Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Найденов: Държавата ще печели, ако си върне нефтения терминал „Росенец“

| обновено на 10.01.23 в 14:13



Прекратяването на концесията на нефтения терминал „Росенец“ ще е изцяло в полза на държавния интерес. Това заяви за БНР Бургас народният представител Димитър Найденов. Преди дни „Демократична България" внесоха законопроект, с който терминалът се отнема от "Лукойл" и се връща на държавата.

„Тоест тя ще може да събира таксите, да печели от тази дейност и да упражнява контрол на това какъв петрол влиза и в какви количества, защото в момента държавата няма собствен достъп до пристанището, макар то като собственост да е нейно, няма контрол“

По думите му в момента там не могат да се правят изненадващи проверки. Измервателните уреди са на територията на концесионера и се работи единствено по документи.

„Това ще се промени и ще е изцяло в ползва на държавния интерес“, категоричен е депутатът.

До 2011 година нефтеният пристанищен терминал край Бургас, който е единствен в страната, е държавен. След това при правителството на ГЕРБ е отдаден на концесия на Лукойл за 35 години.

„Така рафинерията става монополист на този пазар. За нас това е грешно решение, да се даде на една-единствена фирма, при това не българска. А дотогава държавата е печелила“, коментира Найденов.

Внасянето на законопроекта от страна на „Демократична България“ става възможно след войната в Украйна и приетите от ЕС санкции срещу Русия, с които се дава възможност на всяка държава член на ЕС да прекрати концесиите на руски компании на своя територия.

Месец след влизането на закона в сила правителството трябва да прекрати концесията на терминала.

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работодателите в туризма в Бургаско отчитат 10% увеличение на заплатите

С 10% са увеличени заплатите в сферата на туризма. Това каза директорът на "Бюрото по труда“ в Бургас Татяна Николова. 30 работодатели участват в специализираната трудова борса за предстоящия летен сезон, която се провежда в морския град.  Събитието преминава при засилен интерес. 800 работни места за предстоящия туристически сезон са обявени в..

публикувано на 12.03.25 в 13:30

Изграждат производствена база за ел. инсталации в промишлена зона „Юг“

Първата компания, закупила терен в новата промишлена зона "Юг" в Бургас, започна строителството на своята производствена база. Основната дейност на предприятието ще бъде производство на електрически инсталации и климатични системи, като обектът ще заеме площ от 9050 кв. м. От Община Бургас информират, че още седем компании са придобили терени в..

публикувано на 12.03.25 в 12:00

Царево с приз за дейна и инициативна община на туристическо изложение

Община Царево получи приз-грамота за изключително дейна и инициативна община на Международното туристическо изложение Ваканция&Спа Експо 2025 в София. Екипът на общината бе воден лично от кмета Марин Киров и заместника му Мария Димитрова. Той се бе подготвил с презентации на целия фестивален, културен и спортен календар през летния..

публикувано на 12.03.25 в 09:14

Среща с работодатели в сферата на туризма организира бюрото по труда в Бургас

Дирекция „Бюро по труда“ – Бургас организира "Среща с работодатели" в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството. Трудовата борса ще се проведе днес - 12 март г. от 10 часа в сградата на ДНА в град Бургас, ул. „Христо Ботев“ № 48. Събитието ще предостави възможност за запознаване с дейността на водещи компании в бранша, осъществяване..

обновено на 12.03.25 в 08:20

"Ние, потребителите": С телефонни обаждания събират данни за здравословно състояние и лична информация на хората

За  телефонни обаждания към граждани, на които им се предлага двумесечен безплатен пакет за лечение на стави, съобщават от онлайн платформата "Ние, потребителите". Повечето от тях са от робот и от името на международна компания, тревожното според Габриела Руменова е, че чрез тези обаждания се  събира информация за здравословното състояние и адреса..

публикувано на 12.03.25 в 13:15
Председателят на Съюза на зърнопроизводителите в Бургас Николай Киров

Зърнопроизводителите в Бургаско са обнадеждени за реколтата

Въпреки ниските температури и снега в някои райони на Бургаско миналия месец, няма почти никакви поражения върху есенните култури. Според Николай Киров, председател регионалния съюз на зърнопроизводителите в Бургаско състоянието им е добро.  Зърнопроизводителите са обнадеждени за реколтата тази година,  макар че е още рано да се направят конкретни..

публикувано на 11.03.25 в 11:12

Община Бургас дава начало на прием на проекти за стартиращи предприятия

От днес Община Бургас дава начало на нова сесия за набиране на проекти, които са за подпомагане на стартиращи предприемачи. Инициативата е насочена към граждани и фирми, регистрирани по Търговския закон до 3 години преди датата на кандидатстване, които отговарят на условията за микро или малък бизнес, екипи от минимум 2 физически лица, както и ученици..

обновено на 10.03.25 в 08:23