По време разглеждането на докладната записка в комисиите към Общинския съвет, от местната администрация обясниха, че предложението е само за разделяне на терена, за да не се засяга територията, предвидена за летателни дейности. Оказва се, че късно вчера към докладната записка е внесено допълнение от кмета на Бургас. В него се иска Общинският съвет да даде предварително съгласие за учредяване право на строеж за срок до 35 години на площ от около 830 000 кв. м. в района на Равнец на акционерното дружество „Виртус инвестмънт“.
"Считам за целесъобразно незабавно след влизане в сила на предложения за одобряване в докладната ПУП, имотите, отредени за "инфраструктура (летателни полета), производствени сгради, ОО, смесени многофункционални сгради, общежитие и ТП", да бъдат върнати на държавата, независимо, че срокът на договора не е изтекъл", посочва кметът на Бургас Димитър Николов в допълнението. Според разработения проект това са около 70 % от цялата територия. Тази площ съответства на размерите на летищата в Пловдив и Бургас, както и надвишава размерите на тези във Варна и Горна Оряховица, се посочва в допълнението. От администрацията посочват, че е нецелесъобразно Общината да влага бюджетен ресурс в тази територия, тъй като извършването на този вид дейност е от компетентността на държавата.
Повечето притеснения на съветниците бяха къде точно и на каква площ ще бъдат поставени фотоволтаичните панели и дали инвестицията ще се ограничи само с това намерение.
"В нашето инвестиционно намерение, което сме входирали още в края на миналата година, изрично упоменато с идеен проект, с визуализации, с конкретно разположение на халетата как ще изглеждат, как ще бъдат разположени. Те са разположени на територия от около 400 дка. Индустриалната зона се предвижда да бъде около 400 дка. Върху всички тези покриви ще бъде една много голяма част от фотоволтаичната мощност, която ни е необходима. Останалата територия от 400 дка ще бъде използвана за фотоволтаичен парк със завода за производство на водород, като само той самият ще отнема около 50 дка от площта", обясни Свилен Баев от дружеството.
Общинският съветник Стоян Грозев коментира, че за разполагането на толкова голяма мощност се изисква огромно пространство. "1 киловат се разполага на 10 кв.м. На 2 стр. във Вашето инвестиционно намерение е записано "водородният комплекс включва фотоволтаична централа от 120 мегавата инсталирана мощност, съоръжение за генериране на зелен водород с приблизителна мощност от 20 мегавата, складово стопанство от съставни акумулаторни батерии за съхранение на произведена зелена енергия, съдове и контейнери за зелен водород". С това се изчерпва какво ще включва водородният комплекс. По надолу пише: "Имаме готовност на част от площадката да обособим отделни производствени сгради". Това означава ли, че в момента разглеждаме като единствена възможност разполагането на този фотоволтаичен парк и чак след определени действия, които най-вероятно ще поискате от Община Бургас впоследствие, ще започнете изграждане на останалите производствени сгради?", посочи Грозев.
Свилен Баев отговори, че по изискванията на Българската агенция по инвестициите, когато се сертифицира един проект, той се разписва детайлно и след това Агенцията следи изпълнението в рамките на 3 години. Грозев също допълни, че към момента няма внесено нито едно становище за проекта от страна на екоинспекцията или пожарната, което създава твърде много противоречия.
Общински съветници от СЕК посочиха, че е по-добре теренът да бъде запазен, за да може там да се реализира карго летище. "Имаме до момента две инвестиции - едната я отхвърлихме, сега сме на прага да отхвърлим втора. Какво предлагаме ние? - Възможност за всички. И а този инвеститор има възможност на тези 800 дка. Отделно отделяме 2600 дка, които са предостатъчни да се прави индустриална зона и карго терминал. Ако някой иска и пожелае да изгражда индустриална зона с карго терминал, ние му предоставяме 2600 дка в непосредствена близост. Без да пречим на развитието на това летище, защото сме го съгласували с тези, които разбират от летища, инженери и генерали. те ни казаха, че територията, която ние сме предложили от 2600 дка е предостатъчна да се изгради летище. Едната писта категорично казаха, че не става за нищо. За другата трябват 100 млн. лв.", коментира кметът на Бургас Димитър Николов.
Относно висящото дело, кметът посочи, че то не касае този терен, очаква се и държавата да оттегли обжалването си в съда.
Оказва се, че именно държавните институции са насочили вниманието на акционерното дружество „Виртус инвестмънт“ към терена в Равнец.
"Държавата предложи да мултиплицираме един проект, който беше направен за териториите на "Марица - Изток". Той е готов, верифициран,проверен, ефективен. Имаме изключително ниска цена на водород, който произвеждаме. Бургас е изключително подходящ от гледна точка на логистиката, дори и водород ако се произвежда за износ. И пристанището, и местоположението е изключително подходящо. Освен това ние сме предвидили тук и 10 000 кв. м. за учебен център с кампус за чужди специалисти, за подготовка на кадри, защото няма такива", посочи Красимир Стоянов от инвеститорите. На въпрос какви други успешни реализирани проекти на територията на страната има дружеството, Стоянов посочи като пример проектът "Марица - Изток". "На който партньор е БЕХ, най-голямото предприятие, най-скъпото на България, което дефакто притежава цялата енергетика на България", допълни Стоянов. Проектът обаче не е реализиран още, а е в процес, тъй като има "административни дейности, които трябва да се решат", поясни инвеститорът.
Общинските съветници приеха докладната записка с 31 гласа „за“, 3 „въздържал се“ и 2 „против“. „Бургас не гони инвеститори, а е гостоприемен за тях“, коментира в края на гласуването кметът Димитър Николов.
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..