Отново говорим за петролопровода Бургас-Александруполис, но този път ще бъдем получаващата страна. Това означава, че ще правим нефтопровод за нефтената рафинерия в Бургас. Фокусът върху този проект ще бъде изключително икономически, предвид ситуацията в момента. Като всеки един енергиен проект и този крие рискове. Така коментира за БНР Бургас идеята за възраждането на този проект общинският съветник Даниела Божинова:
„Ще бъдем получаващата страна, а не транзитиращата, доколкото разбирам. И то за кого получаваме, за „Лукойл“. Не знам петролната ни индустрия какви други консуматори има, производството е основно „Лукойл“. Това е всъщност, което ме притеснява.
Това е и въпрос на начин на изграждане, ако се стигне въобще до него. Предишният проект имаше доста големи екологични рискове. Този проект може да бъде измислен с минимални рискове.
По-скоро фокусът ще бъде върху икономическата страна, но само ако не застрашава екологично нищо и в Гърция, и в България.
Като популяризатор на идеята за пряко вземане на решения по важните въпроси на политиката - местната и националната, ми е много близка темата за местните референдуми, те бяха три. Имаше през февруари 2008 година в Бургас, след това и двата в Поморие и Созопол. Главното притеснение беше точно за екологичния риск и Черно море, както и за туристическия бранш.
Предвид обратната посока на движение на петрола, Бургас ще бъде крайната точка на тръбата.
Въпреки това един енергиен проект си остава рисков. Затова съм затруднена за видя кой друг ще обслужва освен „Лукойл“
Доставката на петрол и продуктите, които се произвеждат от него са и въпрос на национална сигурност. Вероятно затова президентът се занимава с това, винаги българските президенти се занимават с енергийните проекти и с Бургас-Александруполис или с Александруполис-Бургас.
Опасенията са, че като се използват държавни пари, държавата не си право добре сметката, каза още Даниела Божинова, доктор по политически науки и правозащитник. Тя посочи пример и с предходния проект, където дружеството „Проектна компания нефтопровод Бургас – Александруполис БГ“ ЕАД продължи да съществува и да трупа разходи през годините, включително и за заплати.
Компанията бе обявена в ликвидация едва през 2020 година.
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната. В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от..