Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докладната записка за Равнец изостри тона в комисия към Общинския съвет


Предложението за промяна на Подробния устройствен план в района бившата авиобаза в Равнец предизвика напрежение в Комисията по устройство на територията към Общински съвет в Бургас. Дебатът обаче не беше между общинските съветници. На комисията присъстваше бившият общински съветник Константин Бачийски, който влезе в спор с местната администрация.

След липсата на въпроси от страна на общинските съветници по докладната записка, председателят на комисията позволи на Константин Бачайски да се изкаже по предложението. Той посочи, че все още няма решение на съда по обжалваното от областната администрация решение на Общинския съвет от април миналата година.  

„Имаме решение на Общинския съвет, с което одобряваме конкретен ПУП и даваме предварително съгласие съответно за продажбата на тази част. Това дело все още е с неизвестен край. Ако случайно Общината го спечели, би трябвало да изпълни най-вероятно решението на Общинския съвет. Двата ПУП-а като гледам си противоречат един с друг. Не знам дали не е редно първо да изчакаме висящия случай в съда. За мен е неподходящо в района на Равнец, на територията от 3650 дка, да развиваме фотоволтаици, тъй като фотоволтаици можем да развием навсякъде. Дори на земеделска земя над седма категория. Община Бургас разполага на 2-3 км. от там с три парцела, които са над 2000 кв.м.“, посочи той.

Бачийски предложи Подробният устройствен план да бъде гласуван с условието на този терен да не бъдат поставяни фотоволтаици на земята. Председателят на комисията архитект Петър Статев обясни, че в докладната записка в момента се предлага само разделяне на територията. „ПУП разделя самата площ на тази, която може да се ползва за летище и останала, която ще може да се ползва за индустриални цели. Тази, която е за индустриални цели е 30 % от цялото летище, така че няма как там да бъдат поставяни фотоволтаици. Дали ще бъдат поставяни фотоволтаици са последващи инвестиционни намерения. И няма как да знаем, освен това предложение, което е налице, няма как да знаем другите инвеститори, които ще дойдат какво ще предложат“, коментира той.

В дебата се намесиха и други общински съветници. Красимира Маркович посика дискусията да се придържа към самата докладна записка, която е за промяна на ПУП – план за регулация, а не по темата за развитието на Индустриален парк – Равнец и какво може да бъде застроено там. Общинският съветник Георги Маринчев допълни, че от партията на Бачийски има председател на комисията по Икономика и инвестиоционни политики, който при разглеждането на докладната записка вчера, не е взел отношение по проблемите, които сега се поставят. „Да не стане така, че да върнем имота на държавата. Това ще бъде провал за целия Общински съвет и най-вече за председателя на Икономическата комисия“, допълни той.

Впоследствие напрежението ескалира и тонът се повиши между Бачийски, местната администрация и общинските съветници. Беше посочено, че в рамките на последните 5 години, той не е предприел действия за развитието на терена, а в момента прави предизборна кампания.

„Докладната записка е за план за регулация и не е свързана нито с фотоволтаици, нито с нещо, което се намира в главата на г-н Бачийски. Тя има за цел да запази предназначението на имотите без да променя застрояването такова, каквото е било то при одобрения вече план. Единственото, което се прави е да се обедини територията и да се раздели на две части“, посочи зам.-кметът Чанка Коралска  и призова да не се слушат политиците, а да се чете докладната записка.

Ивелина Стратева от Община Бургас допълни, че всеки инвеститор, който пита за Равнец е с убеждение, че цялата територия е обременена  от запазване на функционалното предназначение на летателните полета. „Това обаче не е така. Много е трудно да дойде инвеститор и въобще да започне да разглежда тази територия“, посочи тя.

Относно висящото съдебно производство, юристът на Общината Златина Георгиева коментира, гласуването на докладната записка не е свързано с делото. „Не е пречка да се вземе това решение. Делото е пречка да идват инвеститори, защото наистина когато съществуват спорове и то такива безсмислени спорове, инвеститорите биват отблъсквани.

Чанка Коралска посочи, че в докладната записка е важно какво е записано в решението на документа. Предложението ще бъде гласувана в края на месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36