Пантеон.
Оператор на филма е майсторът Емил Христов, а в лентата е включена и анимация на Теодор Ушев.
Пред БНР-Бургас режисьорът сподели още:
„Книгите са една от основните теми, материалният свят и нематериалният, какво остава след нас и къде остава паметта. Героят на филма Криптон е копист, човек, който копира книги и тъй като 100 години е живял на борда на Пумпала и не е говорил с никого, се изразява с цитати от книги. Почти всяко негово изречение е от знаменит роман или пиеса. И по същия начин и аз, тъй като го приех като един вид алтер его, си казах-след като говори така ще направя филма чрез цитати музикални и от филми. И въобще си правим гаргара-да използвам това име на едната от героините. Правим си гаргара с всичко-с любимите филми, музика, но най-вече със самите нас. Затова всеки гледа този филм по свой собствен начин. Всички хора виждат различен филм-така е замислен филмът.“
Антиутопичната лента ни потапя свят на биотитаните - безсмъртни, асексуални, биологически съвършени хора. Главният герой Криптон живее от 100 години в Пумпала, където преписва книги. Там е и Спящата красавица, а желанието му да я събуди като пристъпи забраните на света си, води до серия от приключения с изскочилата от създанието му Гаргара.
Главната роля е поверена на Деян Донков. Партнират му Мартина Апостолова и Ирмена Чичикова. Галерия от странни образи в антиутопичния свят изграждат Владимир Люцканов, Николай Станоев, Герасим Георгиев-Геро, Васил Дуев, Китодар Тодоров.
Във филма Сашка Васева се появява като холограма на певица, а медийният експерт Георги Лозанов и ексцентричния артист Иво Димчев играят себе си.
Много държах „φ1.618" да е насочен към младежка публика и затова се опитах максимално да опростим филмовия език, така че да може да се чете от най-ниското ниво до най-високото, това, което само културолози от Софийския университет ще схванат, поясни още Теодор Ушев.
Представянето на лентата продължава тази вечер във Варна, на 29 ноември в Пловдив и на 5 декември в Кюстендил, родният град на Ушев.
В Бургас филмът върви в мол "Галерия" с четири прожекции от 14.10, 16.40, 19.10 и 21.40 часа.
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Изложба „Криптографика“ представя в Бургас доц. д-р Регина Далкалъчева, преподавател в Националната художествена академия. Авторката работи предимно в света на дигиталния образ. За нея компютърните технологии са преди всичко инструмент, който допълнително разширява печатната графика. Включените в изложбата произведения могат да бъдат..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота. "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..
В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев. Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите...
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и..